Afrodizyak Parfüm Arayan Gençler; Aradığınız Liste Burada!

Özellikle gençler ve tabii ki erkek öğrencilerimin büyük bir bölümü bana sürekli “Hocam, afrodizyak parfüm yok mu?” diye sorarlar. Keyfim yerinde ise hoşuma giden bir parfümü önerip “Bu süper afrodizyak, kullan bak neler oluyor” derim. Sıkıldığım bu soruya daha gerçekçi bir cevap vermek istersem ise “Sen afrodizyak parfüm kullansan ne olur, kullanmasan ne olur?”, “Öyle bir şey yok, sizi kandırıyorlar” falan gibi onların canını sıkacak cevaplar veririm. Konunun tabii ki bilimsel yanı var. Oralara girip kalem oynatacak kadar bilgim yok. Bu nedenle en sık karşılaştığım soruya kendi beğeni kriterlerim, koleksiyonum ve kendi yorumlarım ile katkıda bulunmak istedim. Bu listeyi basit bir rehber olarak düşünün. Koku özelliği, karşı tarafın koku kütüphanesi ve ortam gibi sayısız durumu çapraz birleşmeye tutup oluşturduğum bir liste. Her insanın koku dünyası kendine hastır ve hem etkisi hem yarattığı aura ona özeldir. Eminim ki sizler bu listeye eklemeler yapabilir ya da listedekileri eleyebilirsiniz. Bu tamamen kişisel bir tercihtir. Ancak ne yaparsanız yapın şunu asla unutmayın; Kadınlar parfümünüz için belki size bakabilir ama o kadar. Afrodizyak parfüm kavramını eğlenceli ve entelektüel bir düzeyde kullanmıyorsanız kavram aslında kadınlara hakaret içeren bir noktaya gelebilir. Kadınların güzel koktuğu için bir erkeğin arkasından gittiğini, onun kucağına atladığını düşünen, güzel kokunca hemen bir kadına cazip geleceğine inanan tayfadansanız siz gidin 3 gün kalıcı Black Orchid replikası alın ve kendi hayal dünyanızda yaşamaya devam edin. Buradaki liste siz eğer gerçek anlamda düzgün bir adamsanız, temiz ve beyefendi bir üslup sahibiyseniz kıyafetinizi ve tarzınızı tamamlayacak parfümlerden oluşuyor. Bu parfümler sizi olduğunuzdan daha çekici hale ya da seksi bir erkek haline getirmez. Olsa olsa yakanıza eklenmiş harika bir çiçek, mendil ya da rozet olur. Eğer içinizde sevgi-saygı-dürüstlük ve samimiyet varsa inanın Dalan Yeşil Sabun gibi de koksanız bir kadın sizin elinizden tutacaktır. Bu nedenle listenin benim kriterlerim ve birikimim çerçevesinde hazırlandığını unutmayın ve afrodizyak parfüm kavramının o seviyesiz tarafından uzak durun. Listeyi okurken “fonksiyonel” bir parfüm arayışı anlayışınızı bir tarafa bırakın ve “üslup-tarz” açısından bakmaya çalışın. Tabii ki biraz da eğlenmeye çalışın. Sonuçta bu bilimsel bir makale değil ve laboratuvar sonuçlarına göre hazırlanmadı. Gülelim, eğlenelim ve saygılı olmayı unutmayalım.

Dr. İsmail KIZILBAY

TOP TEN ; AFRODİZYAK PARFÜMLER…

10- TABACCO VANILLE – TOM FORD

(Pisboğaz Delikanlı Parfümü)

