by
on
under
tagged
Permalink

Can Bonomo: Analog kameralarla oynamayı seviyorum

IMG_8974

Can Bonomo müziğin yanı sıra şiirle de uğraşıyor. Kısa bir süre önce editörlüğünü Küçük İskender’in yaptığı  “Delirmek belirmektir” isimli ilk şiir kitabını yayımladı. Aynı zamanda fotoğraf çekmeyi de çok seven Can Bonomo’ya fotoğrafla olan ilişkisini sorduk.

Siz delirmenin güzel olduğunu söylüyorsunuz. Toplumun geneline baktığımızda anlayış ve uzlaşmadan uzak, cephelere bölünmüş bir halde olduğumuz görünüyor. Toplum olarak delirdik desek yeridir. Tabii ki sizin anlatmak istediğiniz delilikle bu delilik aynı şey değil ama bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Delirmek çok vurucu bir şey. Bir insanın hayatında yapabileceği en büyük işler, verebileceği en büyük kararlar o insanın deliliğinden beslenmesiyle çıkıyor. Bu bir hiddet anı, öfke anı ya da duygusal bir boşluk olabilir. Herhangi bir şeyi yüksek sesle anlatmak bir delilik işi. Zamanımızda insanlar çok fazla çıkar savaşı içindeler. Ve insanların deli taraflarının birbirlerine olağanca kuvvetiyle bağırdığını izliyoruz zaten. Televizyonda da bunu izliyoruz, herhangi bir popüler sanat işi de bize bunu gösteriyor. Aslında bakacak olursanız bu kitapta biraz onu gösteriyor. Bahsettiğim delilik 46 raporlu bildiğimiz delilik değil de her insanın içinde sağlıklı ya da sağlıksız dozajda bulunan delilik. Beni  tetiklediği yerde bu şiir kitabı ama başka birini tetikleyen yeri kötü bir siyasi karar olabilir. Ya da kalabalık bir toplumu kontrol altına almakta çektiği güçlük olabilir…

dbSadece müzik ve şiirle değil. Aynı zamanda fotoğrafçılıkla da ilgileniyorsunuz.

Fotoğraf çekiyorum ve seviyorum. Ama iyi de çekmem(gülüyor) Analog kameralarla oynamayı seviyorum. İlgimi çekti fotoğraf tab etmeyi falan öğrendim. Ama çok sıksam kendimi başarılı bir fotoğrafçı çıkmayabilir benden.  Fotoğraf benim için hobi.

 

Peki ileride fotoğrafla ilgili de projeler gerçekleştirmeyi düşünüyor musun?

 İşte o olmaz. O samimiyetsiz olur. Çünkü kendim inanmıyorum. Ben fotoğraf sergisi yapacak olsam sergideki fotoğrafları ben beğenmem. Dolayısıyla insanlara da öyle birşeyi sunamam.