Aykut Ünver: Niş değil yeni lüks

Artık Filhakikat’de sık sık kozmetik sektöründen isimlerin hikayelerini de göreceksiniz. Bu seriye ilk olarak Beymen’in Kozmetik Müdürü Aykut Ünver’le başlıyoruz.

Yaklaşık 30 yıldır kozmetik sektöründeyim. Bu sektöre giren bir daha çıkamıyor (gülüyor). Bizimkisi dışarıdan tempolu bir iş gibi görünmez ama keyifli, hareketli, ölü sezonun olmadığı bir sektördür. Bugüne kadar lojistik, satın alma, planlama, satış pazarlama alanlarında görev aldım. Bunların yanı sıra çeşitli markaların müdürlüğünü yaptım. Kısacası bu sektörün her alanını deneyimledim. 3,5 yıldır da Beymen’in Kozmetik Müdürü olarak görev yapıyorum.

Herkeste olmayan kokular

Niş yani lüks parfüme olan ilgi son 10-15 yılda ülkemizde oldukça arttı. 2000’li yılların başında insanların herkeste olmayan kokulara sahip olma isteği niş parfüm markalarını daha cazip hale getirdi. Bugün konuştuğumuz By Kilian, Francis Kurkdjian gibi büyük markaların geçmişi 10-15 sene öncesine dayanıyor. Türkiye’nin ilk niş parfümle karşılaşması da ise 2006 yılında Harvey Nichols’un açılmasıyla oldu. Ardından internetin yaygınlaşmasıyla birlikte insanlar farklı markaları araştırmaya, sormaya, başladı ve pazar daha da büyüdü. Günümüzde bana sorarsanız niş parfümden ziyade yeni lüks demek daha doğru diye düşünüyorum.

Parfüm Alırken Yaşam Tarzı Satın Alıyorsunuz

Pek çok Türk parfüm markası Beymen’de yer almak istiyor. Bu konuda kıstasımız; ambalaj, şişe, kutu ve kokuları oluyor. Tüm bunları bir bütün olarak değerlendiriyor ve hepsine çok dikkat ediyoruz. Çünkü parfüm satın alırken aslında bir hayal, yaşam tarzı satın alıyorsunuz. Bu örneği her zaman veriyorum. Belki Dior’dan bir çanta alamıyorsunuz ama ruju ya da parfümünü alarak o markayla buluşuyorsunuz. Dolayısıyla o lüks ve özel hissettirme arzusunu yerli markalarda da arıyoruz. Dijital dünyada Beymen olarak bazı planlarımız var, bu sayede daha fazla yerli markaya yardımcı olacağız. Türkiye’de bir parfüm markası kurmanın zor olduğunu biliyoruz, bu nedenle Türk markalarına destek olmak istiyoruz.

Ne Doğulu ne Batılı parfümler

Tüketicinin satın aldığı ürünlerden bahsetmem gerekirse isim yapan marka her zaman müşterisini getiriyor diyebilirim. Ayrıca Türkiye’de arkadaş tavsiyesiyle ya da arkadaşının parfümünü satın alma refleksi oldukça yaygın. Bunun yanı sıra hem Avrupa hem de Ortadoğu’nun ortak zevklerini bir araya getirebilen markalar ülkemizde daha başarılı oluyor. Kuvvetli, kendisini hissettiren parfümleri seviyoruz. Doğu-Batı sentezini müşteri daha çok seviyor, belki bu kültürümüzden kaynaklanıyor. Niş parfümde insanlar yoğun kokuları tercih ediyorlar. Şu an en çok vanilyalı tatlı kokular ilgi görüyor.

Müşteri fikir almak ister

Beymen’de servis veren satış danışmanları her zaman en iyi servisi verebilmek için çok sıkı bir eğitimden geçer. Türk müşterisi destek odaklı. İlk başta bir ürünü kendisi denemek, incelemek istese bile karar aşamasında mutlaka satış danışmanından da fikir almak istiyor. Satış danışmanlarımızda bu tip durumlarda Beymen dostlarına her zaman yardımcı oluyor.