Christopher Chong: Doğru zaman gelene kadar

Parfüm dünyasının saygın isimlerinden Christopher Chong, herkesin gittiği yoldan değil, kendi burnunun dikine giderek kült işlere imza atmış biri. Geçmişte Amouage’ın kreatif direktörlüğünü yapan Chong, artık Thameen için çalışıyor. Kısa bir süre önce Thameen’in yeni koleksiyonu “Britologne Collection”ı anlatmak için Miskanber’in davetlisi olarak İstanbul’a geldi ve bizim için hem parfümlerin hikayelerini hem de kendi gözünden İstanbul’u anlattı.

Hikaye

Kendimi “parfümlerle hikaye anlatan biri” olarak tanımlıyorum. Sevdiğim hikayeyi, kişisel duygularımı ve deneyimlerimi paylaşıyorum ve bunu kokular üzerinden yapmayı seviyorum. Birinci tekil şahıs anlatımına inanıyorum. Yaptığım, duyduğum ya da gördüğüm hikayeleri anlatmak ve bunları kendi yorumlarımla birleştirerek daha gerçek kılmak… Bazıları buna postmodernizm diyebilir. Eğer her şey benimle, hayatımla ilgiliyse, o zaman kendimle ilgili sizinle paylaşacak ilginç bir şeyim yok demektir. Ancak hayatımı, kişisel bakış açımı, edebiyat, kültür ve miras gözlemlerimle metinleştirerek birçok masalın çok daha hiper ve parçalı bir anlatımını paylaşabilirim. Son olarak, benim en sevdiğim hikâye henüz keşfetmediğim ve sizin zaten biliyor olabileceğiniz hikâyedir.İstanbul

İstanbul, Doğu ile Batı’nın buluştuğu bir şehir. Kültürlerin, mirasın ve farklılıkların en kozmopolit şehri. Nereden başlayacağımı bile bilmiyorum. Bu gezi çok ilham verici oldu. Bunu hiç beklemiyordum. En şaşırtıcı olan şey ise İstanbul’un oradayken bana pek çok hikâye fısıldamasıydı ve ben tüm unsurları sindirip onları sizin gurur duyacağınız bir koku hikâyesine dönüştürmeyi bekliyorum. Bu yüzden, şu aşamada, doğru zaman gelene kadar fazla bir şey söylemeyeceğim.