Onur Sabuncu: İnsanlar bize biraz anlayış göstermeli

filhakikat_onur-sabuncu-esit-sartlarda-mucadele-edemiyoruz2

Onur Sabuncu Türkiye’de güzel konserlere imza atan bir organizatör. Onun sıkı bir metal müzik fanı olması da düzenlediği işlerden belli oluyor. Çocukken okuldan çıkıp soluğu Bostancı Gösteri Merkezi ve Rumelihisarı konserlerinde gişeci olan anneannesinin yanında alan Onur,  “Ben konserlerde büyüdüm” diyor. Müzik zevkinin şekillenmesiyle kendi müzik zevkine göre partiler düzenlemeye başlamış. İlk olarak çok sevdiği için fan kulübünü kurduğu Manowar için Kemancı’da fan kulübün etkinliğini düzenlemiş. Sonrasında da organizatörlerle tanışmış, beraber işler yapmışlar ve işler git gide daha da büyümüş. Bugüne geldiğimizde Onur büyük grupları Türkiye’ye getiren ve metal müzik dinleyicisini mutlu eden işler yapan biri.

Onur Sabuncu’yla iptal olan konserleri ve sonbaharda getireceği sürpriz isimleri konuştuk.

Konser ya da festival yapmak kolay bir iş değil. Onlarca grupla aylarca yazışıyorsunuz, anlaşıyorsunuz, kimisi son dakika da iptal oluyor. Ya da her şey yolunda giderken yaşanan olaylar nedeniyle ilgili festivalleri iptal ediyorsunuz. Sizin işinizin en sancılı kısmı nedir sana göre?

Eskiden maddi kaygı söz konusuydu ama şu an daha karışık. Çünkü patlamalar ve terör olayları sonucunda konserler iptal oluyor. Bu iş komple sancı olmaya başladı. Terör olayları olunca gruplar gelmek istemiyor. Şu an en sancılı iş grupları gelmeleri için ikna etmek. Grup gelecek mi, seyirci gelecek mi, valilik izin verecek mi gibi kaygıları yaşıyoruz.

Grupları ikna etmek için neler söylüyorsunuz?

Terör olaylarının dünyanın her yerde gerçekleştirildiğini Türkiye’de olumsuz bir ortam olmadığını anlatıyoruz. Müzisyenlere VIP ulaşım ve güvenlik sağlayalım diyoruz ama hepsi bunu kabul etmiyor. Binlerce konser veriyorlar aralarında risk barındıran bir şehir varsa onu iptal ediyorlar. Herkes Megadeth gibi değil. İki ay önce Megadeth’i getirdik. Geldikleri andan itibaren İstanbul’dan canlı yayın yaptılar, çok güzel şeyler paylaştılar.

filhakikat_onur-sabuncu-esit-sartlarda-mucadele-edemiyoruzMegadeth, Children Of Bodom, Sabaton, Dragonforce gibi isimlerin sahne aldığı Rock Off Festivalinin ardından 1 Ekim’de Volkswagen Arena’da  tamamen yerli müzisyenlerden oluşan bir kadroyla “Rock Off Yerli” yi düzenliyorsunuz.

Rock off üç yıldır gerçekleşen bir metal müzik festivali. Monster Energy’le anlaştıktan sonra Rock Off ana marka olsun bunun yabancı ve yerli versiyonu da olsun diye düşündük. Mesela Steve Vai konseri gerçekleşeydi “Rock Off Virtüöz” olacaktı adı.  Bizim kemik kitlemiz her zaman metal müzik çünkü bizde öyleyiz. Rock müziğin çeşitli türleri var. Mesela Duman’ın Türkiye’nin en iyi rock gruplarından biridir seversiniz sevmezsiniz o ayrı ama saygıyı hak ediyorlar. Konserlerde sahne alan gruplar nedeniyle ayrışmamamız lazım. Seneye yine yabancı metal gruplarının sahne aldığı festival yapılacak ama yerli de yapılacak.

Yabancı grupların ilginç istekleri muhakkak oluyordur. Neler istiyorlar? 

Bizim getirdiğimiz topluluklar Türkiye’ye geldiklerinde isteklerini biraz daha minimuma indiriyor. Benim başıma bu tip bir şey gelmedi. Bizden en fazla soya sütü istiyorlar. O da kolay bulunuyor. (gülüyor) Ama Elton John’un kuliste palmiye ağaçı istediğini duydum.

Peki, Ekim sonrası netleşen konserler var mı?

Çok fazla iş var ama zamanla açıklayacağız. Mart ayına kadar her ay bir etkinlik yapacağız. Max ve Igor Cavelara kardeşler Roots’un 25. yılı sebebiyle özel bir turneye çıkıyorlar 19 Kasım’da o var.

BİRAZ ANLAYIŞ

Bir konser organizasyonunda en az 300 kişi ekmek yiyor. İnsanlar eleştirirken biraz empati kursunlar. Eleştiriler olacaktır ama bazen çok acımasızca eleştiriler oluyor. Ortaya konulan işi kötülemek hakkaniyetsizlik oluyor.  İnsanlar biraz bize sahip çıkmalı. Bu işi yapan üç beş kişiyiz ve zor şartlarda bu işi yapıyoruz.  İnsanlar bize biraz anlayış göstermeli.