Demet Yavuz: Öğreneceğim çok şey var

Demet Yavuz, başarılı bir işkadını… Özel bir şirkette yönetici olarak çalışıyor. Konum gereği yoğun bir tempoyla çalışsa da müzik tutkusundan asla ödün vermiyor. Öyle ki kısa bir süre önce “Arada Bir” single’ını yayınladı. Bu vesileyle Yavuz’un kapısını çaldık ve hem iş hem de müzik hayatını dinledik.

Bir holdingin genç yetenek projesine seçilmenizle yöneticilik kariyeriniz başlamış. Nedir bu  “Genç Yetenek Projesi”?   

“Genç Yetenek Projesi”, ilgili dönemde bir holdingin, üniversiteden yeni mezun olmuş kişilere yönelik düzenlemiş olduğu ve bu projeye başvurup testler, mülakatlar ve birtakım aşamalardan oluşan eleme sürecini geçenlere, holding bünyesinde iş fırsatı sunduğu bir projeydi.

 “Genç Yetenek Projesi” sizin iş hayatınızı olumlu yönde etkilemiş. Peki, kariyer planı yapan gençlere tecrübeli bir isim olarak neler önerirsiniz?

Hayal etsinler, çaba göstersinler ve sonunda başarılı olacaklarına inansınlar. Yeterince emek verdiğiniz taktirde birçok konuda başarılı olabilir, güzel işler ortaya çıkarabilirsiniz. Kendini geliştirmenin bir sınırı yok. Kendilerini geliştirmek, öğrenmek adına açlıklarını hiçbir zaman bastırmasınlar. Birçok konuda donanımlı olmak önemli. Kendimiz için güzel yatırımlar yaptığımızda, sonrasında meyvelerini kendiliğinden alıyoruz. Yıllar sonra kendilerini içinde görmek istedikleri resmi iyi çizmeliler. “Hayal etmek, işi gerçekleştirmenin yarısıdır” derler ki genelde doğru… Ardından buna inanarak çaba gösterdikleri, karşılarına çıkabilecek zorluklara karşı yılmadıkları, yürürken heyecan duydukları kararlı adımlarla ilerlerler ise sonunda mutlaka keyif aldıkları işi, başarıyla yapıyor olacaklardır.

Uluslararası bir şirkette yönetici pozisyonundasınız, iş hayatınız oldukça yoğun. Peki, bu yoğunlukta single çalışması nasıl ortaya çıktı? 

Müzik, hayatımın bir yerinde bir şekilde hep vardı. Doğrusu, onun olmadığı bir hayat düşünemiyorum. Evet, iş hayatı oldukça yoğun bir tempoyla ilerliyor ancak geri kalan zamanlarda fırsat yaratabiliyorsunuz. Ben kişinin, zamanını ve enerjisini doğru kullandığı taktirde ilgi duyduğu, yeteneği olduğu birçok şeyi aynı anda başarıyla yapabileceğine inanıyorum. Single fikri de biraz buradan çıktı. Heyecan duyduğunuz, kendinizce bir emek verdiğiniz bir konuda bir şeyler üretebilmek, ortaya koyabilmek arzusundan…

Dinleyici karşısına bir cover şarkıyla çıktınız. Neden “Arada Bir” şarkısını seçtiniz?

Bu şarkı aslına bakarsanız, birçok kişinin daha önceden Dört X Dört grubundan dinlediği, Deniz Tuzcuoğlu’na ait bir şarkı. Daha önce birlikte sahne aldığım gruplardan birindeki grup arkadaşlarımın ve benim sevdiğimiz bir parçaydı ve bir performansımızda bu parçanın orijinal versiyonunu sahnelemiştik. Deniz de o gün oradaydı ve ona sürpriz olmuştu bu. Kendi deyişiyle şarkıyı söylediğim sırada aklında bir ışık yanmış ve uzun yıllardır kendi seslendirdiği bu parçayı bir kadından dinlemek, içinde daha farklı bir his uyandırmış. Ardından parçaya, bana, benim şarkı söyleyiş tarzıma göre yeniden bir düzenleme yapmak istediğini söyledi. Tabii ki çok heyecanlandım ve “Arada Bir” projesi böyle ortaya çıktı.

 Bir cover şarkıyla müzikseverlerin karşısına çıkmanız sizin müzikal çizginizle ilgili olarak insanlara çok net bir fikir vermeyebilir. Bundan sonraki çalışmalarınız nasıl bir çizgide olacak?

Doğrusunu isterseniz henüz ben de bilmiyorum. Zamanla ve daha çok içinde yoğruldukça bu şekillenecek. Dinlemeyi çok sevdiğim ve söylerken keyifli hissettiğim tarzlar var ancak Demet Yavuz’un bunlardan hangisiyle anılacağını ilerleyen zamanlarda göreceğiz. Aslına bakarsanız, hayatın arka fonunda, her anında bir müzik var. Düşüncelerimizde, hislerimizde, yolda yürürken, sessizlikte tek başınıza otururken bile… Ben, bu müziği ve bana ait olan müziği diğer insanlarla paylaşabilmek istiyorum. Besteler yapıyorum. İnsanın kendini en iyi ifade edebildiği, kendi cümleleri ve kendi içinde bulduğu müziktir elbet. Dolayısıyla üzerinde Dolayısıyla üzerinde yürüyeceğim çizgi, bütün bunlardan etkilenerek belirginleşecek.

Peki, müzik hayatınızla ilgili planınız nedir? 

Müzik, çok farklı bir iletişim dili; normal bir diyalogla anlatamayacağınız, anlayamayacağınız birçok şeyi anlaşılır kılan… Tanımadığınız onlarca, yüzlerce insanın, müziğinizi, şarkılarınızı, yorumunuzu dinlediğinde, hissettiğiniz şekilde hissetmesini sağlayan… Bu dil, kullanmaya başladığınızda kolay kolay vazgeçebileceğiniz bir şey değil. Benim için de öyle… Ancak henüz öğreneceğim çok şey var. Üretebilmek benim için çok önemli.