Ne Demek İşaretli Yerlerden Seviniz ? Beni Kimse İşaretlemedi ki !

10616680_344391185738256_5710732701175613320_n

 

Sizi tam kalbinizden vururum, neye uğradığınızı şaşırırsınız.

Şaka şaka

Ben size kıyamam ama bunu yapabilecek bir yazar tanıyorum.

Hiç kimse vuslatı ‘ Nefesini kulağına dayayıp masalımı anlatsam; çocukların aşkla doğduğunu, senin için büyüdüğümü, yoksa çoktan ölmüş olacağımı. Seni kitap koklar gibi seviyorum. Buna eminim. Çünkü ben, çok sahaflar gezdim, sana kavuşmak için. ‘  böyle tanımlamamıştır. Vuslat sevgiliye kavuşmak falan da değildir.  Vuslat sevdiğindir. Her seven sevdiğine kavuşsaydı böyle mısraları kim yazardı ama Tanrı biliyor ya keşke herkes sevdiğine kavuşsaydı da vuslat olmasaydı . Aynı kişi tarafından bin kere öldürülüp, ölüyü tekrar tekrar tekrar öldüren sevgiliye aşık olmak da intihar etmenin bir farklı yolu olsa gerek. ‘ Sana aşıkken ölürsem ben, ziyan olur giderim Tanrı’ ya hesap veremem. ‘ demiş yazar. Ne yaşadıysam ne yaşıyorsam nafile telaşı… Sevilmeme korkusu Tanrı’ dan ağır basmış belki de. ‘ Bana neden aşık değilsin denir mi adama ?  Ama bana neden aşık değilsin ? Olsan, ben de o dünyada ölürsem namerdim. O dünyada sabahlar şimdiye benzemezdi. Yataktan düşer gibi kalkmazdım. Geceleri toprağa uzanır gibi yatmazdım. ‘ Ama bana neden aşık değilsin ?

Bir insanın kalbi tek cümleyle intihara kalkışır mı ? ‘ Velhasıl sevgili, bugüne kadar yaşayabilmek için seni sevdiğimi anladığım gün öldürdüm kendimi. ‘ Kalkışıyormuş işte. Varlığım seninle bir ama yokluğum hiçlik. Hayata dair en güzel beceridir bir insanı sevebilmek. Oldu ki beceriksiz çıktı sevemedi, sevmemezlik yapmasın o zaman.  ‘ Unutmuyorum, kalbimi dinlendiriyorum. ‘ demiş yazar, bana da çok kalbini dillendirmiş gibi geldi.

‘ Nefes alışına bir dua yakarım. ‘ Sanmam yazar dua etmeyi bilsin. Yakarıştır o. Kalpten çıkan ama asla sahip olmak istediği kalbi bulamayan. ‘ Başka Tanrılarda anlamaya çalışmışız kendimizi, yine de senin Tanrı’na dua etmişim bilmeden. Onun cennetinde seni bulurum sanmışım. ‘ Dünyada cehennemi yaşayan cennetten medet umar. Herkesin Tanrı’ sı kendine ise senin de benim olman gerekmez miydi ?

Yukarıdaki mısraların sahibi olan Güven AKGÜN aynı zamanda; İşaretli Yerlerden Seviniz, Kalbim İntiharla Sunar, Her Şey Bilmediğin Gibi kitaplarının da yazarıdır. Kitapların da bulunan her cümle mezar taşına anıt olabilecek cinsten. Çok sevmeyi değil de çok sevmeyi anlatan kurşun cümleleri var. Ayrıca yazarın kitaplarında her sayfanın altıda bulunan yazıya eş şarkı paylaşımları vurgun üstüne vurgun  yapıyor. Kitapları okuduktan sonra vuruldum ama ölmedim diyerek bir sigara yakma ihtimaliniz çok yüksek.

‘ Kimileri sever beni, sevmezsin. Sevmedin. ‘ 

Büşra Öklük