The House of Oud- Keep Glazed

Gourmand parfüm arayışım esnasında yolumun kesiştiği bir parfüm Keep Glazed. The House Oud’un deneyimlediğim ve koleksiyonuma kattığım ilk 2 parfümünden biri. Şişe tasarımı konusunda her zaman çok şık bulduğum bir marka ve muhtemelen parfümler bitse bile şişeleri atmaya kıyamayacağım.


Fragrantica’daki notalarına ilk baktığınızda; sizi feci tatlı, krem şantili, gourmand bir kokunun karşılayacağını zannediyorsunuz. Gel gelelim koku neredeyse hiç tatlı değil hatta açılışı ekşi bile diyebilirim. İlk sıktığınız anda; soğuk, limonlu, zencefilli ve teneke kutuda bir içeceği kokluyor gibisiniz. Açılışta ciddi metalik ve soğuk bir etki var. Bu etkiyi Imitation Woman’dan (Amouage) sonra ilk kez ve daha da fazla bu parfümde hissettim.

Parfüm orta notalara geçtiği zaman da metalik etki devam ediyor. Bunun üzerine tüpten henüz sıkılmış bir krem şanti efekti ekleniyor. Fakat o buzlu ve ekşi açılış parfümdeki tatlılığı oldukça dizginliyor. Yani notalarına bakınca kremsi tatlı bir parfüm beklentisine girmeyin.


Kıyafet üzerinde bir tık farklı ve odunsuluk kazanıyor parfüm. Bir de açılışta hissettiğiniz o sulu, acı taze zencefil hissi, toz zencefilimsi bir baharata evriliyor gibi. Ama genel olarak alkolsüz bir kokteyl havası hep var parfümde.

Sondaki odunsuluk olmasa benim için tam bir yaz parfümü diyebilirim. Sillage çok kuvvetli değil, kalıcılık çok rahatsız etmiyor. hatta gün içinde tazelemek bile istiyorsunuz. Onun için kullanmaya bahar aylarında tekrar devam etmeyi düşünüyorum.

Farklı ve özgün bir gourmand denemek istiyorsanız Keep Glazed’i öneririm. Koku olarak beni çok etkiledi mi? Hayır. Ama gourmand parfümlere uzak biri olarak benim için kullanılabilir bir parfüm.

Berna Anter