Kurşun: Ringte tekmelerim kurşun gibiydi

Kadir Aktürk, yaklaşık 20 yıldır “Kurşun” adıyla rap müzik yapan bir isim. Ama pek çok insan bu müzik emektarının adını, katıldığı “O Ses Türkiye” yarışmasıyla duydu. Hayat mücadelesi nedeniyle müziğe ara vermek zorunda kalan Kurşun, yıllar sonra ilk profesyonel çalışması “Kurşun Gibi”yi yayınladı. Biz de onunla yeni tarzını, yaşadığı şanssızlıkları ve geleceği konuştuk.

Müzik hayatın, “O Ses Türkiye” öncesi ve sonrası olmak üzere ikiye ayrılıyor. Seni yarışmayla tanıyanlar, senin yeni bir isim olduğunu düşünüyor ama sen uzun yıllardır müzik yapan emektar birisin…

Yaklaşık 20 yıldır müzikle ilgileniyorum. Yarışma öncesi bir kemik kitlem vardı ve beni “Acıları Kurşunla Kurşun” olarak tanıyorlardı. Fakat kemik kitlem ortada yok. Yarışmadan sonra sesimi daha geniş kitlelere duyurma şansını yakaladım ama hâlâ birçoğu beni yeni bir isim sanıyor. “O Ses Türkiye”den beri “O Ses Kurşun” diye anılıyorum.

“On sene önce dinlenen ve ilgi gören bir isimdin. Kemik kitlem ortada yok” dedin ya, sence nerede o insanlar şimdi? 

Vallahi çoluk çocuğa karıştı hepsi. O zaman beni dinleyen gençler şimdi 40’lı yaşlara geldi. Hepsi hayat mücadelesine girişti. Çok fazla internette zaman harcayamıyorlar. Genç kesim internette daha fazla vakit geçiriyor.

Müziğe bir süre ara verdin. Neden? 

2008’de askere gittim. Döndükten sonra evlendim, bir kız çocuğum var. Hayat mücadelesine bende girdim, müzikle ilgilenemedim. Beş sene müziğe ara verdim. Şimdi kızım büyüdü, bende müziğe zaman ayırma vaktimin geldiğini düşündüm. Şimdi daha aktifim, ara verdiğim dönemde söz yazmıyordum ama şimdi boş durmuyorum eskisi gibi üretmeye başladım.

Yaklaşık 20 yıldır müzikle ilgileniyorsun. Bugüne kadar müzisyen kimliğinin içine neler sığdırmışsın?

Bütün müzik tarzlarını icra edebiliyorum. Aranjör, besteci, söz yazarı ve rapper kimliğim var.

20 yılın ardından ilk albümünü yayınladın. Nasıl hissediyorsun?

2001- 2008 yılları arasında aktif bir rapçiydim. Dediğim gibi şartlar beni engelledi, hayat mücadelesi insanı zorluyor. Diğer yandan da biraz daha pişeyim, kendimi daha da geliştireyim diye düşündüm. Amatörlükle, profesyonellik arasında büyük bir fark var. O zaman bu albümü yapsaydım belki bu kadar sağlam bir iş ortaya çıkamayabilirdi. Bence en hayırlı sene bu sene.

Nasıl bir tarz yakaladın bu albümde?

Tarzımı oluşturdum R&B ve arabeski birleştirerek “aranbesk” gibi bir tarz yaptım. Geçmişi bilmeyip ilk kez dinleyen insanlar umarım “Gel” şarkımı dinleyince benimle ilgili pozitif düşünürler.

“Kurşun Gibi” çalışmanda vokal tarzında değişiklik görülüyor… 

“Eskisi gibi değil, biz eski Kurşunu özlüyoruz” diyenler oluyor ama bir taraftan da değişime açık olmalılar. Geçmiş yıllarımı amatörlük yıllarım olarak görüyorum. Şimdi daha profesyonel işler yapıyoruz. Eskiden bir şarkıyı kaydediyor, internete verip bir daha da dinlemiyordum ama şimdi yaptığımı dinliyorum. Önemli olan da bu, bir müzisyen şarkısını dinleyip hatalarını ayıklayıp sonraki işlerinde buna dikkat etmeli. Eskiden bir söz yazıyordum, o söz nereye gider diye düşünmüyordum şimdi daha fazla düşünerek yazıyorum. Bir kelime yazarken insanların anlayabileceği kelimeleri seçiyorum. Şimdi biraz daha edebi sözler üzerine yoğunlaştım.

Yıllar önce yaptığın underground albümler büyük ilgi görüyordu ama çok şanssızlık yaşadın. “Dediler” şarkında “Hep kaybeder adilce dövüşen” diyorsunuz yeni albümle tekrar ringe çıktınız.   

Ben hep adil dövüştüm, o yüzden hep kaybettim.  Adilce dövüşüp  kaybetmeye de devam edeceğim. Çünkü en güzel biz kaybediyoruz.

“En güzel biz kaybederiz diyorsun” ama belki şansın dönmüştür ikinci raunda bırakmadan belki maçı alırsın.

Öyle umut ediyorum çünkü arkamda iyi insanlar var. Yenilikçi anlayışa sahip bir plak şirketiyle çalışıyorum. Maçı kaybedeceğimi düşünmüyorum. Bugüne kadar kaybettik ama yanlış insanlar yüzündendi. Yanlış insanlarla adilce dövüşünce kazanamıyorsun. Ama şimdi doğru insanlara karşı ringe çıkaracaklar beni ve ben kazanacağım.

“Kurşun” ismiyle müzik yapıyorsun, neden Kurşun peki?

Kick Boks yapıyordum, hocam benim tekmelerimin kurşun gibi olduğunu söylüyordu. Çıktığım turnuvalarda yumruğa kalmadan tekmelerimle birinci raundda rakiplerimi yenip kupamı alıyordum. Kurşun adı oradan geldi. Yaptığım müziğe de yakıştı.