Hıstory Parfums: Söyleneni umursamam

Parfümler Anas Alghabra’nın kaderinde var. Dedesi ve babasından dolayı kokulara çok yakın olan ailesinin esans dükkanında büyüyen Anas, kendi tabiriyle “parfümcülüğü çok küçük yaşlardan itibaren meslek edinmiş” ki zaman onu haksız çıkarmamış. İlk olarak Alghabra markasıyla dikkat çeken işlere imza atan, geçen sene de görücüye çıkardığı yeni markası History’yle övgüleri toplayan Anas takdiri fazlasıyla hak ediyor. Anas’dan dedesi ve babasından miras kalan koku merakını, yeni markası History’yi ve büyüdüğü esans dükkanını dinledik.

Kokulara olan ilgim aileden geliyor. Ve parfümlerle olan kişisel hikayemde o yıllardan başlıyor. Çocukken her yaz babamla Old Damascus’taki dükkanımıza giderdik. Dolayısıyla burnum çok erken yaşlarda kokuları, esansları, doğal materyalleri keşfetmeye başladı. Bu dünyanın içine erken yaşlarda girdim.

Dede, baba, oğul

Bir anlamda kokular benim için atadan, deden miras. Ancak bu işi profesyonel olarak babamdan öğrendim diyebilirim. Çocukluğuma dair ilk hatırladığım koku, babamın kullandığı bir tütün türü olan Tinbac idi. İkinci hatırladığım koku ise yine babamın işten geldiğinde üzerine sinen kokuydu. İş yeri baharatlar çarşısında olduğundan aromaların, baharatların mükemmel birleşimleri tüm kıyafetlerindeydi.

Hikaye kutusu

History’nin ahşap kutuları da diğer markam Alghabra’nın kutuları gibi bir hikaye anlatıyor. Her zaman doğanın ve ahşabın hayranı olmuşumdur. “History” markası için sade ve ambalajında geri dönüştürülebilir bir malzeme kullanmak öncelikli hedefimdi. History Parfums’ün hikayesi basit bir fikirden çıkıyor. Koku deneyimini doğanın başlıca ürünlerinden oluşturmayı istiyordum. Bunu da en iyi ahşap kutuların tamamlayacağını düşündüm. Aynı zamanda bu markanın hikayesiyle de uyum sağlıyor.

Aynı hammaddeleri kullanma eğilimim var

Evet History’nin bazı parfümlerinin başka parfümleri andırdığı yorumlarını görüyorum. Bunu anlayışla karşılıyorum. Böyle hissetmeleri çok normal. Bu durumu detaylıca anlatayım. Kokulardaki bazı notalar ve dokunuşlar hemen her parfümde benzerdir. Bunu ayrıştıran kullanım oranı ve diğer hammaddelerdir. Aynı harçta farklı oranlarda aynı ürünü kullanmak farklı sonuçlar elde etmenizi sağlar. Ben sürekli aynı ham maddeleri kullanmaya eğilimliyim. Eğer beğenirsem kullanırım, kimsenin ne dediğini pek umursamam.

Hassas kadın

History’nin ilk kolesiyonunda farklı coğrafyalara göndermeler var ama bu durum değişebilir. Genellikle saf malzemeler üzerinde yeni kokulara çalışırken mekanlarla çok sağlam bağlar kuruyorum. Bu biraz da doğru çifti bir araya getirmekle ilgili. İlk koleksiyonda parfümler ve coğrafya birlikteliği oldukça uyumluydu. Coğrafya demişken İstanbul üzerine bir parfüm tasarlayacak olsam bu güzel şehri her zaman hassas bir kadın olarak düşünürüm. Ona hassas ve merhametli bir annenin ana rolünü üstlendiği bir senaryo verip adını “Hassas Kadın” koyardım.