V Canto’ya bakış

V Canto, Tiziana Terenzi ve Paolo Terenzi’nin ilhamını şiirlerden, aşk destanlarından alan diğer markası. Tabii bu ikilinin oud sevgisi V Canto’da da hissediliyor. Gelin seriyi birlikte inceleyelim.

Mastin: Parfümü “yazılana uymak yerine kendi kaderini yaratmayı bilenler için cesur bir seçim” diye tanımlamışlar. Kendi kaderini yaratmak kolay gibi görünsede insanın sıyrılması ve üzerinden temizlemesi gereken onca diken varken bu durum pek mümkün mü emin değilim. Parfüme gelirsek kokladığım en sakin en yalın oud kullanımlarından birine sahip. Pudramsı oud, koklama yolculuğumda çok rastlaştığım bir tür değil. Paolo Terenzi’nin özel White Oud akoruna sahip olan Mastin, sıktığım andan itibaren beni inanılmaz bir sakinliğe itti. Oud’un üstünüze saldırmadığı nadir işlerden. Pudramsı nüansları çok güzel hissettiren, performans ve yapısıyla bence her mevsim her cinsiyet için tamamen uyumlu bir parfüm.

Posi: Eski Yunanca’da zehir anlamına gelen Posi, ilhamını ve ismini buradan almış. Markanın diğer parfümlerine nazaran daha pahalı olan Gold serisinde yer alan parfümün, More Than Words ve Portrait of a Lady arasında bir yerde konumladığını söyleyebilirim. İki parfümün de esintilerini hissediyoruz. İlk saatlerinde gül, oud’dan baskın halde ve inanılmaz bir performansa sahip.

Mandrogola: Parfüm, adam otu bitkisinden esinlenilerek tasarlanmış. Bu ünlü bitkiye gelirsek eczacılıkta hala kullanılan ve Mistisizm akımının dünden bugüne çok sevdiği bir araç. Aynı zamanda Eski Mısır mitlerinde büyülerde kullanıldığı da söyleniyor. İnsanları kötü enerji ve varlıklara karşı koruduğu düşünülüyormuş.

Mandrogola kokladığım en güzel açılışlardan birine sahip. Bu güzelliğin sebebi ise Absinthe… O kadar güzel ve dozunda kullanılmış ki tekrar tekrar açılışını istiyorsunuz. Oud’un sert kollarına kendini hiç bırakmıyor. İlk bir saatine kefil olabileceğim kadar harika… Ya sonra vasatlaştığından ya da açılışının güzelliğine bir daha erişemeyişinden olsa gerek şişeli olarak istemezdim.

Yahya Türkmen