Gallivant: Kokulara seyahat

İngiltere çıkışlı parfüm evi Gallivant, ilhamını şehirlerden, farklı kültürlerden ve seyahatlerden alan bir marka. Hatta parfümlerinin isimleri de şehir isimlerinden meydana geliyor. Üç sene önce Nick Steward’ın kurduğu Gallivant, bugün Tokyo, İstanbul, Tel Aviv, London, Berlin, Amsterdam, Brooklyn, Bukhara, Los Angeles isimli 9 parfümden oluşan koleksiyonuyla dünyanın dört bir yanında ilgi çeken bir marka.

Niş parfüm dünyasında markaların gerçeklikten uzak, içi boş “marka hikayeleri”yle dört bir yanı kapladığı günümüzde Gallivant, konsepti ve iyi kokularıyla alkışı hak ediyor. Favori kokularımdan bahsedecek olursam wasabi ve kakulenin ön planda olduğu “Tokyo”, güzel bir koku ama herkesin beğenisine uymayacağı da aşikar. Çiçekler ve meyvelerle ferah bir açılışla sizi karşılayan ardından da yasemin kokusunu fazlasıyla alacağınız “Tel Aviv” de şık bir parfüm. Citrus ve baharatlı açılışın ardından çay ve vetiverin direksiyona geçtiği “Berlin” ise ferah daha çok yaz mevsimine yakışacak bir koku. İlk etapta gül ve deri notalarıyla dikkat çeken “London”u sıktığınızda sizi yağmurlu bir Londra akşamına götürüyor. Aynı zamanda parfümde kullanılan salatalık bence London’a yakışmış. Kokuyu sıradan bir gül, deri parfümü olmaktan sıyırmış.

Markanın “Doğu ile Batı buluşuyor” cümlesiyle parfüm meraklılarının ilgisine sunduğu “İstanbul” isimli parfüm karanfil ve baharatlarla sizi selamlıyor kısa bir süre sonra da bu ikilinin yanına vanilya ekleniyor. Bir süre sonra da tütsü ve kakuleyi hissediyorsunuz. İstanbul’un farklı semtlerinin bu kokuda birleştiğini düşünebilirsiniz Kadıköy’den Eminönü’ne oradan Karaköy’e bir şehir turu gibi. İlgiyi hak eden ve sizi üzmeyecek bir parfüm.

Seyahatlar ve yolculuklardan esinlenen markanın parfümleri bavullara kolayca sığsın diye düşünülerek 30 ml olarak satışa sunulmuş. Kokular farklı ülkelere bir yolculuk yapmak istiyorsanız Bağdat Caddesi’nde bulunan Nokta Cosmetics’te Gallivant’la tanışabilirsiniz.