Etat Libre d’Orange – Frustration: Doyasıya vanilya

Bugünkü konuğumuz sıradışı parfümleriyle adından söz ettiren Etat Libre d’Orange markasının yeni parfümü Frustration. Marka 2006 yılında Etienne de Swardt tarafından kuruluyor. Etienne, 1970 yılında Güney Afrikalı bir baba ve Fransız bir annenin çocuğu olarak dünyaya geliyor. 1993 yılında Paris’deki ESSEC okuluna giren Etienne 1994 yılında LVMH çatısı altına girip 2000 yılına kadar Givenchy için çalışıyor. 2000 yılında ilk parfüm serisini ( Oh My Dog, Oh My Cat) hayvanlar için kozmetik ürünler yapan Dog Generation şirketi için yapıyor. 2006 yılına gelindiğinde ise kendi markasını kurmaya karar verir. Markaya dünyaya geldiği Güney Afrika’da 1854-1902 yıllarında mevcudiyetini korumuş bir cumhuriyet olan Etat Libre d’Orange ismini veriyor. Gerisi malum, birbirinden ilginç konseptlere sahip parfümler sırayla piyasaya çıkıyor.

Frustration’a gelirsek gourmand bir yapıya sahip, sıcak ve köşeleri olmayan bir parfüm olmuş. Açılışında hissedilen rom ve tarçın kokunun son demlerine kadar kendini hissettiriyor. Orta notalardan sonra vanilya ve burnunuza vurunca gözünüzde net olarak canlanan kestane akorunun da eklenmesiyle gourmand parfüm sevenleri mutlu edecek bir kışlık parfüme dönüşüyor. Parfüm fazla değişim göstermeyip tekdüze ilerlese de tatlılık oranı iyi ayarlandığı için baymıyor.

Farkedilirlik ve kalıcılık değerleri de tatmin edici. Öğlene doğru sıktığınızda akşama kadar kendini hissettiriyor. Konu Etat Libre olunca insan daha aykırı bir parfüm bekliyor fakat bu sefer daha sade ve genele hitap eden bir parfüm yapmayı tercih etmişler. Soğuk kış günlerinde gourmand parfüm kullanmayı seven parfüm kullanıcılarına tavsiye ederim.

Adem Erbay