Can Bayrak: Mutlu sözler yazamıyorum

Uzun yıllar müziğe gönül vermiş genç bir isim Can Bayrak. Öyle ki 10 yıl sonra ilk solo albümünü çıkardı. “Belki Sen Belki Ben” adını verdiği albümü için bir araya geldiğimiz Bayrak, 8 şarkıdan oluşan albümünü anlattı, biz de dinledik…

11181882_879823615444699_1143459417709621448_n

“Marvin” isimli grubuyla 10 sene boyunca sahne alan Can Bayrak, yıllardır hayalini kurduğu “Belki Sen Belki Ben” isimli albümünü Hayyam Stüdyoları’nda kaydetmiş. Albüme Itunes, spotify, deezer gibi dijital platformlardan ulaşabilirsiniz. Yıllardır sahne tozu yutmuş bir müzisyen olmasına rağmen Bayrak, bugünlerde solo albümünün ilk konserini vereceği için çok heyecanlı.

Albüm yapmak en büyük hedefim ve hayalimdi. Ama uzun bir süre bunu gerçekleştirme gücünü ve cesaretini kendimde bulamadım. Bu yüzden de hep erteledim. Lise ve üniversite yıllarında kurduğum cover gruplarıyla sahne aldım. Hem bir yandan kendimi tartıyor hem de hayatımı idame ettirebilecek kadar müzikten para kazanıyordum. Bu şartlar altında yaşamak ve bunu başarmak uzun bir süre tatmin etti beni. Ama daha sonra sadece bununla yetinmek istemediğimi anladım… Sanırım albüm kaydetmek için hazır olmayı veya öyle hissetmeyibekledim… Bu süreçte yazmaya başlamak, kendime açtığım yeni bir kapı gibi oldu. Biriken hikâyelerimi bir forma sokup müzikle buluşturma süreci de her zaman işin en eğlenceli kısmı oldu benim için.

Hayata hangi pencereden bakmak istiyorsak öyle görüyor ve öyle yaşıyoruz. Bugüne kadar yazdığım birçok sözde olumsuz duygular çağrıştıran konular yer aldı. Bu nedenle de hayatın acı taraflarından, uç noktalarından beslendiğim bir yönüm olduğunu düşünüyorum. Günlük hayatımda bunun tam tersi bir kişiliğim olsa da iş yazmaya geldiği zaman içimdeki kimya başkalaşıyor. Müzikal anlamda “Mutlu sözler yazamıyorum” derken anlatmaya çalıştığım şey biraz bununla alakalı. Albümdeki şarkıların sözleri de birbirine tezat iki ruh hali gibi müziğin içinde kendini hissettiriyor. Kendi içinde karanlık ve trajik hikâyeleri olan şarkılarda müziğin melankolik ve umut veren bir yapıda olmasını seviyorum.

Sahne aldığımız mekânların ve ulaştığımız kitlenin sayısı arttıkça Marvin’le yolumuza 5 kişi olarak devam ettik. Kendi içimizde bireysel olarak geliştik, olgunlaştık ve büyüdük. Marvin, farklı yaşlarda farklı müzik zevklerine sahip insanlarla bir araya gelme şansını bana verdi. Bu yüzden çok değerli benim için… Bana kattığı deneyimler albüm çıkarma yolculuğunda beni cesaretlendiren itici bir güç oldu. Aslında Marvin’le bir şeyler üretmeyi, albüm yapmayı denedik. Fakat o zamanlarda yaptığımız işi hem severek yapıyor olmamız hem de bu işten para kazanıyor olmamız bizi albüm için çalışma konusunda biraz ters yönde motive etti. Yeterince zaman ayıramadık, birbirimizi bu konuda yeterince motive etmedik ve yeterince istemedik.

Ali Mert Alan