En az Kabileler kadar benciliz!

filhakikat_En az ‘Kabileler’ kadar benciliz!

Uzun zamandır gidilemeyen bir tiyatro sonrasında sezonu “Kabileler” oyunu ile açtık. İngiliz yazar Nana Raine’nin kaleme aldığı ve dünyada ilk gösterimini 2010 yılında Londra’da yapan oyunun hikayesi ise yazarın izlediği bir belgesele ait: İki dilsiz ebeveyn değerlerini, inançlarını ve dillerini yani kültürlerini tamamiyle geçirebilmek için çocuklarının da dilsiz olmasını istiyorlardı. Ve böylelikle bir kabile olabileceklerdi. Her yerde, herkesin kendine ait oluşturduğu kabilelerden birine sahip olacaklardı.

Beth, Christopher, Daniel, Ruth ve Billy, kültürel olarak aristokrat sayılabilecek bir İngiliz Yahudisi aileydi. Billy dilsizdi, ama aile içerisinde ona hiç bir zaman bir özürlü gibi davranılmamıştı. Ama bu durum başka bir kesişmenin ateşini körüklüyordu: Hep ve sadece Billy, ailesini “anlamak” için çabalamıştı. En iyi yaptığı şey çok iyi dudak okumak olan Billy, kendisi gibi olmaya çalışan ama olamayan Sylvia ile tanışıyordu. Ona aşık oluyordu. Ama Sylvia sadece çabalıyordu. Tabiki bu kadar basit değil denklemler. Zira Billy’nin Daniel ve Ruth diye iki kardeşi vardı.

Yaşanan dramın ağırlığı içinizi karartmasın, zira oyunculuğun kalitesi beni sahneye yönelip; artık daha fazla bağırmadan tartışmaları ya da konuşmak için çabalamaları için müdahale etme niyetine sokacak kadar iyiydi. İbrahim Halaçoğlu, Ayle Lebriz Berkmen, Haydar Körel, Gülce Oral, Barış Gönen ve Tuğçe Altuğ her biri pürüzsüz bir uyum içerisinde hareket ediyorlardı. Kanımca bu oyun, kemikleşmiş doğru bir kadronun başka oyunları da sergilemesi gerektiğinin çok net bir göstergesi.

Her ne kadar yukarıdaki hayalim bu olmasa da bu oyunu izlediğinizde size vaat ettiğim kaliteyi ve tatminiyeti, oyunu izledikten sonra fazlası ile hissedeceksiniz.

İkinci Kat, sizi şehrin içine çeken gerçek bir mekanda: Karaköy’de… Tiyatro, bir adı da Perşembe Pazarı olan bölgenin içerisinde yer alıyor. Demirci Fettah çıkmazına gelmeden önce bölge, özellikle yaz akşamları kapalı dükkanları ve boş sokaklarıyla, sizi günbatımı öncesinde ışığın eşsiz dansları ile büyülüyor. Uykuya dalmış dükkanların kepenklerinde gerçeğe dönmüş hayaller karşılıyor sizi, her sokakta başkalaşarak.

Kendinizi her anında içinde hissedeceğiniz “Kabileler” oyunu, 15 Mayıs’a kadar İkinci Kat Tiyatro’da. Tiyatro öncesi ışığın o eşsiz danslarını kaçırmamanız dileği ile…

Kağan Konçak – kagan.koncak@gmail.com