İlk çıktığı yıllarda bir salgın gibi yayılan ve her kesimin çok sevdiği bu parfüm vanilyalı – tatlı tütün havası ile büyük beğeni toplamıştı. Vanilyanın çekici etkisi, tütünün yoğun ama sertliği alınmış haliyle oldukça keyifli olduğunu kabul etmek lazım. Yoğunluğuyla özellikle soğuk havalarda zihinde bir sıcaklık yaratması, vanilyanın iştah açıcı ve şekerli etkisiyle listemize 10 numaradan rahatlıkla giren bu parfüm, fazlasıyla ayağa düştüğü için artık aynı etkiyi gösterip göstermediğinden emin değilim. Yazın en sıcak günlerinde, bir gece önce içtiği “tam tekmil paça çorbası” sonrası Tabacco Vanille kullanıp sokağa göğsünü gere gere çıkan gençlerin aslında “Sarımsaklı Ekler Pasta” gibi koktuğunu buraya not etmeliyim. Yani eğer parfümü en ideal ve temiz şartlarda kullanmıyorsanız o zaman köşesine bir sultan gibi kurulduğunuz barda size kadınlar değil, bar çıkışında çöp kutusunun yanında uyumaya çalışan köpekler ilgi gösterecektir. ( İpucu 1: Parfümün kendini göstermesi için ten kokunuzu etkileyecek gıdaları dikkate alın. Mutlaka temiz olun ve terin parfümü değiştireceğini unutmayın)

9 – TERRE D’HERMES – HERMES

(Temiz, olgun ve kentli erkek parfümü)

Portakal ve narenciyenin harika bir yorumu-harmanı olan Terre, taze ve ferah havasının yanında alt tarafındaki doyurucu yoğunluğu ve dikkat çekmek istemeyen ama varlığını her daim hissettiren yapısı ile öne çıkıyor. Çapkınlık yapmak isteyen 30-40’lı yaşlarındaki “Plazalı orta yaş elemanı” kategorisinin rahatlıkla yardımına koşacaktır. Çekeceği kadınlar ise yine aynı şekilde plaza kadrosundan olacaktır. Terre’nin toprak havasındaki temiz ve ferah yapısı agresif olmayan üslubu bence hem erkek hem kadın üstünde rahatlatıcı bir etki bırakıyor. İkili ilişkilerde rahatlatıcı bir destek her zaman işe yarayacaktır. Parfümün ferah ama hafif olmayan yapısı kullanan kişiye aynı zamanda “özgüven” havası katıyor. Batılı yapısı ise kullanan kişiye kentli, modern ve maço olmayan bir olgunluk katıyor. Tabii ki bu tespitler bir yorum meselesi. Koku tek başına bu kavramları hizmetinize sunmaz. Entelektüel birikiminiz, konuşma üslubunuz ve giyiminiz ile bir anlam ifade eder. ( İpucu 2: Sizin algınızda oluşmasını istediğiniz kavramlar, tek bir kalemde oluşmaz. Yani boş konuşmamanız, bilgili olmanız, görünüm, davranış, üslup gibi tüm ayrıntıları bir araya getirmeniz lazım. Terre o zaman tüm o tablonun üstüne harika bir imza olabilir. Sadece kadınlara değil, konuştuğunuz tüm insanlara “gerçek” görünün. Taklit ve yapaylık ile sadece ilk devreyi berabere tamamlarsınız. Maç sonucunda ağır yenilgi kaçınılmaz)

8 – CRUSH ON ME – UNIQUE’E LUXURY

(Karamel ile Patchouli Sevgili Olursa)

2-3 notanın tüm parfümü baskın şekilde belirlediği en güzel örneklerden. Unisex bir yapıda ve güçlü bir koku dağılımı olduğu için her iki cins için de dikkat çekici bir yapısı olduğunu söylemeliyim. Parfüm oldukça düz ilerliyor. Harika bir Karamel-Patchouli karışımı. Gündüzleri daha makul, ağırbaşlı ve temiz koku kullanan 25-40 yaş arası için harika bir gece parfümü. Afrodizyak parfüm peşinde olan bazı kişiler için bu parfüm listenin başına yerleşebilir. Bende 8 numarada olmasının nedeni biraz yaş biraz da yoğunluğuyla baş edememem olabilir. Kullandığımda Orto Parisi – Megamare ile birlikte “Nedir bu?” diye sordurtan parfüm. İç gıcıklayan bir tarafı var. Serin havalarda dikkat çekmemesi mümkün değil. Fazla sıkmamak lazım çünkü etrafı rahatsız edebilir. ( İpucu 3: Parfüm ile dikkat çekmek ile parfüm ile rahatsız etmek arasındaki sınır çok incedir. Siz çok sevdiğiniz için tüm insanların da o parfümü çok sevmesi gerekmiyor. Özellikle kapalı ortamlarda diğer insanları da düşünerek parfümü makul oranlarda kullanmak gerekiyor. Unutmayın, parfüm ile başka bir kişinin özel alnına izinsiz giriyorsunuz. Bu nedenle saygıyı ve makul olmayı unutmayın. “Bana baksınlar” diyerek parfümle yıkanmayın. Sahne sanatçısı değilseniz makul olmayı unutmayın )

