Çukurova Rock Festivali

Çukurova Rock Festivali_filhakikat5Yaz aylarının olmazsa olmazı “müzik festivalleri” peşi sıra açıklanmaya başlandı. Açıklananlar arasında hiç şüphesiz en merak uyandıran etkinliklerinden biri de 12-14 Mayıs tarihleri arasında Adana’da gerçekleşen Çukurova Rock Festivali’ydi… 

Yerli sanatçıların sahne alacağı festivaller düzenleyip Anadolu’daki gençlerle buluşturmayı kendine misyon edinen Umut Kuzey, bu yaz Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde rock festivalleri organize edecek. Bu festivallerin ilk ayağı geçtiğimiz hafta 12-14 Mayıs tarihleri arasında Adana’da gerçekleşti. Üç gün süren festivalde; Pentagram, Mor ve Ötesi, Pilli Bebek, Kurban, Kurtalan Ekspres, Direc-t, Madcap, Athena, Feridun Düzağaç, Seksendört, Umut Kuzey, Flört, Çamur, Anatolik, Supernova, Deniz Tekin, Baba Zula, Adamlar, Pinhani, Selda Bağcan& Boom Pam ve Teoman gibi birbirinden başarılı müzisyenler sahne aldı. Festival, Adana ve çevre illerden gelen müzikseverleri coşturdu.

FESTİVALE İLGİ BÜYÜKTÜ

“Bereketli topraklar üzerinde rock rüzgârı” mottosuyla sunulan festival, katılımcı sayısı açısından da oldukça bereketliydi. Çoğunlukla gençlerin ilgi gösterdiği etkinlikte, 50 yaşında teyzeler de vardı, amcalar da… Daha fazla satış yaptığı için  Ajda Pekkan’ın gelmesini isteyen stand görevlisi de vardı, şarkılara eşlik ederken mest olan dinleyici de… Festivalin ilk günü öğlen saatlerinde “Nasıl olacak, kalabalık geçecek mi?” diye endişelenen de vardı, “Bu isimlerin hepsi gelecek mi acaba?” diye merak edenler de… Malum ülkemizde son dakika konser ya da festival iptalleri çok sık yaşanıyor. Hatta bu durum artık normal hale geldi. Ne acıdır ki şaşıramıyoruz bile. Bu iptaller sadece sahne alan müzisyenleri değil, sahne arkasında çalışan onlarca insanın da ekmek kapısı. O nedenle yeni festivallerin ilgi görmesi ve büyümesi müzik sektörü ve bu sektörde çalışan insanlar adına çok önemli.

Adana güzel bir festivali geride bıraktı. Adanalılar şimdiden önümüzdeki yıl sahne alacak grupları merak ediyorlar dersek inanın abartmış olmayız. Festivali organize eden Umut Kuzey’in önümüzdeki yıl üzerine koyacağını daha da iyisini yapacağını düşünüyorum.

 

SAHNE ARKASI NOTLARI:

– Üç günlük etkinlikte tanık olduğum tek gerginlik, güvenliklerin kendi arasında yaşadıkları kısa süreli arbedeydi. Herkesin keyif aldığı bir yerde gerginliğe gerek yoktu.

– Selda Bağcan sahneye doğru yürüken ağır ve yavaş adımlarla ilerliyordu ama sahneye adımını     attığı andan itibaren adeta devleşti ve tükenmez bir enerjiyle binlerce insanı kendine hayran bıraktı.

– Teoman konser sonrası birçok hayranıyla fotoğraf çektirip sohbet etti, oldukça güleryüzlüydü.

– Şebnem Ferah bu kez izleyici olarak festivalde yer aldı. Pentagram ve Mor ve Ötesi’nin keyifli performanslarını izledi.