Kolera: pespaye olan hayat

filhakikat_kolera-pespaye-olan-hayat

Türkçe rap müziğin sevilen ismi Kolera, birkaç hafta önce ‘Kolokolik’ isimli yeni albümünü dinleyicileriyle buluşturdu. Kolera’yla prodüktörlüğünü Sagopa Kajmer’in yaptığı albümünü, albümün çıkış şarkısı ‘Pespaye’yi, hayal kırıklıklarını ve beklentilerini konuştuk.

Genellikle albümlerinizde karanlık ve melankoli başköşede. Ama yeni albümünüzün çıkış şarkısı ‘Pespaye’ oldukça enerjik. Bu değişikliği neye borçluyuz?

‘Pespaye’ tüm enerjisine rağmen bana oldukça melankolik hisler veriyor. Özellikle nakaratın başladığı cümleler duygusal anlamda çok yoğun bir anımda kalemimden çıkmıştı. Şarkının dinamizmi ise benim tercihimdi. Sagopa Kajmer Pespaye’nin müziğini yaparken ona duymak istediğim melodileri söyledim, o da çaldı. Birlikte stüdyoda harika bir sinerji yakaladık.

Tarzınızı seven bir dinleyici kitlesi var. Çıkış şarkınız sadık dinleyicinizi şaşırtacak gibi. Risk aldığınızı düşünüyor musunuz?

Dinleyicilerimizi şarkıdan çok klibin şaşırttığını söyleyebilirim. Pespaye tam bir Kolera şarkısı fakat klipte görmeye alıştıkları Kolera yok.

Albüm için 6-7 şarkı kaydetmişsiniz ama sonra “Duymak istediğim şeyler daha farklı, istediğim albüm konsepti bu değil” diyerek o şarkılardan vazgeçmişsiniz. Neydi ortaya çıkarmak istediğiniz konsept?

Ortaya karanlık bir şeyler çıkmıştı. Ben biraz daha enerjik, teknik ve güçlü yanımı ortaya çıkarmak istedim.

Kullanmaktan vazgeçtiğiniz şarkılarda sizi rahatsız eden ne vardı?

Sadece yeteneğimi daha iyi konuşturabileceğim müzikleri tercih etmek istedim. Ne kadar ince eleyip sık dokursam o kadar güzel bir albüm ortaya çıkarabileceğimi biliyordum.

KALEMİMDEN DUMANLAR ÇIKTI

Sizin için albümdeki en özel şarkı hangisi?

Benim için en özeli Pespaye. Yazarken adeta kalemimden dumanlar çıkmıştı. Cümleler akıp giti. Tabii bu benim beat’e yani müziğe ısınmam sonucu oluşan bir tepkime. Şarkıyı yazıp, kaydettikten sonra prodüktörüm Sagopa’ya dinlettim. Başını sallayarak başparmağını yukarı kaldırdı ve bana “işte bu! Harika olmuş” dedi.

filhakikat_kolera-pespaye-olan-hayat2“Ben o pespayenin hakkından gelirim” diyorsunuz. Kim bu pespaye?

Pespaye olan hayat! Ne kadar zor ve acımasız olsa da hayal kırıklığına uğrasanız da kendinizi güçlü tutmanız şart. İnsan hayatının başköşesine kendini, merkezine de sevdiklerini koymalı. Huzurunuz yoksa başkalarına mutluluk vermeniz çok zor.

Pespaye haricinde en çok dinleyicilerin beğendiği şarkılar hangileri oldu? İkinci klibi hangi şarkıya çekmeyi düşünüyorsunuz?

İkinci klibi Sagopa Kajmer’le söylediğimiz ‘Hırçınlar’a çekeceğiz. Dinleyicilerime sosyal ağlardan Pespaye ve Hırçınlar’dan sonra en çok hangi şarkıyı sevdiklerini sorduğumda tıpkı albümüm gibi ikiye bölündüklerini gördüm. Bir kısmı başta ‘Körebe’ şarkısı olmak üzere ‘Yok Yok Yok’, ‘Oysa’, ‘Sanki’, ‘Bol Güneşli Yere Sürelim’, ‘Bu Dünya Bu Duygusala Fazla’ gibi daha melankolik şarkıları söylediler. Bir kısmı ise ‘Tavus Kuşu’, ‘Geldim Gördüm Yendim’, ‘Kolokolik’ ve ‘Düzenim Böyle İşler’ gibi daha hareketli şarkıları seçtiler. Ben de her iki zevke hitap eden bir albüm çıkardığıma sevindim. Amacım da buydu, dinleyicilerime düşüncemi onaylatmış oldum.

Sizi en çok sarsan hayal kırıklığınız neydi?

Hayal kırıklıklarını beklentiler doğuruyor bu bir gerçek ya da birini yanlış tanıdığınızı düşündüğünüzde hayal kırıklığı yaşıyorsunuz. İbre sona dayandığında kırıklar çıkıklar pek mühim olmuyor, yeter ki sağ kalmaya bakalım diyorsunuz. Asla olmaz sandığınız şeyler olabilir. Mühim olan ne kadar sarsıldığınız değil, ne kadar sağlam kalabildiğiniz. Duygularınıza hükmetmeyi öğrenmeniz gerekiyor. Aksi halde çok üzülürsünüz ta ki kendi üzüntünüzden kendi kendinize kurtulana kadar… Bu nedenle rahmetli Azer Bülbül’ün ‘Her An Her Şey Olabilir’ şarkısında dediği gibi “Bana bir şey olmaz deme, gelip seni bulabilir. Hayat bu hiç belli olmaz her an her şey olabilir”…

HAYAT, İLERİYE DOĞRU BAKARAK YAŞANMALI

Geçmişte yaptığınız açıklamalar, bazı şarkı sözleriniz, taktığınız şapkaya kadar olay oluyor. Bugün yaptığınız herhangi bir şey için geçmişte “Tam zıttını söylüyordu” gibi eleştiriler alıyorsunuz. Bu eleştirileri nasıl değerlendiriyorsunuz? Hak verdiğiniz kısımlar var mı?

18 yıldır rap müzikle uğraşıyorum. Dünya ve insanlar değiştiği gibi müzik de değişiyor, gelişiyor. Bu değişimin peşinden ister istemez sürüklenirken, benliğimizi yitirmeden kendimizi geliştirmeye çaba gösteriyoruz. Geçmişi anmak zaman zaman keyifli, zaman zaman hüzünlü ancak hayat, ileriye doğru bakarak yaşanmalı.

Ali Mert Alan