Manos Gerakinis: Parfümlerim Doğu ve Batı’yı birleştirme eğiliminde

Sizi komşu ülke Yunanistan’ın niş parfüm markası Manos Gerakinis’le tanıştırmak istiyoruz. Kendi adını taşıyan parfümeviyle güzel kokulara imza atan Yunanistan’a İstanbul’dan göç eden Manos ile İstanbul’u ve imza attığı parfümleri konuştuk.

Kokularınızın “Doğu ile Batı’yı” birleştirdiğini söylüyorsunuz. Bunu biraz açar mısınız?

Oryantal kokuları, odunsu notaları, sedir ağacı, sandal ağacı, kehribar, baharatları severim ve bu nedenle koku piramidi üzerine güçlü bazlar kullanıyorum. Bu da kalıcılığın neden güçlü olduğunu açıklar. Doğu’ya özgü bir koku karakteri güçlü, gizemli, çekici ama aynı zamanda biraz oyun oynamayı, eğlenceyi, mutluluğu ve hafifliği seviyorum. Sonuncusu, daha çok Batı kokularının tüm özellikleridir. Bu yüzden, bu iki karakteri benzersiz bir Manos Gerakinis parfüm şişesinde “birleştirmeyi” seviyorum.

Yunanistan’a, İstanbul’dan göçmüş bir ailenin çocuğusunuz. İstanbul’a dair neler hatırlıyorsunuz?

İstanbul’u seviyorum. Orada birkaç kez bulundum ve her zaman evimde gibi hissediyorum. Pazarlarına, çarşılarına, Boğaz’ına, Prens Adaları’na, baharatlarına ve tatlılarına bayılıyor, enerjiyi ve hype’ı seviyorum. İstanbul benim için sürekliliği olan bir ilham kaynağı ve her zaman benim bir parçam. Parfümlerimde tıpkı şehir gibi Doğu ve Batı’yı birleştirme eğiliminde olduğumu söylemem şaşırtıcı olmasa gerek.

Sizin kokularınızı ilk kez koklayacak birine hangi parfümünüzü önerirsiniz?

Sillage Royal.

Neden Sillage Royal?

Yarattığım ilk parfüm, ayrıca aurasıyla güçlü ve görkemli bir koku. Bu yüzden benim için çok özel. Bununla birlikte, çoğu insan kesinlikle ılık, baharatlı ve balzamik olan tatlı bir gurme kokusu olan Immortelle’i denemeniz gerektiğini söyleyecektir.

Size göre “iyi koku” nedir?

Benim için önemli olan parfümleri en iyi hale getirerek insanlara sunmak. Niş parfüm markaları olarak bu işe sanat gözüyle bakıyoruz. En iyi hammaddeleri kullanarak, insanların imza parfümü olacak kokulara imza atmayı amaçlıyorum. Kısacası kaliteli koku, iyi kokudur. Kaliteden kastım parfümün yapıldığı hammaddelerin kalitesi.

Çok fazla niş parfüm markası var. Yüzlerce marka arasında insanlar sizce neden Manos Gerakinis imzalı kokuları tercih etmeli?

Parfüm konusunda şunu sormalıyız “Kendinizi nasıl tanımlamak istiyorsunuz?” Parfüm burada tarzınıza nokta koyan önemli bir etken. Parfümlerimi ortaya çıkarırken odak noktam kokuları en iyi hale getirmek ve kokuyu sanat olarak ele almak. En iyi hammaddelerle özgün kokular ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Bu şekilde de insanların birbirine benzer kokular yerine başkalarından ayırt edilebilecekleri, kokularıyla hatırlanabilecekleri işler çıkarmaya çalışıyorum. Bu insanların bizi tercih etmesinde önemli bir etken diye düşünüyorum.

Ali Mert Alan