Murat İlkan: Şarkı yazarak tedavimi eğlenceli hale getirdim

0505LKU_677815 yıl boyunca Pentagram’ın solistliğini üstlenen Murat İlkan bu kez solo albümü “Fanus” ile müzik severlerin karşısında. Rahatsızlığı nedeniyle müziğe ara vermek zorunda kalan başarılı solistle yeni albümünü, tedavi sürecini, şarkı sözlerini ve gelecek planlarını konuştuk.

Murat İlkan’ı Türkiye’nin en büyük Heavy Metal grubu Pentagram’daki muhteşem vokaliyle tanıyoruz. Kişisel olarak ortaokul ve lise yıllarımda ailemden çok onun sesini dinledim diyebilirim. Halen de dinliyorum. İlkan, 2010 yılında MS hastalığı nedeniyle Pentagram’dan ayrılmak zorunda kaldı. Tedavi süreci zor geçse de hayatta en çok sevdiği şeyden yani müzikten kopmadı. 16 yaşından beri müzik yapan İlkan’ın en büyük ilacı müzik oldu desek abartmış olmayız. Çok kısa bir süre önce “Fanus” isimli  solo albümünü çıkaran Murat İlkan müziğe ara vermesinin ardından yoğun geçen tedavisiyle ilgili olarak “Çok fazla kortizon aldım. Bundan ötürü çok sıkıntı çektim. Ama o dönem bu albümü hazırlamaya başlamıştım. Kafamda ‘Hastalık kötüye giderse’ diye bir ihtimal yoktu” diyor. Ve tebessüm ederek şunları söylüyor, “Hastalığa ‘Ne zaman gideceksin, git de şu albümü yapayım’ gözüyle baktım. Tedavi sürecim yoğun ve sıkıcıydı ama ben yeni şarkılar yazarak onu eğlenceli hale getirmeye çalıştım.”

Murat İlkan, 1987 yılından beri çeşitli gruplarda yer aldı. Sawdust, Cherokee ve Pentagram’la güzel işlere imza attı. Kariyerinde hep gruplarla müzik yapan İlkan’a neden bu sefer solo albüm yapmayı tercih ettiğini sorduğumda “Artık belli bir yere gelmiş bir isim var ortada. Pentagram’la geçirdiğim sürede de Murat İlkan marka olmaya başlamıştı. Bu albümü başka türlü çıkarmak olmaz diye düşündüm” cevabını veriyor. Ve “Aman yanlış anlaşılmasın bu egosal bir durum değil” diyerek sözlerine devam ediyor.  Laf lafı açarken söz albümün müzikal çizgisine geliyor.  Power ve Progressive  Metal öğelerinin  olduğu  “Fanus” albümünde sound olarak Pentagram’dan alıştığımız yerel ezgileri neden kullanmayı tercih etmediğini  sorduğumda İlkan’ın cevabı net: “İçimden bu geldi. Ben de Anadolu rock ya da yerel melodileri kullanarak bir albüm yapabilirdim. Ama müzikal olarak böyle bir albüm yapmak istedim.  Yarın belki Çin ezgileri barındıran bir albüm yaparım, bilmiyorum” diyor. “Eğer onu yapabilecek kapasitem varsa yaparım” diye de ekliyor gülerek.  Müziğin bu tarz etiketlere bağlanmasından da rahatsızlık duyduğunu belirtiyor: “İnsanlar müziği içlerinden geldiği gibi yapmalı!”

Murat İlkan’ın tedavi sürecinde hazırladığı albümün  kapağında çevreden izole olmuş bir ağaç var. Bu aslında İlkan’ın hastalık dönemindeki ruh halini de anlatıyor. Başarılı solist içinde umut barındıran ama genelde kırılgan, küskün şarkı sözleriyle ve albümdeki yalnızlık temasıyla ilgili olarak  “Evet, albümde yalnızlık  çok fazla göze çarpıyor. Sebebi de öyle bir dönem geçirmemden kaynaklanıyor. İnsan hastayken daha hassas ve her şeye daha kırılgan oluyor” diyor.

Murat İlkan solo albümündeki ilk klibi  “Yaramaz Çocuk” şarkısına çekti.  Klipte İlkan’ın çocukluğunu kardeşi Aykan İlkan’ın oğlu canlandırıyor. Şarkı da “Yaramaz çocuk gibi düşüp kalkarsın dört yanın yalan dolmuş sevgiyi ararsın” diyen başarılı solist, sözleri yazdığı anki ruh haliyle ilgili olarak da şunları söylüyor: “Bazı şarkı sözlerinde bir şeyleri fazla abartmış olabilirim. Öyle algılayabilirler ama buna öyle bakmamak lazım. Bu benim o anki hislerimdi. Abarttıysam da abarttım ne yapayım.”

İlkan albümün “ticari değil samimi bir iş” olduğunun da altını önemle çiziyor: “Şuna eminim. Ortaya çok samimi bir iş çıkardım. İnsanlar bunu sever mi, alır mı gibi kaygılar yerine albümde kendimi anlattım. Bunun için de oldukça mutluyum.”

Pentagram’ın kendisinden sonra çıkardığı ilk albüm MMXII ile ilgili ise İlkan, Pentagram’ın çok güzel bir albüm yaptığını, çok da iyi de bir solistleri olduğunu söylüyor: “Onlarla gurur duyuyorum. Eski grubum olması nedeniyle daha da fazla sevindim.” Pentagram’ın şu anki solisti Gökalp Ergen’in vokaliyle ilgili eleştirilere ise şu cevabı veriyor: “Ben gruba girdiğimde de eleştiriler olmuştu, oluyor. Bunun önüne geçemiyorsunuz. Bu Pentagram’ın albümünün başarısını değiştirmez. Ayrıca Gökalp iyi bir solist.”

Murat İlkan son bir buçuk yıldır atak geçirmiyor. Hastalığını hafife almıyor ama MS’i  gözünde de çok büyütmüyor. İlk solo albümü sonrası ise İlkan’ın planı belli. Çok ara vermeden yeni albüme başlamak istiyor, elinde çok şarkı birikmiş. Önümüzdeki yazı yeni albüm çalışmasıyla geçirmeyi düşünüyor. En büyük rahatsızlığı ise onu seven ve dinleyen insanlardan ayrı kalmak. “Arayı çok uzattım ama bundan sonra beni seven insanlarla bu kadar ayrı kalmayacağım” diyor. Türkiye’de Heavy Metal vokalisti denince akla gelen ilk isim olan İlkan verdiği zorunlu aranın ardından geri döndü. Albümün açılış şarkısında “Tekrar Merhaba!” diyor. Biz de ona merhaba diyoruz. Onun sesini özlemişiz.

 

Bu röportaj 18 Ocak tarihli Akşam Gazetesinde yayınlanan Murat İlkan röportajının uzun halidir.