7 – FRENCH LOVER – FREDERIC MALLE

Bu listeyi sadece kendim için yapsaydım French Lover benim 1 numaram olurdu. Vetiver ve Melekotu karışımı ile muhteşem. İlk yarım saat ferah ve temiz tarafı ile kullanan kişiyi mutlu ediyor. Sonrasında ise hafif şekilde yoğunlaşıyor ve kirli bir havaya bürünüyor. Bu noktada ise etrafı umursamayan, hafif dağınık ama sempatik bir çapkın adam portresi ortaya koyuyor. Şekerli bir tarafı yok, unisex değil, kesinlikle erkek parfümü. Takım elbise için uygun değil. Casual dediğimiz hatta biraz dağınık görünen giyim tarzına yakışan, her mevsim kullanıma uygun. Bir saat sonrasında ise hafif iç gıcıklayan bir tarafı var. Bu anlamda afrodizyak tanımına en yakın parfümlerden. Şampuanı var ama bir de deodorantı olsa harika olurmuş. Kalıcılık fena değil. Her ne kadar yeteri kadar güçlü olsa da baskın bir kokusu olan deodorant ile kullanmayın. Kokuyu bozuyor ve etkiliyor. Yaz aylarında bu parfümle birlikte mutlaka kokusuz deodorant kullanın. Kış aylarında ise vetiver ağırlıklı ama bağırmayan bir deodorant işi görecektir. Bu parfümün kendini tam anlamıyla gösterebilmesi için buna dikkat etmek gerekiyor. ( İpucu 4 : En ideali parfümün kendi deodorantını kullanmaktır. Ancak her parfümde bu mümkün olmadığı için öncelikli tercihimiz kokusuz deodorant olmalıdır. Eğer kokusuz da bulamıyor iseniz o zaman parfümü ağır ve yoğun olmayan, kullandığımız parfüme yakın bir deodorant tercih etmek doğru olacaktır)

6- ECCELSI – PROFUMUM ROMA

( Animalik Genç Çapkın )

Niş parfüm markalarının zaman zaman oldukça sert ve animalik kategoride değerlendirilebilecek parfümler ürettiğini biliyorsunuz. Bunlar oldukça sert ve makul hale gelmesi için zaman vermeniz gereken parfümler. Kiehl’s Orginal Musk ve Caron Yatagan, Amouage Figment Men gibi ülkemizde bulabileceğiniz sert diyebileceğim türlerin yanında benim çok sevdiğim Chanel Antaeus gibi daha makul diyebileceklerim var. Animalik kokular doğada zaten afrodizyak işlevi görüyor. Tabii onu üreten hayvanlar için 🙂 Günümüzde artık bu kaynakların hayvanlardan sağlanması yasaklandığı için yapay üretilmiş olanlar var. Bunların içinde bence en makul ve halen animalik özellikler barındıran nota White Musk. Eccelsi ise bu notayı en iyi yorumlamış olan parfümlerden. İç gıcıklayıcı bir havası var. Ağır değil ve rahatsızlık vermiyor. Bazı klasikler gibi orta yaş için değil gençler için de çok uygun. Kadınlar bu parfümü seviyor. Aşırı sıcak ortamlar dışında rahatlıkla kullanılabilir. İlk kokladığınızda karar vermeyin, zaman tanıyın, yarım saat sonra kendini gösterecektir. ( İpucu – 5 – Parfümleri ilk 10-15 dakika içindeki hali ile değerlendirmeyin. Bekleyin ve yarım saat sonraki haline bakın. Özellikle Animalik parfümlerde buna dikkat edin. Animallik yapıp 1-2 dakikada karar vermeyim…:-) )

