Ofis Kullanımına Uygun Parfümler

Buraya ilk defa yazmaya karar verdiğimde aklıma ilk gelen konu: Son günlerde üzerinde sıkça durup düşündüğüm ofis ortamında ve çok yakın temaslı meslek dallarında çalışan kişilerin kullanması gereken parfümler oldu. Çünkü -benim tabirimle- doğası gereği “saldırgan” olan bazı parfümler var. Ve bu çok severek kullanılan parfümler insanları ciddi şekilde rahatsız edebiliyor. Hele bir de aşırıya kaçıp çok fazla sıkılmışsa gerçekten bu durum kabusa dönüşebiliyor. Bir parfümün az kokması, sanki sıkmamış gibi hissettirmesi o parfümün performansını gösterecek etkenlerden değil bence.

Kokmadığımızı düşünerek tazelediğimiz parfümlerle zaten daracık olan o beton ofis odalarını daha da daraltıyoruz. Bir başkasının özgür ve kendine ait alanını ne şekilde olursa olsun kaplamamalıyız. Hal böyleyken bende huzurunuza insanları boğmadan da güzel kokabiliceğimiz birkaç parfüm önerisiyle geldim…

Amouage- Dia Man

“Tütsülü Meyveler “

Kokladığım en güzel açılışlardan birine sahip kendisi, nota dökümü inanılmaz zengin. Tütsü ve meyveler üstüne kurulmuş. Çoğu Amouage’da hissettiğim sabunsu hava Dia Man’de de mevcut. Konu Amouage olunca Dia markanın en giyilebilir parfümlerinde en üst sırada benim için. Kendini usul usul hissettirenlerden.

Creed-Virgin Island Water

“Bir soluk yaz“

Bir soluk yaz diyorum ben ona… Kokladıkça koklatır kendini. Garip şekilde her mevsime çok yakışır. Herkese uyumlanmayı asla ihmal etmez. 2-3 defa esintisini hissedip gidip sorduğum insanlar olmuştur. Bizimle ofise gelmeyi hak edenlerden.

Tom Ford- Ombre Leather Parfum

“Yasemin tınılı deri ceket”

Son gözdelerimden… En giyilebilir deri parfümlerinden biri oldu bile benim için. Ki bu efektli parfümlere mesafeliyimdir. Bulunduğumuz mevsime tabii ki doğru spreylerle, ofise kesinlikle bizimle gelmesini istediklerimden.

Guerlain- L’Homme Ideal

Ben biraz da gurme kokmalıyım diyenlere harika bir seçenek olacağını düşündüklerimden. Extreme versiyonunu gerçekten çok seviyorum. Ama o bizimle ofise gelemeyecek kadar tatlı 🙁 Nedendir bilmem bu parfümden hep pudramsılık alır dururum. Sorduğum kimse de bana katılmadı ama olsun. Performansı hep tartışma konusu ama bence o kendini ara ara hissettirmeyi asla ihmal etmiyor.

Amouage- Love Tuberose

“Yumuşacık saten bir kumaş”

En beğendiğim ve en giyilebilir bulduğum Amouage’lardan biri… Yumuşacık zarif bir tül sarılıyor üstünüze… Sümbülteberi kremşanti notasıyla yumuşatınca ortaya müthiş bir iş çıkmış. Mevsimsiz, yaşsız, mest edici. Her ortamda yarattığı hafif esintiyle mest edeceğinden emin olduğum bir parfüm. Ben ona Amouage’ın “Joker’i” diyorum… Ofis denilince aklıma ilk gelenlerden biri.

The Different Company-Pure eVe

“Bir soluk Masumiyet “

Son günlerde tanışıp çok sevdiklerimden. Nahif, zarif, kırılgan… Utanınca yanakları kızaran sarışın bir kadın silüeti geliyor gözümün önüne. Badem hissiyatı çiçeksi havayla güzel uyumlanıyor. Kremsi bir dokuya sahip.

Bvlgari-Tubereuse Mystique

“Çabasız”

Yine bir kremşanti, sümbülteber ikilisi… Ama kremşanti hissiyatı Tubereuse Mystique’de çok daha fazla hissettiklerimden. Özellikle yakın temas gerektiren meslek dallarına çok iyi gidecektir.

Cartier- La Panthere

“Hem çok yeni hem çok eski”

Tanıdık dokular üzerine işlenmiş kuru meyveler. Gardenya’nın sağladığı çiçeksiliğe eklenen yosun notalarıyla insana kendini ciddi hissettiren, kendinden oldukça emin bir parfüm La Panthere… Değeri son yıllarda katlanarak arttı. Ki bu ilgiyi sonuna kadar hak ediyor. Kafamda ofis önerileri düşünürken ilk canlanan parfümdü.

Yahya Türkmen