Ex Nihilo: Özgürlüğün tadını çıkarıyoruz

Fransız parfümevi Ex Nihilo’nun arkasında üç kişi var. İşlerinden istifa ederek markayı kuran üçlü, ortaya koydukları başarılı parfüm koleksiyonlarıyla dikkat çekici bir marka haline geldi. Biz de onların çıkış hikayesini Benoit Verdier’den dinledik.

Yeni başlangıç

Olivier Royere’le 18 yıl önce Paris’te üniversitenin banklarında tanıştık, sonra Sylvie Loday’la ortak tanıdıklarımız vasıtasıyla arkadaş olduk. İşlerimizi bırakmanın ve koku endüstrisinde kendi başımıza daha heyecan verici bir şeyler yapmanın zamanının geldiğine karar verdik. Ex Nihilo ilk günden beri gerçekten bir girişimcilik macerasıydı! Bu maceraya ilk olarak ben girdim, sonra Olivier ve Sylvie bana katıldı. İlk başta onlar hala gündüz işlerinde çalışıyorlardı, hafta sonu ve geceleri Ex Nihilo adını verdiğimiz şeyi inşa ediyorduk.

Sıfırdan yaratılmış

Hayalimizdeki markayı yaratmak istiyorduk. Yeni bir enerjiyle elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştık. Ex Nihilo latincede “sıfırdan yaratılmış” anlamına geliyor, bu ismi seçerek herkesi şaşırttık. İlk başta belirli bir planımız yoktu. Hayallerimizde Paris’in en hareketli mahallesinde bir amiral gemisine sahip olmak ve dünyanın kaliteli, seçkin mağazalarında yer alan bir marka olmak vardı. Şimdi de Türkiye’deyiz.

Ex Nihilo’nun DNA’sı

Biz kalıplaşmış lükse meydan okumaya ve yepyeni bir lüks deneyimi getirmeye çalışıyoruz. Şaşırtıcı bir şekilde parfümcü olmamak, kutunun dışında düşünmemize ve 360 derecelik bir yolculuk olarak koku deneyimi hakkında taze ve yıkıcı fikirler getirmemize çok yardımcı oldu… İşbirliklerimiz DNA’mızın çekirdeğini oluşturuyor ve ilhamımızı moda, mimari, tasarım, fotoğrafçılık gibi sanatın birçok alanından alıyoruz.

Niş yeni ana akımdır

Benim için niş artık hiçbir şey ifade etmiyor. Bu daha çok bir dağıtım ve iletişim meselesi. Bağımsız parfümeri hakkında konuşmayı tercih ederim. Ve son olarak, niş dedikleri şey ana akımı etkiledi. Niş yeni ana akımdır. Biz usta parfümcülere yaratım aşamalarında özgürlük veriyoruz. Bağımsız kalıyoruz ve yaratıcılık için sahip olduğumuz özgürlüğün tadını çıkarıyoruz. Maliyet sınırı olmaksızın sadece piyasadaki en iyi malzemeleri kullanıyoruz.

Yeni başlayanlara

Henüz Ex Nihilo’nun parfümlerini koklamamış birine Fleur Narcotique’i koklamasını önerirdim. Bu bizim en ikonik eserimiz. Herkes onu seviyor! Quentin Bisch ile yaptığımız ilk kreasyonlar olduğu için bizim için de önemli. Güçlü bir kişiliğe sahip, benzersiz ve süper.

Sırada ne var?

Pandemi ile geçen bunca aydan sonra, hayatı bilinçli bir şekilde kutlamak ve yeni heyecanlar yaşamak istedik. Şimdi herkes tekrar dışarı çıkmak istiyor. Ex Nihilo yoluyla, teknoloji ve yeniliklerle doğaya saygı göstermek istedik… Taklit etmek değil yüceltmek istedik, günümüz teknolojisiyle bunu yapmak için Barselona’da yaşayan usta bir parfümcü Jordi Fernández ile çalıştık. Sonuç olarak, büyüleyici bir kreasyon yarattık ve onu koklamanızı sabırsızlıkla bekliyoruz.

Ali Mert Alan