5 – VELVET – REGALİEN

(Kadifemsi Süet-Deri İle Kibar Çapkın)

Şekerli parfümlerin çekici olduğuna ilişkin genel bir görüş vardır. Bugüne kadar binlerce parfüm koklayıp kullanmış bir kişi olarak bunun doğru olduğunu söylemeliyim. Ancak sık sık deri-süet baskın parfümlerin de benzer bir çekiciliğe sahip olduğunu gördüm. Bu sınıfta ise Regalien markasının Velvet parfümü bence oldukça başarılı. Parfüm yeni bir üslup değil. Tom Ford Tuscan Leather ile başlayan zincirin başarılı bir parçası diyebilirim. Bence Velvet, Tuscan Leather’den daha iyi olmuş. Tatlı tarafı daha kuvvetli ve keyifli. Bu anlamda daha kibar bir deri-süet olmuş. 15 dakika sonra odunsu tarafı da ortaya çıkıyor ve kibar havasını koruyor. Her türlü kıyafete uygun, maçoluk sınırında durmuş bir adam profili veriyor. Deri-süet kategorisinden örnek vermek gerekirse bu Hermes mağazasının vitrininde asılı duran kadifemsi süet deri cekete benziyor. Altına gömlek kravat ve bir v yaka ince kazak giymiş orta yaşlı adam düşünün. Bu onun parfümü. Her kıyafete uyar ama şık olması kaydıyla. Kısacası bu parfüm tarz sahibi, kentli bir adam istiyor. Altınızda kot pantolon, üstünüzde bağrı açık bir siyah gömlek, onun üstünde iyi şekilde eskimiş sert deriden siyah bir mont ve ayakta bağcıkları bağlanmamış bir siyah bot varsa Velvet’i değil, altta anlatacağım sıradaki parfümü kullanmanız lazım. (İpucu -6- Parfüm kıyafetinizin bir parçasıdır. Nasıl siyah klasik bir takım elbisenin üstüne pembe bir kravat taktığınızda siyah takım elbisenin mesajı değişiyorsa parfümde de aynı durum geçerlidir. Bu nedenle üslubunuza, kıyafetinize, bulunduğunuz ortama göre parfüm kullanmaya dikkat edin. Eğer parfüm ile amacınız sadece dikkat çekmek ise zaten bu yazı size yazılmış değil. İstediğinizi kullanın ve size her denk geldiğimde içimden size hakaretler ettiğimi unutmayın. Sabah spor salonunda Black Orchid kullanan kadınlara ve gurme bir lokantada Baccarat Rouge ile yıkanmış erkeklere yaptığım gibi )

4 – URSA – TiZiANA TERENZi

( Asi ve umursamaz çapkın )

Asi bir havanın çekici olduğu söylenir. Eğer tarzınız ve fiziki yapınız buna uygun ise bunu kabul edebilirim. Burada söz ettiğim göbeğini motorun deposuna dayamış, üstündeki deri kıyafetler patlama sınırına gelmiş ve sakalı zig zaklar çizerek büyümüş, sarı dişli adamlar değil. Tabii ki sizden bir James Dean olmanızı da beklemiyorum. Asilik bir meseleyi yiyip bitirmiş yani kitabı okumuş ama “Okudum ama çok da umurumda değil” havasıdır. Salaşlık vardır ama pis değildir. Maço ile baby face arasında, karakterli ve arkası dolu bir kişiliktir. Paolo Terenzi ile İstanbul’da yaptığımız sohbette ben ısrarla Andromeda’dan söz ederken o Ursa’nın daha iyi olduğunu söyleyip o güzel beyaz şişeyi hediye etmişti. İlk 5-10 dakikasını pek sevmediğim için uzaklaştığım parfümün bu derece farklılaşmasını beklemiyordum. 1 saat sonra tam olgunluğa yaklaşan parfüm benim “kirli-temiz” diyeceğim kategoride ve yukarıda biraz anlattığım sert siyah deri ceket giymiş tarzda erkeklere yakışacağı kesin. Tarz sahibi bir asi adam var karşımızda. Parfümün dikkat çekmek ve beğenilmek gibi bir merakı yok. Muhtemelen motosiklet kullanan James Dean bu parfümü tercih ederdi. Zaman zaman Terenzi – Kirke’ye olan merakı görünce bu parfüme büyük haksızlık yapıldığını düşünüyorum. (İpucu -7- : Gerçek parfüm meraklıları “güzel” parfüm peşinde değildir. Onlar kendi üslup ve dünyaları için “anlamlı” ve bir ortam, bir hikaye ve tarz anlatan parfüm peşindedir. Eğer güzel parfüm podyumda “cat walk” eşliğinde yürüyen kusursuz vücut hatlarına sahip bir “top model” ise anlamlı ve derin bir parfüm ise Monica Bellucci ve George Clooney’dir.)

