Son süper kıtadan parfüm çıktı: Mia Pangea

Ne mutlu ki Türkiye’de yeni niş parfüm markaları artık sık sık karşımıza çıkıyor. Mia Pangea da onlardan biri. Üç ortağın kurduğu marka bizler için parfümlerini, çıkış noktalarını ve hikayelerini anlattı.

Farklı alanlarda uzmanlaşmış üç girişimcinin bir araya gelerek kurduğu bir lüks parfüm markayız. Kurucu ortaklardan Ayşe Matpan, uzun yıllar üretim ve satın alma alanında yöneticilik yapmış, özellikle esans alanında profesyonelleşmiş bir girişimci. Burcu Körpeağaç, marka yönetimi alanında kariyer yapmış, özellikle de lüks ve moda marka yönetiminde uzmanlaşmış bir profesyonel. Derin Yavi ise kişisel bakım ve ev kozmetiği alanlarına yatırım yapan genç bir girişimci. Her birimiz, farklı açılardan kokuların derin ve katmanlı dünyasına ilgi duyuyor, esansların köklerini, parfümün transformasyonunu merakla takip ediyorduk. Dünya trendleri ve gelecek tüketici öngörüleri ise işimiz gereği içinde olduğumuz konulardı. Aslında tüm bunlar, bizi bu işi yapmaya doğru adım adım götürdü ve Mia Pangea doğdu.

Form değiştirme bize ilham verdi

Pangea, 335 milyon yıl önce antik kıtaların bir araya gelmesiyle oluşmuş son süper kıta. Pangea, daha sonra doğa olaylarıyla parçalara ayrılmaya başlayarak bugünkü kıtaları oluşturuyor. Bu müthiş oluşumun barındırdığı doğanın gücüyle bir araya gelme, parçalanma ve form değiştirme fikri, bizim ilham kaynağımız oldu. İnsanlığın doğanın denkleminde var olma çabasına kişisel bir iz bırakabilmek Mia Pangea’nın çıkış noktası.

KOLEKSİYONUN ÖZETİ “AND MORE”

Mia Pangea imza Koleksiyonu, 5 farklı parfümden oluşuyor. Her bir parfüm, kullanıcının cildiyle temas ettiğinde gelişerek farklılaşan, parmak izi gibi gerçekten biricik ve kişiselleştirilmiş bir koku varyasyonunu ortaya çıkarıyor. Henüz parfümlerimizi koklamamış insanlara koleksiyonumuza giriş yapmaları için önereceğimiz ilk koku: “And More”. Cesur ve kendinden emin tatlı-odunsu bir karışım. Tam anlamıyla cinsiyetten bağımsız, gerçek bir floriental. And More’un açılışı mandalina, çıtır armut ve sulu ahududu üst notalarından gelen tazelik patlamasıyla açılıyor ve anında duyuları canlandırıyor. Kalp notaları, yasemin, iris, gül, sümbül ve son olarak çiçeksi notaları tamamlayan safran ile zarif bir çiçek buketi yaratıyor. Cevizli pralin, kremsi vanilya ve tonka ile birleşen sıcak ve zengin alt notalar; kaşmir ağacı, sandal ağacı, amber ve miskin sarmalayıcı notalarına karşı topraksı bir tezat oluşturuyor. And More, mükemmel uyumuyla imza koleksiyonumuzun bir özeti adeta.

HEYECANLIYIZ

Evet, Türkiye’de niş bir parfüm markası kurmak kolay değil. Marka olarak stratejinizi net belirlediğinizde ve yeterli kaynağı da yarattığınızda ilk barajı atlamış oluyorsunuz aslında. Markanızı müşteriniz ile buluşturmak, farklı satış kanallarında bir araya gelmek, doğru bir satış sistemi kurmak oldukça zorlu ve zamana yayılan bir süreç. Ancak niş parfüme duyulan ilgi ve merakın her geçen gün artması, özellikle Türk markalarına meraklı yabancı müşterinin varlığı bizi heyecanlandırıyor.

KARAKTERLİ PARFÜMLER YAPTIK

Mia Pangea için marka ve pazarlama strateji çalışmasını yaptıktan sonraki süreç, bizim için oldukça keyif aldığımız 8 aylık bir döneme yayıldı. Her birimiz kendi işimizde tecrübeli ve profesyonel olsak da parfüm, öğrenmemiz ve çalışmamız gereken yeni bir alan olarak hayatımıza girdi. Her gün yeni bir kavramla tanıştığımız öğretici bir dönemden geçirdik. Sektörün en iyi üreticileri ile bir araya gelerek hazırladığımız brief üzerinden parfümörlerle koku çalışmaları yaptık. Seçim sürecimizde sektör duayenlerinin yorumlarından ve yönlendirmelerinden faydalandık. Sistemli ve odaklı çalışabilme fırsatı bulduğumuzu düşünüyoruz. Bunun sonucunda da koleksiyon matematiği anlamında doğru bir denklem kurmanın yanı sıra her biri benzersiz ve karakterli kokular yaratabildik. Ve evet, tüm bunların sonunda ortaya içimize sinen parfümler çıktı, kafamızdakini şişelere yansıtabildik diyebiliriz.

Ali Mert Alan