Roma’nın kokusunu içimize çektik

o.26292

İtalya’nın en özel parfüm mağazalarını sizler için dolaştık, genzimize çektiğimiz kusursuz rahiyaları sizlerin de tanımasını istedik…

Parfüm denildiğinde akla ilk gelen şehir hiç şüphesiz ki Paris. Hatta parfüm şişelerinin üzerinde “Paris” yazması markalar için bir prestij meselesidir. Fransızların ve Paris’in parfüm alanındaki liderliği tartışılmaz. Ancak Avrupa’da birçok şehir, parfüm meraklılarına keyifli anlar yaşatabilecek düzeyde bunlardan birisi de Roma. Eğer parfüm merakınız varsa Roma’da birbirinden güzel parfümleri koklayarak, deneyerek zaman geçirebilir ve bütçenize uygun olanları satın alabilirsiniz.  Bir koku turuna ne dersiniz?

İtalyanların büyük moda markalarının hemen hemen tamamının parfümleri var. Bu ürünlere “designer” adı veriliyor. Yani asıl işi parfüm olmayan moda tasarım şirketlerinin çıkardığı parfümler. Bu markalar genellikle parfümlerini bu işte uzmanlaşmış şirketlere yaptırıyorlar ve marka algılarının desteği, dağıtım imkânlarıyla her yerde karşımıza çıkmayı başarıyorlar. Ama parfüm meraklıları için bunların çok da itibarlı ürünler olduğunu söylersek abartmış oluruz. Kitlesel üretim ve satış amaçladıkları için genel beğeni üzerinden ilerleyen, bir marka yüzüyle pazarlanan, ana ilgi alanının sağladığı avantajları kullanan, çoğu vasat diyebileceğimiz parfümlerdir. Bu tarzda 10 parfümü denediğinizde genellikle bir tanesine “muhteşem”, sekizine “iyi” ve en fazla birine “berbat” dersiniz. Bu genellemeden ayrı tutmamız gereken Dior ve Hermes gibi markalar var ancak bu markaların özel ürünlerini de zaten her yerde bulmak mümkün değil. Özetle işi gömlek yapmak olan bir markadan parfüm aldığınızı düşünün.

 Öte tarafta ise koku dünyasında niş parfümler bulunuyor. Bu markalar sadece parfüm konusu üzerinde yoğunlaşırlar. Genellikle bir tarz, gelenek, üslupları vardır. Kokular farklıdır. 10 adet niş parfüm denediğinizde ise muhtemelen üçüne “berbat”, ikisine “ilginç”, beşine de “muhteşem” diyeceksinizdir. Designer ürünlerde olduğu gibi “genele hitap” kaygısı taşımazlar”. Parfüm dünyasının lüks karakterleri olan niş markalar genellikle daha pahalı etiketlere sahip olurlar, onları kolay kolay her mağazada da bulamazsınız. Hedef kitleleri küçük olduğu için kitlesel satış hedefleri de yoktur. Meraklılar ise bir şekilde bu markalara ulaşırlar.

Bizim Roma’da incelediğimiz parfümler ise tahmin edebileceğiniz gibi niş markalar. “Designer” dediğimiz markaların parfümlerine Roma’nın her köşesinde ulaşabilirsiniz. Ancak bizi asıl şaşırtan tarihi mekânların etrafında bulunan bazı eczanelerdeki parfüm markaları oldu. Zamanınız olursa ikisini de görmelisiniz. İlki Pantheon’un tam karşısında sağ köşede bulunan eczane. Burada yaklaşık 25 niş markanın ürünlerini bulmanız mümkün. Diğeri ise Il Tempo gazetesinin merkez bürosunun karşı tarafına düşen Via del Corso Caddesi üstünde. Ancak bizim turumuz İspanyol Merdivenleri etrafında olacak.

