Comporta Perfumes: Parladığınız bir anın olması şart

Parfüm blogger’ı Pedro Dias’ın kurduğu Comporta Perfumes, ilhamını kendi kökleri Portekiz’den alan bir parfüm markası. Dias, bize hem kokularını hem de koleksiyonunu açık sözlü bir şekilde anlattı.

Yüzlerce niş parfümden oluşan geniş bir koleksiyonum var. Bir veya daha fazlasını farklı farklı kullanıyorum. Bazen üreticiler de denemem için bana küçük parfüm örnekleri gönderiyorlar. Birkaç sene önce de bir arkadaşım ve bir parfümör beni Portekiz’in ilk niş parfüm markasını kurmam konusunda cesaretlendirdiler, arkadaşlarımın sözlerini dikkate alırım(gülüyor). Kısacası Comporta’nın hikayesi böyle başladı…

Portekiz değerleri

Parfümlerimizde Portekiz’e dair en iyiyi bulabilirsiniz. Comporta, Boha Chic yolunda çok doğal ve zarif bir yer. Detaylara düşkünüz haliyle de parfümlerin mükemmel olması için çalışıyoruz. Şişelerimiz dünya çapında kristal üreticilerinden biri olan Vista Alegre tarafından bizim için özel olarak üretiliyor. Kutularımız da doğal ahşap malzemelerden oluşuyor, 19. yüzyılda Portekiz kralına üretim yapan mücevher markası ile çalışıyoruz. Yani sadece Portekizli bir yaşam tarzını değil, aynı zamanda markamızın diğer en iyi Portekiz markaları ve değerleriyle ile ortak olmaya çalışıyoruz.

Invasion Barbare’ın yeri ayrı

Evet, bir koku meraklısıyım, dediğim gibi geniş bir koleksiyonum var ve parfüm blogger’ıyım. En çok sevdiğim parfümlere gelecek olursam, bu 1 milyon dolarlık bir soru (gülüyor). Koleksiyonumda yüzlerce niş parfümüm var. Pure Distance’dan “M”, Comporta Perfumes’den “Ocaso”, MDCI’dan “Invasion Barbare”, Bogue’den “Maai”, Andy Tauer’den “L’air Du Desert Marocain”, Nicolai’den “New York”, Slumberhouse’dan “Pear and Olive”ı sayabilirim. Ama evim yanıyor olsaydı ilk olarak Invasion Barbare’ı kurtarırdım.

Parladığınız bir an olmalı

Niş parfüm dünyasının sıradanlaştığını düşünenler sanattan ziyade işin ticari boyutunun öne çıktığı düşünülebilir. Bu durum Creed hariç pek çok ana niş parfüm evinin tamamen veya kısmen büyük şirketler tarafından satın alınmasıyla alakalı diye düşünüyorum. Büyük şirketlerin niş pazarda durmalarının yolu da bu. Öte yandan yüksek bütçeli yükselen Arap markaları dışında kendine has parfümler üreten parfüm evleri de var. Ayrıca telif hakları üzerine hukuk öğretmenliği yapıyorum ve bir parfümün yaratılma sürecinin bir sanat eseri olduğunu biliyorum. Bu duruşu da devam ettiriyorum. Gerçekten inanarak ve doğru materyallerle yapılmış kokular bulduğumda inanın çok mutlu oluyorum. Fakat bazı hammaddelerin umulmadık karışımları sonucu ortaya çıkanlar ve “hey, bu yeni parfüm konseptimiz” anlayışı da beni rahatsız ediyor. Gerçekten çok çalışılması lazım, iyi bir parfümör olsanız bile parladığınız bir anın olması şart.

Bütçe sınırımız yok

Bizim Kokularımız onları kullanan insanları tekrar tekrar çağırıyor. Mükemmel hammaddeler kullanıyoruz. Maliyeti oldukça yüksek birkaç parfümümüz var ve hepsi sıfırdan yaratıldı. Eşsiz işler yaratabilmemiz için bütçe sınırımız yok. Bu benim mottom. Bu yüzden her parfümümüzün ana notaları uçucu yağlar, zarif hammaddeler ve nadir sentetik moleküllerden oluşuyor. Amacımız bütün insanların tanıyabileceği ve ulaşabileceği kokular yapmak.

Ali Mert Alan