by
on
under
tagged
Permalink

Cappo: Kokuyla dünyaları anlatmak

Parfüm meraklısı İsmail Kızılbay üzerinde yıllarca çalıştığı markası Cappo’yu nihayet görücüye çıkardı. Bizde Cappo’yu yaratıcısından dinledik.

Hayat düz bir çizgide, hayal ettikleriniz ve planladıklarınız etrafında gelişmiyor. İniş ve çıkışlar, mutluluk ve mutsuzluklar, başarı ve başarısızlıklar hepsi hayatın bir parçası. Bu iniş çıkışlarda, kendimi yorgun, mutsuz ve hedefsiz hissettiğim anlarda Kapadokya’ya gittim. Orası bana her zaman çok iyi gelmiştir. Orada hep huzur buldum, dinlendim. Sanki beni olduğum gibi kabul eden, dinleyen ve kulağıma küçük tavsiyeler fısıldayan bir dost gibi. Kısacası Kapadokya benim için çok özel bir bölge. Orada aynı zamanda dostum, arkadaşım Yavuz Demir yaşıyor. Kapadokya ve Yavuz Demir’in dostluğu bir araya gelince tabii ki kendime geliyordum. Her Kapadokya gezimde yanıma onlarca parfüm alırdım. Bazıları hakkında yazı yazmak için bazılarını farklı ortamda deneyimlemek için. Sonra şunu fark ettim; Bu coğrafyanın zenginliği, kültürü, tarihi ve güzelliği kendi parfümlerini istiyor. 2018 yılında bu işe karar verdim ve çalışmaya başladım. Ancak mevcut işlerim, ticareti pek bilmemem ve özel meselelerim nedeniyle 2020 yılında kurduğum şirketi kapattım, projeden vazgeçtim. Yavuz Demir bu dönemde ısrarcı oldu. Beraber yapmayı teklif etti ve 2020 yılında şirketi tekrar kurduk ve böylece Cappo yolculuğu başlamış oldu.

Kapadokya çok farklı bir coğrafya. İnsanı saran, huzur veren sanki başka bir dünyaya ait bir yer. Sayısız kültüre ve medeniyete ev sahipliği yapmış. Tütsülerin yakılmış olduğu kiliseler, boyası için yetiştirilmiş gül bahçeleri, halen her tarafında yetişen harika üzüm bağları, güvercinleri, vadiler içindeki harika çiçekleri ile aslında koku dünyasının tam içinde bir yer. Sabah ve akşam saatlerinde serin bir toprak kokusu, vadi içlerindeki nemli ve soğuk yeşil kokusu ile muhteşem ferahlık veren ortamları ile keşfedilmeyi bekliyor. Bunun yanında burada yaşamış, yaşamakta olan binlerce insanın hikayeleri, mağara evleri, inanç dünyaları ile destansı bir yer. Bu coğrafyaya olan tutkum ile her köşesini anlamaya ve tanımaya çalıştım. Bu süreç aslında aynı zamanda kafamda Cappo’nun parfümlerini oluşturdu. Parfüm dediğimiz şey aslında koku ile dünyaları anlatmaktır. Bir parfüm eğer bir duyguyu, düşünceyi, kültürü, coğrafyayı anlatmıyor ise sadece iyi kokan bir sıvıdır.