by
on
under
tagged ,
Permalink

Yorumlara Göre Parfüm Satın Almak Ne Kadar Doğru?

Her gün yeni bir koku keşfetmeye çalışan iflah olmaz bir parfüm tutkunu musunuz yoksa günlük bir parfüm kullanıcısı mı? Hangisi olursanız olun parfüm satın almadan önce yorumlardan etkileniyor musunuz? Eğer bu yazıyı şu an okuyorsanız siz de muhtemelen parfüm satın almadan önce sosyal medya ya da forumlarda satın almayı planladığınız parfümün yorumlarını didik didik edenlerdensiniz… Peki, bu yorumları ne kadar iyi analiz ediyoruz ya da bu yorumların bizim satın alma davranışımızın üzerindeki etkisi ne kadar yüksek? Herkesin burnu kendisine özel, herkesin algısı farklı… Demografik, kişisel, psikolojik, kültürel özelliklerimiz birbirinden bağımsız… Anılarımız, geçmiş hikayelerimiz de öyle… İşte o yüzden kimisi için, geçmişteki çocukluk anısını canlandırdığı için mükemmel olan bir parfüm bir başkası için sıradan bir kokuya dönüşebiliyor… Kimimiz tatlı parfümleri seviyoruz kimimiz ise tatlılığa tahammül edemiyoruz. Bir parfüm hakkında bir yorum okuyoruz, “Çok tatlı bir parfüm değil, rahatça kullanabilirsiniz…” yazmış. 4 şekerli çay içen birine 2 şekerli çay çok tatlı gelmez ama şekersiz içen biri için o çay bal gibi tatlı gelir, tahammül edemez. Bu da onun gibi… Okuduğumuz yorumların sahiplerinin alışkanlıklarını ne kadar biliyoruz? Kendi zevkimizi ne kadar iyi tanıyoruz?

Mesela “Baharatlı parfüm severim” deyip içinde baharat olduğunu düşünerek sadece pudralı parfümleri mi kullanıyoruz? O yüzden mi başkalarının baharatlı parfüm yorumlarında kendimizi bulamıyoruz? Kimi zaman ise öyle bir yorum okuyoruz ki çok etkileniyoruz. Sanırım karşımızda bir sanat eseri var. Kokladığımızda ise hayal kırıklığı yaşıyoruz. Hele bir de kör alış yaptıysak. “Ben şimdi bunu nerede kullanacağım?” diyoruz. Bazen bir resim sergisine gidersiniz, bir tablo görürsünüz. Kimisi o tablonun içinde kaybolur, anlamlar çıkartmaya çalışıp kendi hayal gücünün derinliklerine dalar ve bundan inanılmaz keyif alır. Fakat kimisi için anlamsız bir karalamadan ibarettir. Kimisi de o tabloya dalıp gitse de evinin duvarında sergilemek için fazla aykırı bulur ya da bir defilede avangart bir elbise gördünüz, bayıldınız ve bir arkadaşınıza hayranlık duyduğunuz o elbiseyi anlatıyorsunuz. Sonra ne kadar beğenseniz de o elbiseyi hiçbir yerde giyemeyeceğinizi düşünüyorsunuz ama bu sizin için o elbisenin güzel olmadığı anlamına gelmez ya, bu durum parfümler için de geçerli bence.

Peki ya moda ve trendler?

Sırf trend oldu diye giyim tarzınızı değiştirenlerden misiniz? Belki trendleri gerçekten çok sevdiniz ve ona göre hareket ediyorsunuz ya da moda oldu diye kendinizi zorlayıp beyninizi ikna etmeye çalışıyorsunuz. Bir parfüm çok övüldü, her yerde adı geçti diye kaç kere parfüm satın aldınız? Haydi sorun kendinize ve içtenlikle cevap verin. Kaç kere etkilendik? Gerçekten sevdik mi yoksa beynimizi ve burnumuzu mu ikna etmeye çalıştık? Bir parfüm iyi midir kötü müdür? Alınmaya değer midir? Kullanacak olan sizsiniz o yüzden karar verici de siz olmalısınız. Okuduğunuz yorumlar size sadece kapılar açar. Karar verdiğiniz kapı bir başkası için kötü bir dünyaya açılsa da sizin mis kokulu cennetiniz olabilir. Son söz olarak şunu diyebilirim ki bir parfüm hakkında farklı yorumlar okumayı, çeşitliliği çok seviyorum. Fakat kimsenin yorumuna güvenip kör alış yapmamaya çalışıyorum. Düzenli okuduğum, dinlediğim parfüm yorum hesaplarının sahiplerinin alışkanlıklarına fazlasıyla aşinaysam eğer o parfümler hakkında doğru çıkarımlar yapabiliyorum. Ama onda bile bazen yanılgıya düşebiliyorum çünkü orda da geçmiş anılar gibi birtakım tesadüfi değişkenler devreye girip algıyı şaşırtabiliyor. O yüzden tüm yargılardan arınıp koklayarak ve hissederek parfüm almak lazım.

Derya Saatçioğlu

instagram.com/parfumledans