3 – CHICAGO HIGH – VILHELM PARFUMERIE

( Gecelerin Temiz ve Ferah Çapkını )

İçinde içki notaları olan parfümlerin özel meraklıları olduğunu biliyorum. Ben de birçoğunu beğeniyorum. Özellikle içki meraklıları için bu parfümlerin daha farklı anlamları olduğunu biliyorum. Bu tarzda parfümler arasında yeni sayılabilecek olan Chicago High ise oldukça çekici ve keyifli. Tanıtımında içinde şampanya notası olduğu söylense de aslında bunun biraz viski-şampanya karışımı olduğunu söylemeliyim. Aventus tarzı bir ananas dokunuşu ve yumuşak bir tütün ile tam bir gece parfümü olmuş. Rahatsız etmeyen, bağırmayan ve daha çok kalite vurgusu yapan bir parfüm. Belli belirsiz bir deri notası ile parfüm tercihinin resmiyet değil, rahatlık tarafında olduğunu söylüyor. Kravatsız ve biraz resmi bir kıyafet ile her mevsim kullanılabilecek bir parfüm. Temiz, ferah ama derinlikli havası ile rahatlıkla bu listenin üst taraflarında kendisine yer buldu. (İpucu-8: Arkadaşlarımdan sık sık tek parfüm kullandıklarını duyuyorum. Buna bir itirazım yok, sonuçta bu kişisel bir tercih. Ancak ben bunun pek doğru olduğunu düşünmüyorum. Farklı ortamlar, farklı kıyafetler, mevsimler farklı parfümler ile uyumlu olurlar. Ursa’yı hafta sonu motosiklet kullanırken kullanabilirsiniz ama akşam gittiğiniz tiyatroda 5 metre etrafınızdaki tüm kişilere geceyi zindan edebilir. Kalabalık ve hoplamalı zıplamalı bir düğün gecesinde Aventus ter ve sıcaklığı kaldırabilir ama Tabacco Vanille ile mama sandalyesinde oturan Nutella yiyen ama aynı zamanda altındaki bezi işeyerek doldurmuş çocuk gibi kokabilirsiniz. Kısacası parfümler onları maruz bıraktığınız şartlar çerçevesinde değişir. Bu değişimi dikkate almazsanız kafanızda kurguladığınız “siz” başka birisi olursunuz)

2 – BACK TO BLACK – BY KILIAN

( Vişne Likörü içerken Habana tüttüren çapkın)

