Sıfır Bir: BİZİM ANLATACAK ÇOK HİKÂYEMİZ VAR

filhakikat_Sıfır Bir BİZİM ANLATACAK ÇOK HİKÂYEMİZ VAR

Yer Adana… Hürriyet Mahallesi… Konu:  Yasadışı yollara bulaşıp zamanla Adana’nın en güçlü çetesi haline gelen bir kaç gencin yani Savaş, Cio ve Özgür’ün hikayesi.  ‘Sıfır Bir- Bir Zamanlar Adana’da’ isimli internet dizi adından sıkça söz ettiriyor.  Adana şivesi,  yürek hoplatan sahneleri, müzikleri ve hiç düşmeyen temposuyla oldukça etkileyici bir dizi ‘Sıfır Bir”. Her bölümüyle izleyici kitlesini daha da genişleten Sıfır Bir haliyle televizyon kanalları ve yapımcıların da radarına girmiş. Ama onların bu konuda hiç acelesi yok, hallerinden memnunlar.  Çünkü bu işi para için değil, sevdikleri için yapıyorlar. Ve kendi deyimleriyle ‘kardeşlik hukukuyla’ hareket ediyorlar. Çok kısa sürede You Tube üzerinden yayınladıkları bölümlerle izleyicilerde bağımlılık yaratan Sıfır Bir’i henüz seyretmediyseniz göz atmanızı öneririz.

Yoğun tempolarından fırsat bulup birkaç günlüğüne İstanbul’a kaçan Sıfır Bir ekibiyle buluştuk. Dizinin yönetmeni Kadri Beran Taşkın ve ‘Cio’ karakterine hayat veren Cihangir Ceyhan’la sohbet ettik.

Sıfır Bir’in temelleri ne zaman ve nasıl atıldı?

Kadri Beran Taşkın:  Sıfır Bir’in 5-6 yıllık bir geçmişi var. Yıllarca Adana’da geçen bir sokak hikâyesini diziye dönüştürmek istiyorduk. Ama içinde bulunduğumuz koşullar buna engel oldu ve hayalimizi 5 yıl sonra gerçekleştirebildik. Diziyi daha önce çekme şansımız olsaydı belki de bu kadar güzel olmayacaktı. Çünkü geçen süre zarfında yeterli olgunluğa eriştik, doğru insanlarla bir araya geldik. Projemizi anlattık ve ortaya ayakları yere sağlam basan bir iş çıktı.

Sıfır Bir BİZİM ANLATACAK ÇOK HİKÂYEMİZ VAR2

Sponsorsuz ilerliyorsunuz. 15 günde bir yeni bölümü yetiştirmek zor olmuyor mu?

Evet, tarihe sadık kalmak için çok çalışıyoruz ve bu da hiç kolay olmuyor (gülüyor).

Dizinin senaristinin kim olduğu bilinmiyor. Özellikle adını gizliyorsunuz. Bu gizem ne zaman açığa kavuşacak?

Bu konuda biraz daha merak uyandırmak istiyoruz zamanı gelince kendisi bir açıklama yapacaktır.

Diziyle ilgili olarak bir de sinema filmi projeniz olduğunu duyduk…

Kafamızda netleşen birtakım şeyler var ama daha şartlar olgunlaşmadı. Sponsor olmak isteyenler, sinema filmini beraber hayat geçirmek isteyenler var. Sağ olsunlar ama bizim acelemiz yok. Çünkü biz hikâyemizi arzuladığımız olgunluğa getirdikten sonra sinema filmi için kolları sıvayacağız. İnternet üzerinden dizinin ucu açık… Bölümlerimizi yayınlamaya devam edeceğiz. 2. sezon için hazırlıklarımız başladı bile.

Sıfır Bir BİZİM ANLATACAK ÇOK HİKÂYEMİZ VAR24Adana şivesi dizide harika kullanılıyor. Oyuncuların hepsi Adanalı mı?

Oyuncularımızın çoğu Adanalı. Adanalı olmayanların bir kısmı da Adana’da yaşıyor. Şiveyi hiç bilmeyenleriyse o dünyaya entegre etmeye çalışıyoruz ki eğreti durmasın. Ayrıca Adana çok fazla göç alan, kozmopolit bir şehir. Haliyle sadece Adanalılar yaşamıyor. Şehrin genelini ve ruhunu Sıfır Bir’e yansıttığımızı düşünüyorum.

Dizinizle ilgili olarak “Televizyon dizilerinin bir sezonda işlediği konuları tek bölümde işliyorlar” gibi yorumlar yapılıyor. Bu eleştirileri nasıl değerlendiriyorsunuz?

Biz izleyicilerin alışkın oldukları tarzın biraz dışındayız, haliyle de şaşıranlar oluyor. Çünkü insanların daha önce izledikleri hiçbir diziye benzemiyor. Televizyondaki bazı dizilerin süresi 180 dakika ve bu zaman diliminde neredeyse işleyecek konu bulamıyorlar. Bizimse anlatacak çok fazla hikâyemiz var.

 

Sıfır Bir BİZİM ANLATACAK ÇOK HİKÂYEMİZ VAR3CİHANGİR CEYHAN

Hem Adanalıyım hem de uzun yıllar Adana’da yaşadım. Şivenin hakkını vermek için de Adanalı olmanız gerekmiyor. Ekibimizde Adana’yı bilen, özümsemiş oyuncular var. Adanalı olmasalar bile o jargonu ve deyişleri biliyorlar.

İzleyiciler ‘Cio’nun hal ve hareketlerine, repliklerine bayılıyorlar… Sizi çok seviyorlar. Bu ilgiyi bekliyor muydunuz?

Beni sevmelerinden daha çok emeğimizi takdir etmeleri ve dizimizi severek izlemeleri beni daha çok mutlu ediyor. Biz Sıfır Bir için çok çaba sarf ettik ve onu kısa bir sürede belli bir noktaya taşıdık. Şimdi bunun karşılığını almak gurur verici…

Ali Mert Alan