İKONİK PARFÜMLERİN YARATICISINA VEDA: OLIVIER PESCHEUX

“Olivier Pescheux’yü kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. O sektörün en güzel ve en ikonik kokularının mimarı olmasının yanında; sanatına kendini adamış, gelecek nesil parfümcülere rehberlik eden, sevilen bir insandı.” 10 Temmuz 2023 tarihinde Givaudan CEO’su Gilles Andrier’nin bu açıklaması parfüm camiasında buruk bir dönüm noktası yarattı. Birini tanıyıp bağ kurmanın, anlamanın illa görmekle, dokunmakla, konuşmakla olmadığını bize bir kez daha hatırlatan bu veda; Pescheux’nün yarattığı kokularla anılarını şekillendirmiş pek çok parfümseveri hüzünlendirdi ve birinin eksikliğini hissetmenin, o kişinin sarılmayı özlediklerimizden biri olması gerekmediğini hatırlattı. Peki gidişiyle parfüm dünyasına bu denli büyük etki bırakan adam kimdi? Ölümüyle sektörde büyük boşluk yaratan Olivier Pescheux’u gelin yakından tanıyalım.

Olivier Pescheux 1966 yılında Paris’te doğdu. Parfümerideki hikayesi, 12 yaşında Jean-Paul Rappeneau’nun yönetmeni olduğu Le Sauvage filmini izlerken başlıyor. Pescheux bir röportajında bu anısından şöyle bahsediyor: “Filmde aktörün parfüm yapma sürecini ve sonunda çıkan parfümü kokladığını gördüm, anneme ‘ben de bunu yapmak istiyorum’ dedim, annem de ‘o iş o kadar kolay değil’ dedi.” Pescheux, kelimelere ve kendini ıssız bir adaya kapatmaya gerek olmayan cevabını şu yollardan geçerek verdi diyebiliriz:Dünyanın en saygın parfüm okullarından biri olan ISIPCA’dan mezun oldu, kariyerine 1990 yılında -daha sonra çalışmalarına uluslararası bir boyut katacağı- parfüm endüstrisi için doğal aromatik hammadde ve kompozisyonlar üreten Bangkok’taki Payan Bertrand’a katılarak başladı. Tayland’da çalıştığı 2 yılın sonunda, 1992’de Paris’e geri döndü, önce koku evi Annick Goutal’de sonra kimya ve kozmetik şirketi Kao Corporation’da çalıştı. 1998 yılından ölene kadar tüm kariyerini ikonik kokularını yaratmaya devam ettiği Givaudan’da geçirdi.

İlk büyük başarısını 2001’de Higher Christian Dior ile elde eden Pescheux; Dior dışında Montblanc, Armani, Valentino, Paco Rabanne ve Diptyque gibi saygın markalar için imza kokular yaratarak bu sektördeki ustalığını kanıtladı ve Master Parfümör unvanını aldı. 2010 yılında yarattıklarının çeşitliliği nedeniyle eski adı Prix François Coty olan Uluslararası Koku Ödülü’nü (Phenix Ödülü) kazanan Pescheux, ölümünden önce sadece prestijli markalar için çalışan ve bu lükse sahip yaklaşık otuz Fransız parfümörden biri oldu.

Alışılmışın dışında düşünmeyi bilen parfümör, Dior Higher dışında 2005 yılında Lanvin’in kült parfümü Arpège’e maskülen kullanıma uygun muadil Arpège pour Homme’u, yine 2005 yılında sadeliğin oryantal hali Yves Rocher Voile d’Ambre’ı yarattı. 2008 yılında -bilmeyen yoktur diye düşündüğüm- altın külçesini somutlaştırarak gişe rekorları kıran ve tüm zamanların en iyi 100 kokusundan biri seçilen Paco Rabanne 1 Million’u yaratan dört parfümörden biri oldu. 2011’de büyük başarı kazanan, flankerlarıyla adını devam ettiren Montblanc Legend; 2019’da aynı markadan Explorer parfümünün ortaya çıkışına katkı sağladı. 2012’de soğuk havaların yumuşak tarafı Parfums de Marly Herod ile markanın ses getiren parfümlerinden birine imza attı. 2018 yılında aslının olgun flankerı Versace Eros Flame’i; 2019’da Madagaskar gezisindeki market tezgahında vanilya kokusu ve eşlikçisi parlayan güneşten ilham aldığı Essential Parfums Divine Vanille’i yarattı. 2008’den 2021’e kadar Diptyque için tasarladığı kokularla bu parfümevinin arşivine büyük katkı sağladı. Bunlardan bazıları: Markanın 50. yılına ve yolculuğuna atıfta bulunan 34 boulevard Saint Germain; mütevazı, ölçülü, duru güzellik Fleur de Peau; ylang ylang üretimini tekrar canlandırmak için yola çıkan, çiçeğe hakettiği parlaklığı veren Eau Moheli; bize tam anlamıyla kalbinden gül sunan vetiver Vetyverio, tanıdık gül-paçuli ortaklığına dikkat çekici bir yorum Eau Capitale.

Daha nice başarının ardındaki isim olan Pescheux, çiçeklerin gerçekten çiçek açmasına izin verdi. Ellerinde hammaddeler enfes kokulara evrildi, geleneksel teknikler çağdaş yeniliklerle dengelendi. “Parfümümün bir hikaye anlatmasını istiyorum ama her şeyden önce kullanan kişinin kendini iyi hissetmesini istiyorum” diyen parfümörden boğucu ve gıcırtıdan uzak, parlak ve zarif kokular ortaya çıktı.

Fine Fragrances Europe’un başkanı Oriol Segui’nin: “Olivier bugünün ve yarının parfümerisinin şekillenmesine büyük katkıda bulundu. Sıcak ve dost canlısı kişiliği, cömertliği ve engin sanatsal yeteneğiyle çok sevildi. Olivier çok özlenecek.” sözlerini de ekleyerek Givaudan, Pescheux’un ölümü ardından resmi Instagram hesabında Les Echos Série Limitée’de yayınlanan parfümörün -yaratıcılığının sembolü olarak- 2009 tarihli geleceğin kokusunu hayal etmek üzerine olan içinde likit güneş absolüsü, Mars’tan gelen kum güllerinin absolüsü gibi örneklerin olduğu koku formüllerinden birini yayımladı. Parfümörün yaratıcılığın parladığı, hayal ürünü formüllerle oluşan bu paylaşım, yeteneği ve olağanüstü bilgi birikimi ile Pescheux’ye modern parfümeride ne kadar çok şey borçlu olduğumuzu bir kez daha hatırlattı.

Ben hep gerçek vedaların sessiz olduğuna inananlardanımdır. O yüzden ölümünden sonra bile söyleyecek bir sürü şeyi olan adamın; parfüm dünyasını varlığının ayrı, yokluğunun ayrı sarsmasına şaşmamalı. Koku dünyası üzerindeki etkisi, vefatından sonra bile devam edecek olan parfümörün kendisinin dediği gibi “Parfümcü, koku heykeltıraşıdır.”, şekillendirdiğin tüm kokular için teşekkürler Monsieur Pescheux.

parfumperver