Kitap yazmak isteyenlere tavsiyeler

Sözlüklerde ya da yazdıklarınızı beğenmeyecek, küfür edecek, yanlışlarınızı bulacak, mantık hatalarınızı arayacak.. Kısaca itin götüne sokacak adamların olduğu bir mecrada yazın. Kafayı çekip çekip yazın.. Canınız sıkkınken yazın.. Keyfiniz yerindeyken yazın..
ilgi ve alakanın durumuna göre..

Yediğiniz küfürün kat sayısına göre yazmaya devam edin. Yazdıklarınızı beğenenleri fazla ciddiye almayın, kibarca teşekkür edin.. Sizi asıl alakadar edenler ne kadar mal ve malak bir adam olduğunuzu yüzünüze haykıranlar olmalı. Mantıklı olanları ayırın ve o nefret kusan adamları dinleyin. Nerede yanlış yaptığınızı bulmaya çalışın. Tüm birikiminizi vermeden… Son barutunuzu atmadan yazmaya ve yazdıklarınızı eleştiren adamların yorumları ile birlikte sorgulayın…

Anlattıklarınız/anlatmaya çalıştıklarınız doğru ya da yanlış olmasından önce kendinizi hazır hissetiğinizde tüm yazdıklarınızı silin, çöpe atın. Sonra; tüm eleştirileri tekrar dikkate alarak tekrar yazmaya başlayın. Okuması için önüne sunduğunuz okuyucu kitlesinin tepkisi her şeyden önce çok önemli. Kendizi ispat edercesine, kendi doğrularınızı dayatırcasına ve etraftan gelen eleştirilere kulaklarınızı tıkadığınız sürece. Ve okuyucu ile sidik yarışına girdiğiniz sürece.. İsterseniz külliyat yazın, bir değeri yok. Bıkmadan, usanmadan yeniden yazın..

Hep doğruları yazacağım, hep ben haklı olacağım, okuyanın aklını alacağım triplerine girerseniz ya da okuyucuya bunu hissetirseniz anlattıklarınız ya da yazdıklarınız okuyan/takip eden kişileri kendileri ile yüzleştiriyorsa, kendilerinden bir şeyler buluyorsa kitap yazmanıza zaten gerek yoktur. Kitap olacaksa kurumlar(yayınevleri) sizi bulacaktır… Kitap demek sadece edebiyat demek değildir… Edebiyat ile bir alakanız yoksa bile kitap yazabilirsiniz.. Diyet yapma kılavuzu da bir kitap.. Domates/salatalık yetiştirmenin inceliklerini anlatan bir çalışmada kitap. Türk ceza kanunu da bir kitap..

Siz sadece iyi bildiğiniz konu hakkında yazın.. Kişileri ve kurumları etkilemek için bilmediğiniz, bir parçası olmadığınız konulardan uzak durun. Yazarken en azından kendinizi kandırmayın. Samimi olun, günümüz insanının en büyük ihtiyacı biraz samimiyet…

Arkanda bu işler ile uğraşan bir dayın, amcan yoksa ensesi kalın bir yayınevi sahibi kankan yoksa okuyanlara dayamalısın sırtını. Onların ettikleri küfrü, eleştiriyi dinlemelisin..
oturup “hadi ben kitap yazayım” demekle olmuyor. Haa kitap çıkarmak için kitap yazmak da ayrı bir konu..

Angutyus