 06-18-14-p01-cid0618143623-7-adam-d480323a-8771-44a4-b6b0-a348010b53f1-fil-file

Parfümün sanat dönüştüğü yer

İtalyanların en popüler niş markası “Acqua di Parma” dersek yanlış olmaz.  Mağaza tam merdivenlerin bittiği noktada… 1916 yılında Parma’da doğan ADP, zorlu süreçlerden sonra tekrar ayağa kalktı ve 2001 yılında bünyesinde birçok markayı barındıran Fransız LVMH tarafından satın alındı. Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki mağazanın ambiyansıtek kelimeyle muhteşem. Parfümler birer sanat eseri misali kategorilerine göre ayırılmış. Özel seri üretimlerin hepsini bir arada ancak bu mağazada görebilirsiniz. Mağazanın arka tarafında daha çok yaz ayları için Akdeniz ve çevresinden ilham alınarak tasarlanmış BluMediterraneo serisini ve az sayıdaki deri aksesuarları bulabilirsiniz. Mağaza çalışanları kibar, konusunda uzman ve alışveriş yapmanız için sizi sıkboğaz etmeyen insanlar…  En arka tarafta ise çok şık bir berber salonu var. Tek koltuklu bu berber salonuna özel randevu ve davetiyeyle kabul ediliyorsunuz. Usta bir berber sizi ADP ürünleriyle tıraş ediyor.

Parfümlere gelince; erkek parfümleri genellikle klasik “Colonia” tarzında üretilmiş. Biraz eski havası olan ama kesinlikle şık ve klasik kokular. İçlerinde bence en başarılı olan ise “Colonia Intensa”. Yakın  zamanda üretilen  “Ingredient Collection” serisiyse daha sert ve baskın parfümlerden oluşuyor. Bu seride öd, deri ve amber bulunuyor. Bunlar içinde ise son yılların popüler notası öde getirilen İtalyan yorumu dikkat çekici.

Marka kadın kokularında daha zengin diyebiliriz. Bunların arasından “Iris Nobile”, “Magnolia Nobile” en popüler olanlar. Mavi seri ise hemen hemen herkesin hoşuna gidebilecek hafif ve yaz atmosferinde kokulardan oluşuyor.

photo-1-4-e1400708368704Akdeniz kokuları

Genç İtalyan niş markalarından “Acqua Dell’ Elba” da aynı bölgede. Meydana açılan Via Trattina caddesinin sonunda. Mavi-turkuaz renkli tasarımıyla hemen dikkatinizi çekecektir. Deniz, Akdeniz ve yelkenli gibi temalar üzerinden kendisini anlatan marka hafif, taze kokulara sahip. En beğenilen kadın parfümü olarak sınıflandırdıkları ancak erkeklerinde kullanabileceği “Blu” dikkat çekici bir güzellikte.

lafco_2Eski ve klasik

Santa Maria Novella, meraklıları tarafından bilinen ve kuruluşu 1612 yılına kadar giden bir marka. Yine meydana açılan Viadelle Carrozze Caddesi üstünde bulunan mağaza, diğer markalarla kıyaslandığınızda biraz karışık bir düzene sahip.  Hemen hemen her tarz parfüm bulunuyor ancak kokuların tamamında “eski” ve klasik tarz hissinin olduğunu söylemeliyiz.  Bunun nedenini mağaza çalışanlarına sorduğumuzda, çizgilerinin bu yönde olduğunu ve meraklılarının bu tarzı sevdiğini cevabını aldık. Markanın nar ve gül üzerine tasarlanmış parfümlerini bulursanız mutlaka koklayın.

 

vittoria6

Parfüm cenneti

En önemli niş markaları bünyesinde barındıran bu parfüm mağazası ise yine mutlaka görülmesi gereken yerlerden.Burası çok sayıda niş markayı bir arada görebileceğiniz sayılı yerlerden biri. Campomarzio 70, meydana açılan ViaVittoria Caddesi’nde bulunuyor, oldukça geniş ve sade düzenlenmiş bir yer. Üstelik Güney Amerika da dâhil birçok bölgeden niş markalara ulaşmak mümkün…  Aradığınız pek çok niş parfümevinin ürünlerini bünyesinde barındırdığı için burada biraz daha fazla zaman geçirebilirsiniz.  Satış elemanları oldukça tecrübeli ve bilgili… Ne aradığınızı söylediğinizde size yardımcı oluyorlar.

İsmail Kızılbay

Bu yazı Skyroad dergisinin 4.sayısında yayınlanmıştır.