Boşluk

Boşluk-1

Ey boşluğuna âşık insan! O boşluğun bir amacı var ve sen onda kaybol diye değil üstelik.

Açlık bazı insanlarda çok derinden gelen kuvvetli bir duygu halidir. Bu insanların açlık hissi hissetmemeleri için çok fazla sebepleri vardır. Çok çeşitli dünya nimetleri ve yetenekleriyle donatılmış bu insanlar, sanki ‘ikilik’ görmeye programlanmıştır. Hiçbir şey onları tam anlamıyla tatmin etmez. Hiçbirşeye karşı büyük bir tutkuyla sonsuza dek bağlanamazlar. İçlerinde derin, serin ve kuvvetli bir boşluk vardır.

Hiçbir zaman kapatamayacakları bu boşluğun onlarda farkındadır. Sonsuza kadar bu boşluk ile yaşayacaklarını düşünürler, bazıları bundan emindir. Ama her zaman hepsi bir ikili umut içindedir. Bu boşluksuz hayatı hayal edememekle birlikte boşluğun olmadığı durumu merak ederler, hatta denemek isterler.

Hayat her zaman ikinci bir seçenek sunar aslında onlara. Güzellikler çıkarır karşılarına ki unutsunlar boşluklarını. Bu boşluğu onlara veren Allah’tır nihayetinde. Öylesine vermemiştir üstelik. Bir amaç doğrultusunda sadece bazılarında vardır bu boşluk. Ama yinede kıyamaz ve ara ara fırsatlar gönderir diğerleri gibi olmak isterlerse belki diye, tercih etmeyeceklerini bildiği halde. Ve tercih etmezler. Çünkü onlar o boşluğa o kadar alışmışlardır ki olurda birine âşık olurlarsa, o boşluk bütünlükle son bulursa, boşluğun ta kendisini özlemeye başlarlar. İsterler ki sevgili gitsin ona yine boşluk kalsın. Boşluk her zaman doldurulabilir çünkü. Boşluk her zaman bir yeni başlangıç olabilir. Boşlukta hep yeni olana güncel olana yer vardır. Boşluk boştur. Boşluk sürekli yeniden var olmak yeniden keşfolmak için bir sebeptir.Boşluk kendi benliğin için oyun alanı gibidir.

Derken gel zaman git zaman boşluk sayısız dünya nimeti ile dolar boşalır, dolar boşalır. Her yeni gelen bir öncekinin bıraktığı minik kırıntıların üzerine kırıntı bırakarak gider. Yeni işler, yeni aşklar, yeni yerler keşfedilir. Hiçbir yere, hiçbir şeye ait olmama arzusu ile değişim hiç değiştirilmez. Yaşanan her şey biraz iz bırakmıştır kendinden, ama asla teslim olunmamıştır dünyaya!

Bir insan kendi içindeki boşluğa sadık olabilir mi? Onun için dünyadan uzaklaşabilir mi? Boşluk ile baş başa kalmak için yalnızlıkla yoldaş olabilir mi?

Ey boşluğuna âşık insan! O boşluğun bir amacı var ve sen onda kaybol diye değil üstelik. O boşluk ki sen boş olma diye var. O boşluk ki sen farkında ol diye var. O boşluğa doğru kırıntıları al ve yola devam et. Boşluk belki de sadece vazife ile dolar!

Ve yadsıdığın şey! Keşfetmen beklenen şey! Bütünün taneyi barındırdığıdır. Unutulan şey tane ile bütüne varıldığıdır. Yani boşluğa ne koyarsanız koyun aslında dolmayacak, dolacak kaygısı ile taneleri kaçırmak belki de suç ortaklığıdır.Sadece taneye dalma, sen bütün için varsın. Kimileri tane için vardır. Sen taneyle dolmayacak kadar ‘O’ndansın.

Selda Dinç