Yolda olmayı sevenlerin hikayesi: ELLA K

Ülkemize Nokta Kozmetik distiribütörlüğünde gelen Ella K markasının sahibi ve parfümlerinin arkasındaki isim olan Sonia Constant ve markada deneyip en çok hoşuma giden üç parfümden bahsedeceğim.

16 yaşına kadar parfümcülük hakkında hiçbir fikri olmayan fakat aroma ve kokulardan hoşlanan Constant 94 yılında ISIPCA’yı keşfeder ve gitmeye karar verir. Fakat yaz boyu çalışmak ve parfümörler ile tanışmak için çoğu parfüm evinin kapısı çalar. Ona şans veren okul Givaudan olur ve orada Olivier Pescheux’un laboratuvar asistanlığını yapar. Pescheux ona yalnızca usta parfümörlerin bildiği şeyleri anlatan ilk parfümör olur. Yaz döneminden sonra Isıpca’da çalışmaya başlar ve  Maison Francis Kurkdjian ve Dominique Ropion ile çalışma fırsatı bulur. Isıpca’daki eğitimi bittiğinde ileriki yıllarda parfümörü olacağı Givaudan’ın 3 yıllık eğitimine katılır. Burada da aynı zamanda görümcesi olan Christine Nagel ve Antoine Lie’den mesleğin inceliklerini öğrenen Constant 2006 yılında ilk parfümü olan S Oliver 1 sports feminen adlı parfümü yapar. İlerleyen yıllarda Narsico Rodriguez for her, Tom Ford Noir Extreme ve şişesiyle bir sanat eseri olan Guerlain L’Abaille gibi parfümlerin yaratıcısı olur.

Ailem bunu yapabileceğime gerçekten inanmıyordu çünkü çok utangaç olduğumu ve bu kadar rekabetçi bir sektörde çalışacak kadar dayanıklı olmadığımı düşünüyorlardı. Önümü açacak ne amcam, ne babam, ne de erkek akrabam vardı. Hayalimi gerçekleştireceğime inanan tek kişiydim

2017 yılına gelindiğinde kendine ait bir marka yaratmaya karar verir ve ELLA K markasını kurar. İlhamını seyahat ettiği farklı ülkelerdeki aroma ve kokulardan etkilenerek yapar parfümleri. Bu başarılı kadının markasına ait en beğendiğim 3 parfümden ilki ile başlayalım.

CRİ DU KALAHARİ

Kendisine yaşadığı en çılgın gece sorulduğunda Kalahari çölünde geçirdiği geceyi söylüyor Constant. Çölün uçsuz bucaksız oluşu ve gece gökyüzündeki yıldızların berraklığı onu çok etkilemiş. Parfüme gelecek olursak Cri Du Kalahari buram buram bir odunsu arkadaşlar. Sedir ve sandal ağacı hakimiyetinde çok az da olsa paçulinin hissedildiği tatlılık barındırmayan maskülen bir parfüm. Belki koku olarak değil fakat tarz olarak Gucci Pour Homme’a benzettim. Bu tarz kokuları sevenler şans versinler bence.

KHAMSİN

Deri parfümleri ile aram olmasa da bu parfümü beğendim. Yine kendisinin yaptığı Tom  Ford Ombre Leather gibi dümdüz deri mont kokan sıkıcı bir parfüm yapmak yerine içine tatlılık katarak o sıkıcılığı ortadan kaldırmış. Deri notasının yine çok net hissedildiği fakat hurma ve portakal çiçeği ile kullanılanilir bir hal almış benim için. Performası da gayet yeterli.

POEME DE SAGANO

Son zamanlarda denediğim en güzel yazlık parfümlerden biri. Fireş ve sulu bir citrus kullanımıyla  beraber nane ile ferahlık eklenen parfüm yaz ayları için biçilmiş kaftan bence. Markanın çoğu parfümü gibi Sagano da şu parfüme net bir şekilde benziyor diyebileceğim bir parfüm değil. O yüzden hem  güzel hem de farklı bir yaz parfümü kullanmak isteyenlere tavsiye edebilirim.

Adem Erbay