Manos Gerakinis: İncir ağacının altında   

Manos Gerakinis, Yunanistan’dan bir parfüm evi. Yaklaşık 10 sene önce kurulan dikkat çekici parfümlere imza atan markanın son parfümü “Methexis”i, Derya Türkan’ın geçtiğimiz Eylül’de Nokta Cosmetics’de gerçekleştirdiği etkinlikte kokladık, koku kağıtlarına bolca sıktık. O kağıtları daha sonra tekrar tekrar kokladığımızda Chris Maurice imzalı parfüme olan merakımız daha arttı. Ardından da Manos Gerakinis’den Methexis’i bizler için anlatmasını istedik, o da bizi kırmadı.

Methexis, parfümör Chris Maurice ile yaptığım ikinci iş birliğinin ürünü. Onunla Milano’da tanıştık ve bir yıl sonra 2022 Fragrance Foundation UK Ödülleri’nde “Olağanüstü Parfüm” kategorisinde finalist olan bir koku olan Anthem’i birlikte yarattık. Ortaklığımızın güçlü olduğunu biliyordum ve bu yüzden incir bazlı bir kokunun gurme versiyonu fikrini Chris’e önerdim. Görüşüm oldukça netti, ağustos ayında bir incir ağacının altında gün batımının tadını çıkardığım anı hayal ettim. Methexis, benim için duyular, fikirler, insani ve ilahi olan arasındaki bağlantıyı ifade ediyor. Bu parfüm Antik Yunan’da üzüm ve zeytinle birlikte en önemli üç tohumdan biri olan incir merkezli bir koku. Uzun zamandır bu lezzetli meyvenin Akdeniz versiyonunu yaratmak istiyordum.

Henüz koklamayanlara bu parfümü anlatmam gerekirse gurme ve son derece zarif olan Methexis; etli, mükemmel ve olgunlaşmış incirlerin aromasını, tatlı altın balın aromasıyla eşleştiriyor. Kuru meyvelerin yanı sıra kakao ve tarçın serpintileriyle tamamlanıyor. Amber, misk ve topraklayıcı unsurlardan oluşan dengeleyici bir baz, parfümün epik ve şehvetli yönlerinin sofistike ile el ele gitmesini sağlıyor.

Ailem İstanbul kökenli. Orayı birçok kez ziyaret ettim ama İstanbul’da hiç yaşamadım. Buna rağmen orası bana ikinci evim gibi geliyor, öyle hissediyorum. Önümüzdeki yıl tekrar geleceğim. İstanbul ve Türkiye’yi kokular açısından düşündüğümde aklıma tatlılar (ki bayılırım), güller ve baharatlar geliyor. Aslında şu anda Nokta Cosmetics için önümüzdeki aylarda piyasaya sürülecek özel bir koleksiyon üzerinde çalışıyorum. Bu benim için çok farklı bir proje oldu. Şimdi ayrıntı veremem ama yakında benim zihnimdeki İstanbul’un kokusal yorumunu göreceksiniz.