Tatlı kokan parfümlerde kalite hissini yaratmak çok kolay değildir. Bunun nedeni tatlı ve şekerli kokular ile günlük rutinimizde sık sık karşılaşmamızdır. Pamuk şekerin hazırlanırken etrafa yaydığı kokusunu Baccarat Rouge’de almak bu nedenle cazip gelebilir. Back to Black çok beğendiğim, bir dönem çok kullanıldığım için uzaklaştığım ama her zaman koleksiyonumda özel bir yeri olan parfüm. Yazımızın konusunu dikkate aldığımızda onu es geçmek olmazdı. Tütün-vişne-tonka ve amberin ana karakterler olduğu bu parfüm kalite hissinin yanında aynı zamanda etrafında “cool” bir hava yaratıyor. Yani kalite kavramını içselleştiriyor. Geçici değil kalıcı bir kalite havası yaratıyor. Kadınlar ve erkekler tarafından kullanılıyor, kalite hissi yüksek. Ancak bu kalite hissi için mutlaka orijinalini kullanmanız lazım. Replikaları ve imitasyonlarında aynı sonucu almanız mümkün değil. Orijinali üç aşamalı bir değişim gösteriyor. İlk yarım saat oldukça zengin ve çok zengin tatlı bir harman yükseliyor. Sonraki bir saat içinde brandy havasına yakın bir yoğunluk sürüyor ve daha sonra tütün-vişne karışımı ile ilerliyor. Bu parfüm de tarz ve üslup isteyen sınıfta. ( İpucu -9- : Markasız ve taklit parfümü ekonomik sebeplerden alıyor olabilirsiniz. Günümüz şartlarında buna söyleyecek bir şeyim yok. Ancak benim önerim her zaman orijinal kullanmaktır. Bu önerim pahalı parfüm kullanmanız anlamına gelmiyor. Kalite ve güzel kokan parfüm her zaman pahalı olan değildir. Lalique Encre Noir’i 300-400 TL fiyata bulabiliyorsunuz ve bence harika bir parfüm. Hunca Jagler bence market rafları arasına sıkışmış bir güzellik ve 100-200 TL civarında alınabiliyor. Bu arada Jagler’i zaman zaman kullanıyorum ve inanın bana “Yine servet değerinde parfüm sıkmışsın sen” diyen arkadaşlarım oluyor. Kısacası bir parfümün kalitesini ve güzelliğini sadece fiyatı belirlemez )

1 – OVERTURE – AMOUAGE

Çapkınlık ile işi olmayan çapkın

Benim hazırladığım bir listenin tepesinde tabii ki Amouage olacak. Açık ara favori markamdır ve onu az farkla Frederic Malle takip eder. Listenin tepesinde Overture var ama aslında Amouage ailesinden başka parfümleri de buraya yazabilirdim.

Beyefendi Çapkın : Amouage HONOUR

Asi ve maço çapkın : Amouage INTERLUDE BLACK IRIS

Akdeniz çapkını : Amouage Reflection

Overture konyak notası etrafında, oryantal notaların dans ettiği, deri ve animalik notaların hafif dokunuşlar yaptığı harika bir parfüm. Güçlü, etkileyici ve kalite hissi yüksek. Parfüm dünyası açısından baktığımızda olağanüstü bir yenilik değil. Ancak markanın diğer parfümlerinde de olduğu gibi kendine sınıf içinde sınıf yaratan bir parfüm. Overture, çapkınlık ile ilişkisini bitirmiş bir çapkının parfümü. Çapkınlık yapmaya çalışan diğer erkeklere bir barın köşesinden yüzünde hafif bir gülümseme ile bakan, elinde tadını çıkartarak içtiği Louis XIII Cognac olan orta yaşlı bir erkek. Zenginliğini göstermeyen, zenginlik göstergelerine prim vermeyen, Hafta sonu İstinye Park Masa Restorant’ta değil, Eminönü arka sokaklarında lezzet ve eski kitap arayan, hantal ve gösteriş yapması için satılan Land Rover değil, elektrikli Mini kullanan, Hermes kravata prim tanımayıp Bursa’da el işi ipek kravatlar bakan bir adam. Bir kadınla konuştuğunda onu zekası ile güldürebilen, ilk yarım saat içinde karşı tarafta güven ve samimiyet uyandıran bir adam. Bir kadının vücut hatları ile değil, yüz mimikleri ile ilgilenen bir adam.

(Son İpucu : İçinizde sevgi ve samimiyet, tarzınızda sadelik ve temizlik, dünyaya bakışınızda mütevazilik ve sakinlik varsa size her parfüm yakışır.

En güçlü afrodizyak güven, sevgi ve saygı kokusudur. Düzgün adam olun, parfüme ihtiyacınız olmayacak)

Hepinize harika parfümler ve kokular diliyorum.

Dr. İsmail KIZILBAY