Server Uraz: BENİ DİNLEYEN SEÇKİN BİR KİTLE OLSUN

Server Uraz BENİ DİNLEYEN SEÇKİN BİR KİTLE OLSUN_filhakikat2

Rap müzikseverlerin yakından takip ettiği “Pit10”, 15 yıllık sahne adını bırakarak kendi ismiyle yani Server Uraz’la bir başlangıç yaptı. Uraz’la, yeni albümünü konuştuk.

Uzun bir süre “Pit10” adıyla müzik yaptınız ama artık kendi isminizle devam ediyorsunuz. Pit10’la Server’in müziği arasında nasıl farklılıklar var?

Pit10, hırsları olan bir sanatçıydı, hatta hırsları yüzünden arada sırada küçük tavizler veren biriydi. Son yıllarında özgür değildi, yapması istenen müzikleri yapıyordu. Ona söylenenleri yapan bir kuklaya dönüşmüştü. Ama Server, daha özgür, hırsları olmayan ve taviz vermeyen bir sanatçı…

Pit10’u sizin tabirinizle kuklaya dönüştüren neydi?

Plak şirketiydi… Bu arada kimseyi suçlamıyorum. O anlaşmayı imzalamayabilir ve beni kuklaya dönüştürecek şirketlerin potansiyelini sezebilirdim. Ama maalesef o dönem hırslarıma yenik düştüm. İşlerin bu hale geleceğini tahmin edemedim. Her şey benim acemiliğim, deneyimsizliğim ve düşüncesizliğim sebebiyle oldu. Bunun sonucunda da bir yere karar dayanabildim çünkü vizyonum buna uygun değildi. Şöhret olmak isteyen, gözünü para hırsı bürümüş biri değilim. İşim beni tatmin ediyorsa “Bunu da yaptım” diyorsam varım.

Siz Vlog da çekiyorsunuz. Bir videonuzda söz yazmayı denediğinizi ama yazamadığınızı söylüyordunuz. 

Yazamıyordum çünkü özgürce söz yazmayı unutmuştum. Kâğıdı kalemi elime alıp bir cümle yazamadığım dönemlerim oldu. “Bu hayatta tek bir yeteneğim vardı, o da yazmaktı ama artık bitti. Müzikle ne işim olur? Gidip kafe açayım” diye düşündüm.

 

Peki, sonra kelimeler nasıl ardı ardına sıralandı ve “Yılan Hikâyesi” albümü ortaya çıktı?

Müzikal konularla ilgili üç dava açıldı. Bu bendeki eski müzikal hırsı ortaya çıkardı. İçimdeki nefret ve kin dışarı çıktı. Bu duygularımı kâğıda dökmeye başladım. İlk underground işlerimdeki gibi ruhuma geri döndüm.

Yeni albümünüzün İlk klibi kısa bir süre önce yayınlanmıştı ama bu aralar yeni klip için çalışıyorsunuz. Hangi şarkıya klip çekiyorsunuz?

Tüketim toplumu internette de kendisini gösteriyor. İnternette albümler, müzikler, klipler çok çabuk tüketiliyor. Tankurt Manas’la yaptığımız “Zaman Geldi” şarkısının klip çekimleri dün bitti, kısa bir süre içinde yayınlanacak. Eskiden bir klip yaptığımızda bir sene götürüyordu. Çünkü klip çekmek zordu. Ama artık teknoloji sağ olsun daha kolay.

Kariyerinizle ilgili olarak hedeflediğiniz nokta neresi?

Kendi müzikal değerlerim içinde iyi müzik yapmak istiyorum ve bunu dinlemek isteyenlerle paylaşmak istiyorum. Herkes müziğinin çoğunluk tarafından dinlenilmesini ister ama çoğunluk tarafından dinlenmeyen bir müzik yapıp milyonlar tarafından dinlenme arzusu saçma. Radikal bir duruşum olsun hem de milyonlar beni dinlesin mantıklı değil. Hit şarkıların basite indirgenmiş, tekerleme gibi şarkılar olduğunu görüyoruz. Bir yol seçmek zorunda hissettim ve müzikal değerlerim içinde iyi müzik yaptım. Beni dinleyen seçkin bir kitle olsun istiyorum.

SERVER YOLLARDA

Haziran ayında Tankurt Manas’la beraber imza günü turnesini çıkıyoruz. 10 Haziran İzmit, 11 Haziran Bursa, 12 Haziran Çanakkale, 13 Haziran İzmir, 14 Haziran Fethiye, 17 Haziran Antalya, 18 Haziran Ankara’ya gideceğiz.