Toplantı ve iş görüşmesi parfümleri

İş, güç ve hayat derken filhakikat’i boşladım ama unutmadım. İlk yazımda Ali Mert bana “Evinde yangın çıksa hangi parfümü kurtarırsın?” diye sormuştu, uzun uzun anlattım. Bugün de iş görüşmelerine ve toplantılara yakışacak favori kokularımı paylaşmak niyetindeyim.

Aslına bakarsanız iş görüşmelerinde “en iyi gidecek parfüm” diye bir kategorim yok. Böyle bir durum için kişinin özellikleri, iş konusu, iş yeri ve görüşmenin yapılacağı kişi ile ilgili bilgileri almam lazım. Belki o zaman işe yarar bir şeyler önerebilirim. Ancak benim son 10 yılda yaptığım çok önemli iş görüşmelerinde kullandığım genel anlamda da çok sevdiğim parfüm Amouage Honour‘dur. Bence halen daha iyi bir karabiber temalı parfüm yapılmadı. Olgun bir parfüm ve sakinlik ile kol kola bir havası var. Sanki onu kullanan daha olgun hale geliyor. Bazen ona “üst düzey yönetici parfümü” diyorum. Kalıcılığı diğer Amouage’larda olduğu gibi kuvvetli, koku dağılımı güçlü ama buna rağmen etrafı bunaltmayan bir parfüm. Mesela Interlude için aynısını söyleyemem. Çok beğenilmesine rağmen Interlude etrafında terör yaratır. Interlude Irıs ile birlikte bir miktar makul oldu ama halen sertliği yerinde duruyor.

İş görüşmeleri için Amouage- Honour dedim. Peki ya “Toplantılara yakışacak parfüm ne olmalı?” diye soracak olursanız arabik ve modernizim arasında gidip gelen, ilk sıktığınız an ile sonraki yarım saat içinde yürüyorsanız arkanızda bir parfüm duvarı bırakan, etrafınızı teslim alan, 4-5 saat sonra biraz sakinleşip etrafınızdakilerin “Bu hangi parfüm?” demesine neden olan, kullanan kişiyi zengin, olgun, sakin ve zevk sahibi gösteren; Frederic Malle- Promise derim… Oud gibi bir hava bırakan ama serinin diğer oud’ları ile kıyaslandığında lafı bile edilmeyen Promise toplantılarda farkını ortaya koyan bir parfüm bana göre.

İsmail Kızılbay