Ömer can cirit : Sanırım birazcık melankoliğim

filhakikat_omer-can-cirit-sanirim-birazcik-melankoligim

Ömer Can Cirit genç bir isim. Kendisini “Yeni nesil şarkıcı” olarak tanımlıyor. Onu geçtiğimiz ay yayınladığı ‘Üzüntü Faslı’ isimli şarkıyla tanıdık. İlk single’ıyla dikkat çeken Cirit’le sohbet ettik. Onunla şimdiden tanışın, ileride adını sık duyacaksınız.

 

Şarkınızdan haberdarız ama sadece adınızı biliyoruz. Kimdir Ömer Can Cirit?

Yeni bir insanı tanımak, yepyeni bir dünyayı da tanımak aslında değil mi? 25 yaşındayım. Aksaray Ortaköy’de doğdum. Babam asker olduğu için birçok şehir gezdik. Her şehir farklı bir hayat, bazen de memat… İstanbul’da yaşarken babamı trafik kazasında kaybettik. Sonra 2000 senesinde Aydın’a yerleştik. İstanbul Üniversitesi’ni kazanınca tekrardan İstanbul’a döndüm. Annem Aydın’da kaldı. Ben ablamla beraber İstanbul’da yaşıyorum.

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun olmuşsunuz ama müziğe nasıl başladınız?

Çocukluğumdan bu yana tutkunu olduğum tek şey müzikti. Ayna karşısında saatlerce şarkı söylerdim hâlâ söylüyorum. Tabii ki “Ben şarkıcı olmak istiyorum” demekle şarkıcı olamıyorsunuz. Bunun için ciddi bir zaman eğitim ve para kaynağı gerekli. Hiçbirine sahip olamayınca bu iki sektörün birbiriyle bağlantılı olabileceğini düşünüp sinema televizyon okumaya karar verdim. Sonrasında birçok dizi setinde çalıştım. Onlarca değerli insanla tanıştım. Televizyon dünyası da farklı bir ortam ama müzik benim tutkumdu ve sanırım etrafımdaki insanlara da bunu fazlasıyla yansıtıyordum. Herkes bana “Sesini insanlara duyurmalısın. Senin olayın set değil, sahne” tavsiyesinde bulundu. Profesyonel olarak bir yerden başlamam gerektiğine karar verdim. Zaten şarkı sözü yazıyordum. Şu an hazırda 30 tane şarkım var. İlk olarak ‘Üzüntü Faslı’ üzerinde çalışmak istedim ve uzun bir sürecin ardından ilk single’ı ve klibi insanlarla buluşturabildik.

 Çıkış şarkınız bir ayrılığı, bitmiş bir aşkı anlatıyor. Şarkının hikâyesini sizden dinleyebilir miyiz?

 Evet, şarkı yaşanan ve biten eski bir aşkın hikâyesini anlatıyor. Bir insan sever ama kolay kolay aşkı yakalayamaz. O aşkı yakalayınca da bir ömür sürüyor bir daha birbirini hiç görmesen de…  O zaman ki kız arkadaşımla yeni ayrılmıştık, dizi sektöründen de ayrılmıştım o sırada. Evde yalnız başıma oturuyordum. Ne yapacağım bu hayatta diye düşünürken birden kayıt cihazını açtım ve şarkıyı söylemeye başladım. Tek seferde şarkı hazırdı. “Ben bu şarkıyla çıkış yapacağım” diye kendime söz verdim. Türlü aksiliklerle iki sene gibi bir sürede şarkıyı tamamladık ve bugüne geldik.

 

‘Üzüntü Faslı’ duygusal bir şarkı… Sonraki şarkılarınız da bu çizgide mi olacak?

Sözleri kendim yazdığım için genelde duygusal şarkılar ortaya çıkıyor. Çünkü hissettiklerimi ve yaşadığım şeyleri kâğıda döküyorum. Sanırım birazcık melankoliğim. Ama çok inandığım hareketli ve güzel şarkılarım da yok değil. Onları da en kısa zamanda dinleyicilere sunmak istiyorum. Bahsettiğim otuz şarkıdan beşi hareketli. Biraz iddialı olacak ama beşi de kült olacak düzeyde…

Müziğe dair sonrası için planlarınız arasında neler var?

Çok olumlu tepkiler aldım. Yaptığımız hataları ve eksiklerimizi görme fırsatımız oldu. Kesinlikle bu işi yapmaya devam edeceğim. Belirttiğim gibi 30 şarkı hazırda duruyor ama bir albüm yapmak için daha çok erken olduğunu düşünüyorum. Single ya da maxi single projesiyle çok daha iyi bir şekilde en kısa zamanda tekrar insanlarla buluşmayı düşünüyorum.

Siz neler dinliyorsunuz, hangi müzisyenlerden etkileniyorsunuz?

Ayırt etmem. Hepsini dinlemeye çalışırım. Dinlediğim şarkılardan bir şeyler kapmak benim için önemli. Kültleşmiş isimleri saymaya gerek yok ama Tarkan ile Sezen Aksu’nun bendeki yeri ayrıdır.

Ali Mert Alan