Kurtarma Timi: Muhip Önal

“Yangında ilk kurtarılacak parfüm” sorusu “tak” diye yanıtlanabilecek türden bir soru değil. Önce zihnimdeki parfümleri beşe indirdim ardından bir tanesini seçtim. Bunu yaparken diğerlerine haksızlık ettiğimi de düşünmüyorum. Ben hakkımı Renier’in Behique’inden yana kullanıyorum. 2020 yılında Art and Olfactive Awards finalisti olan bu baş yapıt karizmatik bir imza! Siz parfümü seçmiyorsunuz aslında o sizi seçiyor desem abartmış olmam. Ama şunu da belirtmeliyim kendileri kolay bir arkadaş değil!

Taino Kızılderili kabilelerinin şamanlarından ilham alan bir koku. Yeşil kasvetli bir bahçede geçen Rom yudumu eşliğinde sandal ağacı ve vetiver ziyafeti, canabis ile harmanlanmış; ciddi bir parfüm. Parfümü yorumlarken sanatçı “O keskin duruşunun içinde saklı sıcak hissiyatı hayatımızda olumlu yollar açacak ve unutulmaz bir anı bırakacak, bir büyücünün önünde olma hissi yaratır diyor”.

Behique’e gelecek olursam güzel, etkileyici bir anason harmanı var. Ortalarda hissedilen sedir, paçuli ve tütün, anason eşliğinde robusto gibi ama alışıldık tatlı bir tütün değil. Seçkin parfüm seven herkesin yolu ondan geçmeli derim. Kokunun katmanlı ve derin değişimleri en sevdiğimi yanı. Renier’den bahsetmişken Cuma günü markanın kurucusu Rodríguez Méndez’i Nişantaşı’ndaki Nokta Cosmetics’de misafir edeceğiz. Eğer müsaitseniz sizi de Mendez’in ve Renier’in dünyasına davet ediyoruz.

Muhip Önal