by
on
under
tagged
Permalink

Erkeksen oku

Bu sert tavırlar sevgiliye sökmez, genç dostum.

Bu sert tavırlar sevgiliye sökmez, genç dostum.

Şu filhakikat’in çatısı altında gün geliyor kahkahaları, gün geliyor hüznü cümlelerin arasına sıkıştırıyor bünyeden atıyoruz eyvallah… Blogda gezerken etrafa baktım, fotoğrafçısı enfes karelerini, araştırmacısı gidip gördüğü yerler hakkındaki izlenimleri, akademisyeni müziğinden genetiğine envayi çeşit bilgiyi toplumun üzerine ışık tutma çabasıyla her köşeye zerk etmiş. Tüm dostların kalemine, okuyanların algısına sağlık. Bendeyse bir  sosyal sorumsuzluk ki sormayın gitsin. Hal böyle olunca hayıflanıp kızmadan edemedim kendime. Bu bilinçle açtım word sayfamı, klavyeyi aldım önüme, gözlemleri getirip aklıma en azından belli bir kesimi, belli konular hakkında bilgilendimek istedim. Evet sevgili “sevgilisi olan erkek” arkadaşlarım. Bu yazı sizin için.

Üniversitede bir hatun kişiliğe vurulup, ilk bakış, ilk öpücük, ilk öğrenci evinde konaklama sonrası yürekleri aşk denen o afyonu vücuda enjekte etmiş 20 yaşlardaki kardeşlerim, 35 inde; “ulan artık bul birini de evlen, çocuğunla aranda kaç kuşak fark olacak” eleştirileri arasında, tuttuğunu, e şey pardon yani bulduğunu, ufak tefek kusurlarına rağmen kabullenmiş silah arkadaşlarım. Kuşkusuz her birinize verilecek tavsiyeler farklı. Bu minvalde meseleyi kısaca özetlemek istedim. Al kalemi kağıdı gel.

16-22 yaş aralığındaki erkek:
Dünya sana güzel koçum. Bazen aranızdan geçiyorum, yanınızda amerikan dizilerinden fırlamış gibi duran bakımlı, narin, sempatik kızlar. Suratlarına makyaj fırçası yeterince değmemiş, bacaklarındaki selülitler henüz kreter halini  almamış, arabayla eve bırakılmakmış, manzarası iyi restoranmış, parfümünüzün markasıymış öyle çok da fazla önemsemeyen hayat dolu hanımlar. Sen bu kızı seviyor musun? Seviyorum diyorsan hemen gidip konuşma bence. Önce bir otur dinle. Bu yaşlardaki karşı cinse vericen mesajı, dayıycan statüsü, yorumu, beğeniyi, retweeti… Her dakika, her koşulda o telefon ellerinden düşmeyecek. Her anları “Berke benim resmimi beğenmiş.. Şu an Cenk’in aklındaymışım, aa Kaan da bu civardaymış”la geçecek ki, çevreleri üzerinde havaları olsun.

22-27 yaş aralığındaki erkek:
Kardeşim selamlar. Senin mevzular biraz karışık. Skala genişledi çünkü, canın herkesi çeker oldu, hınzır. Tabi bununla birlikte herkesle olasın ama kimseye delice bağlanmayasın, “bu ortamın en fırlaması kim?” diye sorduklarında, akıllara gelen ilk isim olasın falan var. Bu yüzden verdin kendini çapkınlığa, verdin gecelere, verdin en gün yüzü görmemiş cinsel deneyimleri yaşayabilme isteğine. İyi, hoş etkilendiğin kıza bin bir numara çekip bir şekilde ilişkiye başlıyorsun ona da lafımız yok da şu diğer hatunları idare etme çabanı n’abıcaz? Yok halı saha maçı, yok kuzenin düğünü, yok askere arkadaş uğurlama bahaneleriyle minareye kılıf hazırlama çabalarını n’abıcaz? Çıkar karşına birisi gelmez bu oyunlarına çok fena aşık olursun çocuk. Çivi çiviyi söker. İlişkinin başında arkadaş ortamlarında ağzını yaya yaya; “bir hatun düşürdüm on numara oğlum, dün onda kaldım” diye anlattığın kızı iki ay sonra gözünden sakınır olursun. Neyse bu eleştirileri bir yana bırakıp yapacaklarına gelelim. Sen şimdi uyuz oluyorsun o kızın etrafındaki “bebeklik arkadaşım” dediği erkeklere. Gece çıkmalarına, arkadaşlarıyla kurduğu Amsterdam tatili planlarına… Uyuz oluyorsun, “hayatıma karışma, ben kendi ayakları üzerinde duran bir kadınım” tavılarına. Valla istediğin kadar uyuz ol aslanım. Bu kızı seviyorsan, ona güvenmeyi öğreneceksin. Şunu da peşin peşin söyleyelim, “ben sana güveniyorum, erkeklere güvenmiyorum sevgilim” yalanını da hemen sil aklından. Kendin güvenilir bir erkek olsaydın, karşına çıkan herkese “götürürüm” gözüyle bakmasaydın zaten ayaklarını uzatır, sevgilin kız arkadaşlarıylayken sen de eski dostlarla P.S. oynamanın tadını çıkarırdın. Huzur içinde…

27-32 yaş aralığındaki erkek:
Çok tecrübe yaşadınız biliyorum. Büyük aşklar, uzun ilişkiler, ayrılıklar, ızdıraplar, ateşli geceler, acılı sabahlar hepsi geçirdiğiniz uzun zamanda mevcut. Hayat, dünleri düşünüp, yarınlara endişe ya da umutla bakmak arasında bir karar vermek olmuş sana. Ama bak bu yaşlarda bulduğunuz kadın sizden tecrübe ve olgunluk bekler. Ona istediğini verin, onu dinleyin, ona destek olun, seviyorsanız kabullenin, işkillenmeyin. Öyle sağda solda enerjik gibi de gezinmeyin, abartı sürprizlerden kaçının ve olması gereken yerde, olması gereken zamanda, olması gereken davranışlarda bulunmaya gayret edin.

Yazımı bitiriken 32 ve sonrası yaşlar için vilayet ve ilçelerindeki en yakın evlendirme dairesinden gün alarak, medeni hukukun öngördüğü yolu izlemelerini tavsiye eder, herkese acısız, ayrılıksız, sevgi dolu ilişkiler dilerim.

Özgür Keskin