Milano Fragranze: Yüzde yüz İtalyan

Bir haftadır deneyimlediğim Milano Fragranze markasının birbirinden güzel parfümleri ile beraberiz. Markayı ülkemize getirip rahatça ulaşmamızı sağlayan Nokta Cosmetics ‘e teşekkürler. Marka, Masque Milano markasının 2021 yılında faaliyete geçen alt markası oluyor. Markanın amacı hem güzel parfüm yapmak hem de İtalyan kültürünü kitlelere tanıtmak gibi duruyor. Bunu parfümlere verdikleri isimlerden anlayabiliyoruz. Mesela;

PANETTONE
Parfüm ismini Milano’da yılbaşı zamanları yapılan içine portakal, bal ve tereyağı gibi malzemeler koyularak pişirilen bir ekmek çeşidinden alıyor. İtalyanlar için bu ekmeğin yeri çok ayrı ve parfümün kokusu bu ekmeği çağrıştırıyor. Parfümü tasarlayan isim son zamanlarda herkesin beğenisini kazanan BDK Gris Charnel ve Jo Malone Myrrh&Tonka parfümlerinin altında imzası olan Mathilde Bijaouı. Açılışı çok tatlı bir portakal, zencefil ve romla yapan parfüm giderek tatlılaşarak Lotus bisküviyi anımsatsa da aslında o bir panettone ekmeği. Tatlı gurme parfüm sevenlerin mutlaka denemesi gereken ve daha çok kadınlara hitap eden güzel bir parfüm. Performans olarak da serinin en iyilerinden.

DIURNO
Adını 1900’lerin başlarında Cleopatra Cobianchi tarafından Milano’da yer altına yaptırılan bir hamamdan alıyor. Diurno’nun parfümörü Armani Si ve flankerlarının parfümörü olan Julie Masse. Açılışını yine İtalyanlara has bir içecek olan Amaretto (badem likörü) ve lavanta ile yapan parfüm “fireş” yeşil notaların eklenmesiyle çok keyifli bir hal alıyor. Baştaki tatlılık çok iyi ayarlanmış ve ortaya güzel bir fujer çıkmış. Serideki net iki favorimden biri. Performans düşkünlerini memnun etmeyebilir baştan söyleyelim.

PIAZZA AFFARI
Bu parfümümüz de adını sadece Milano ekonomisinin değil aynı zamanda İtalya finans faaliyetlerinin de merkezi olan bir meydandan almış. Affari, parfümör Cecile Matton tarafından tasarlanmış. Bu ismi Armani Stronger With You ve Victor&Rolf Bonbon parfümlerinden hatırlıyoruz. Pembe biber ve lavanta ile çok güzel ve etkileyici bir açılışı var. Başta vetiver ve diğer aromatik yeşilliklerin eklenmesiyle tam bir beyefendi parfümüne dönüşüyor. Diurno ve Affari favori yazlıklarım olmaya adaylar.

GALLERIA
Parfümün adını aldığı yer Milano’nun merkezinde yer alan dört katlı ve dünyanın en eski alışveriş merkezlerinden biriymiş. (1877) Tatlı ve pudramsı kırmızı meyvelerle hoş ve feminen bir açılış yapan parfümde çok yumuşak bir deri kullanımı var. Kremsi kullanılan iris’in eklenmesiyle bana ilkokulda kullandığımız kokulu silgileri anımsattı. Kadınlara yönelik çok hoş bir parfüm tavsiye edilir.

NAVIGLIO
Adını Milano’daki Navigli bölgesinden almış. Navigli küçük ama turistik bir bölge. Kanalları ve sanat galerileriyle ünlü bölgede yapılacak en güzel aktivite tekneyle kanal turu yapıp galerileri gezmekmiş. Parfümü ilk kokladığınız anda zihninizde canlandırdığı şey Hacı Şakir sabunu oluyor. Tekdüze kokan bir parfüm olduğu için bu temizlik hissiyatı had safhada olan hali teninizden uçana kadar devam ediyor. Bu tarz kokuları sevenler için güzel bir seçenek.BASILICA
Basilica ismi Milano’nun en eski yapılarından biri (379-386) Basilica di Sant’Ambrogio’dan geliyor. Kilise, imparatorluk tarafından öldürülenlerin gömüldüğü alana Aziz Ambrose tarafından yaptırılmış.
Parfüm buram buram kekik kokuyor arkadaşlar. Gözünüz kapalı koklatsalar ve “bu nedir” diye sorsalar köfte harcı dersiniz. Kekik ve tütsü kullanımı çok yoğun olduğu için bana hitap etmedi sevenine saygımız sonsuz.

LA PRIMA
Yine Milano’da bulunan ve dünyanın en meşhur opera salonlarından biri olan La Scala’dan (1778) ilham alınarak yapılmış. İçinde yasemin çiçeği olup da beğendiğim ender parfümlerden biri oldu. Fazla tatlılık barındırmadan kakule, yasemin, portakal çiçeği ve miski net hissedebileceğiniz çok güzel bir kadın parfümü La Prima.BRERA
Kentin en eski ve lüks yerlerinden biri Brera Bölgesi. Tarihi 10. yüzyıla dayanan bölge sanat, moda ve alışveriş yönünden oldukça popüler. Parfüm yoğun ve yorucu bir safran, biber ve gül birlikteliği ile açılıyor. Çarpıcı ama hiç hoşuma gitmeyen bu açılış çiçeklerin eklenmesiyle yumuşayarak devam ediyor. Açıkçası bu parfümü ne bir kadına ne de bir erkeğe yakıştıramadım.

CORTILE
Beyaz çiçek ve sabunsu kokuları seven kadınların çok beğeneceği bir parfüm olacaktır. Brera’daki safrana bibere falan ne gerek var Milano Fragranze’ciğim bak bu parfüm ne güzel olmuş. İçinde kahve olduğu yazıyor ama ben hiç alamadım. Tamamen yasemin başta olmak üzere beyaz çiçek hakimiyetinde bir parfüm. Tavsiye edilir efendim.

Adem Erbay