Kargo: bir baktık ki albüm kaydındayız

filhakikat_Kargo bir baktık ki albüm kaydındayız

Bu sene 25. Yılını kutlayan Kargo’yla yeni albümlerini konuştuk.

Yeni solistiniz Haluk Babadoğan’la sadece tek konser için çalışacaktınız ama sonrasında işler daha da ciddiye bindi ve mikrofonu ona emanet ettiniz. Peki, Haluk kadroya nasıl dahil oldu? 

Haluk Babadoğan: Selim bana telefon etti ”konser var çıkar mısın?” dedi ben de “gurur duyarım” dedim. Sonrasında 6 gün prova yaptık ve konsere çıktık. Gerçekten çok keyif aldık sonra bir baktık ki albüm kaydındayız.

Selim Öztük: 2014 senesinde İzmir’de bir konserimiz Soma faciası nedeniyle Ağustos’a ertelenmişti. O dönem bir solist arayışı içersindeydik ve eşimin abisi ki o da bir müzisyendir bize Haluk’u tavsiye etti. Onu Eskişehir’den tanıyormuş. Eşim iletişime geçti ve çalışmaya başladık. Devamını biliyorsunuz.

Siz albüm kaydındayken Mehmet Şenol Şişli grupta değildi siz “Değiştir Dünyayı” nın kayıtlarına devam ederken Mehmet de Kargo’ya geri döndü. Bu olay nasıl gerçekleşti?

Selim: Mehmet’le albüm sürecinde zaten görüşüyordum. Haluk’u biliyordu,  şarkıları biliyordu. O dönem bazı yoğunlukları nedeniyle konsantre olması zordu ama şartlar müsait olduğunda tekrar yuvaya döndü. Hepimiz için güzel bir gelişme oldu bu.

Haluk: Ben de anlamadım ne ara oldu, nasıl oldu!

Mehmet Şenol Şişli: Selim’in Haluk’la gerçekleştirdikleri ilk kaydı dinlettiğinde, daha pervasız, dinamik ve içten bir vokalist olduğunu düşünmüştüm. Bir şarkımı beraber yorumladık, kayıtların ilk devresinde stüdyoya uğruyordum, başka projelere söz verdiğim için gruba katılmam biraz zaman aldı. Geçen sonbahar gruba dâhil   oldum ve bu sefer üç şarkı kayıt ettik.

filhakikat_Kargo bir baktık ki albüm kaydındayız2Bu sene 25. Yılınızı kutluyorsunuz. Son albümünüzü çeyrek asırlık kariyerinizde nereye koyuyorsunuz?

Mehmet: Bu albüm kabuk değiştirme albümümüz. Bugün insanlarla paylaştığımız “Değiştir Dünyayı” ileride yeni dönemin başlangıcı olarak sayılacaktır. 25. yılımız nedeniyle  başka sürprizlerimiz de olacak, sürekli üretiyoruz.
Selim: Şu anda kütüphanenin en güzel yerinde olacak. Ama daha sonra yeni şarkılar kaydettikçe diğer arkadaşlarının arasına katılacak. “Değiştir Dünyayı” bizim için yeni bir dönemin açılış albümü. Eski Kargo ruhuna dönüş ve üretim    albümü. O açıdan çok önemli.

Albümdeki favori şarkılarınız hangileri ve neden?

Haluk: Benim  favorim “Zor”.

Mehmet: Klasik yanımızı yansıttığı için ”Fanus” ve “Melezbahçe”.

Selim: Ben“Değiştir Dünyayı”, “Helikopter”, “Böyle Daha Güzesin” ve “Fanus”u çok seviyorum. Bir de bu albümde birçok şarkıda pozitif bir taraf var. Can sıkıcı bir durumda olsan bile iyi düşünmekten vazgeçme demek istedik ve bunu da yansıttık.

Elinizi korkak alıştırmayıp albümdeki her şarkıya klip çekmişsiniz. Epey zaman aldı mı? 

Selim: İyi bir ekiple çalıştık ve iki gün çekim ve daha birçok gün post prodüksiyon çalışması oldu. Süha Kilvaş yönetiminde MMF Yapım’la çalıştık. Tek bir şarkıya yoğunlaşmayalım hepsine klip çekelim dedik. Her şarkıya klip çekeceğiz denir de olmaz ya, oldu işte  (gülüyor).

Ali Mert Alan