Regalien – Heart of Rose

Gül, bizim coğrafyamızda ilginç bir serüven yaşıyor. O kadar iç içe geçmiş ki gülü seven, fark etmeyen ya da uzak duranlardan oluşan bir kitlesi var. Sevmeyenler ağır bulabiliyor ya da ideolojik bir tavırla yaklaşmıyor. Ben ise gül notasına bayılırım. Parfüm olarak, markette satılan “gül suyu” formunda, her ne kadar doğal olmadığını bilsem de gül sabunlarına hayranımdır. “Gül sevmem” diyenlerin Portrait of Lady peşinde koştuklarını, ballandıra ballandıra anlattıklarına şahit oluyorum. Bu fazlası ile samimiyetsiz bir yaklaşım. Bir Batılının yorumu ile Doğu’nun anlatılmasına hayran olma durumu ile ilk defa karşılaşmıyorum. Gül kokusunun Batılı bir yoruma ihtiyacı yok. Koklandığında insana güzellik-huzur-kadifemsi bir aura oluşturan gül, çok özensiz hazırlanmadı ise her parfümün içinde parlayacaktır. Heart of Rose içinde gül yine parlıyor ama beraberindekileri de sahneye çekiyor. Yani solo bir show yok. Tazelik ile tatlılık arasında gidip gelen bir gül var. Bu yaklaşım ise onu unisex bir kullanıma uygun hale getiriyor. Açılış harika ama çok kısa sürüyor ve son derece konforlu bir hale geliyor. Alt notalar çabuk devreye giriyor. Bu kötü bir durum değil. Aksine kullanım kolaylığı sağlıyor. Ayrıca gül temalı parfümlere “hacı yağı” gibi kokuyor diyerek kendilerini “modern ve Batılı” bir noktaya koymaya çalışan ukala tiplere laf söyleyecek alan bırakmıyor.


Regalien’in Heart of Rose parfümü kullanımı rahat, konfor hissi veren, feminen tarafa selam çaksa da maskülen kitleyi kaçırmayan bir parfüm. Her köşede rastladığınız “Abi süper kalıcı olsun” manyaklarından değilim ama bunun konsantrasyonu biraz daha yoğun olsa harika olurmuş. Biraz daha fazla gül ve biraz daha misk bunu girdiği ortamları domine eden bir hale getirirdi. Ama bu zayıf ve yetersiz olduğu anlamına gelmiyor. Aksine güçlü bir parfüm. Şişe harika, kutu kılıfı tasarımı güzel, ancak kutu kılıfında matbaa sanırım kutulamayı biraz sert yapmış ve o güzel kutu katlama yerinden yırtılıyor.

Serinin diğer kokuları da başarılı. En sevdiklerim bu ve Velvet. Yeşil, taze ve biraz deniz çağrıştıran vetiver istiyorsanız o zaman Yeşil şişeye elinizi uzatın. Tertemiz ve sade yorumlu bir Iris için mavi şişe sizi bekliyor. Ben gül ve deriyi çok sevdim. Yani kırmızı ve kahverengi şişeler baş köşede, Regalien bence harika bir iş çıkarmış.

İsmail Kızılbay