Kinski – Kinski: Karanlık ve ağır

Aktör Klaus Kinski’nin ölümünün 20. yıl dönümünde anısına yapılan parfüm, bir Geza Schoen harikası… İlk sıkışta kısa bir süre ardıç ve kunduz yağı ile sert, acımsı bir başlangıç yapan koku, biraz hayvansal biraz da karanlık bir yapıda. -Bence gayet güzel bir açılış-

10 dakika içinde acılık hafifliyor çok kaliteli, derin, karanlık ve dumansı hatta biraz da topraksı bir vetiver kendini belli etmeye, hakimiyeti almaya başlıyor. Bu haliyle yüzde 50 Chanel Sycomore veya yüzde 50 Lalique Encre Noire’ın yeşil yanık odunsu haliyle karşılaşıyorsunuz. Orta notadan itibaren net ve baskın bir şekilde kenevir devreye giriyor. Bu aşamada yeşil yanık odunsu his daha belirginleşip biraz da acımsı havayla karanlık bir parfüm ile yola devam ediyoruz.

Dip notalara doğru karanlık dumansı yapıyla ilerleyen parfüme, çok değişmese bile acımsılığı alması adına hafif zencefil ve meşe yosunu ekstratı katılmaya çalışılmış ama çok başarılı olduğunu söyleyemeyeceğim. Yani parfüm karanlık yapıyla ilerlemeye devam ediyor. Belki de yine hissettiğim dumansı paçuli kullanımının etkisi olabilir.

Kinski’de çok sayıda parfüm notasının adı geçse de çoğunu algılayamadığımı söyleyebilirim. Bunda da karanlık yapının baskın olmasının etkisi olabilir ya da bu notalara hiç olmayıp karanlık vetiver ve kenevirin hakim olduğu, yer yer hayvansal bir parfüm olarak nitelendirmek daha doğru olabilir. Tabii ki bu bir eleştiri değil çünkü çok beğendiğim bir parfüm. Kinski, özellikle yağmurlu, soğuk havalarda kullanıcısına karakter katacak bir koku. Genel beğeni parfümü mü? Belki değil, kapalı alanda kullanılır mı? Hayır, ancak karakterli, özel bir parfüm. Kalıcılık ve yayılımında başarılı olduğu rahatlıkla söyleyebilirim….

Çıkış: 2011

Parfümör: Geza Schoen

Puanım: 8/10

Cüneyt Akçetin