Bir saç hikayesi

gokhan ormen 1

Saçlarının dökülmesini kendisine dert eden girişimci Gökhan Örmen, 80’li yıllarda çalıştığı işyerinden istifa edip saç protezi işine girmeye karar veriyor. Sonrasında da Amerika’ya giderek bu işin eğitimini alıyor ve 26 yıldır bu sektörde hizmet veriyor. Saçının dökülmesini fobi haline getiren Örmen’den girişimcilik hikâyesini dinledik.

Hikâyesi zorunluluktan doğan başarılı bir girişimci Gökhan Örmen… 20’li yaşlarda dökülmeye başlayan saçları yüzünden özgüvenini ve beğenilme güdüsünü kaybeden Örmen, 80’li yıllarda saç dökülmesiyle ilgili ne kadar kaynak varsa okuyor, yurtdışından kitaplar getirtiyor. Gökhan Bey için gün be gün azalan saçları artık bir takıntı haline dönüşüyor. Gazetede çıkan garip haberlere bile inanır hale geliyor. “Bir gazetede saç dökülmesiyle ilgili absürt bir haber okudum. Adamın biri Almanya’da bir köyde, ineğe kafasını yalatıyor ve kafasından saç fışkırıyor (kahkahalar). ‘Acaba böyle bir şey olabilir mi?’ diye düşündüm ve bu haberi bile araştırdım. Orada yaşayan arkadaşlarıma sordum, e tabii haliyle alay konusu oldum.” 26 yaşındayken arkadan çekilmiş bir fotoğrafını görmesi Örmen’in saç konusuyla ilgili araştırmalarını daha da hızlandırmasına sebep oluyor. “Kız arkadaşımın kel bir adamla arkadan çekilmiş fotoğrafını gördüm ve başka biriyle beraber sandım. Dayanamayıp ‘Bu adam kim?’ diye sordum. O da ‘Sensin’ dedi.” Örmen bu acı cevapla bir şeyler yapmaya karar veriyor.

Örmen, Los Angeles’da saç ekimi yapıldığını öğrenince soluğu orada alıyor. “42 bin dolar” dediler. Rakamı duyunca çöktüm. Sonra gençlik fotoğrafımı gösterip ‘Böyle görünecek miyim?’ diye sordum.” Olumsuz cevap alınca daha çok çöktüğünü söyleyen Örmen, görüştüğü kişinin “Eskisi gibi olmak istiyorsan saç protezi deneyebilirsin” demesi üzerine saç protezi yapan yerleri araştırıyor. Bulduğu firmanın yetkilileri kafasından kalıp alıp her ay kontrole gelmesini söylüyor. Örmen için her şey istediği gibi gitmeye başlıyor gibi görünse de kısa bir süre sonra 1. Körfez Krizi sebebiyle çalıştığı şirkette her şey duruyor.

İşlerin hayal ettiği gibi yolunda gitmemesi nedeniyle “Siparişi verdim, yaptırsaydım ne olacaktı? diye düşünmeye başlıyor. “Türkiye’de bu işin servisini veren bir yer var mıdır?” deyip yine araştırmalarına başlıyor Gökhan Örmen. İlk önce perukçuların kapısını çalıyor. Perukçuların hepsinden “Seni kandırmışlar öyle şey olmaz” yanıtını alınca çok şaşırıyor ama vazgeçmiyor. “Perukçuların birkaçına ‘Gel beraber gidelim, senin tercümanın olayım. İşi öğren, hatta gerekiyorsa beni kullan, bakımı sende yaptırayım’ dedim. Bu teklife de yanaşan olmadı. En sonunda bu işi ben yapmaya karar verdim.” Bu kararla birlikte tekstil şirketindeki görevinden istifa ediyor Örmen. “Bu çok riskli bir karar değil mi?” dediğimde de “Ben risk görmedim çünkü insanların buna ilgi göstereceğini, bu işin bir sektöre dönüşeceğini biliyordum” yanıtını veriyor.

Saç protezinden sonra özgüvenini kazandığını söyleyen Gökhan Bey, böyle bir hizmeti Türkiye’de vermek istiyor. Üç aylık bir eğitim sonrasında Hair Design Centers’ı açıyor. İlk başta insanların saç protezini perukla karşılaştırdıklarını dile getiren Örmen, kısa bir süre sonra bu önyargının ortadan kalktığını söylüyor… Uzun lafın kısası yıllar önce yönetici olarak çalıştığı tekstil şirketinden istifa ederek fobisinden bir iş alanı yaratan Gökhan Örmen, kellik korkusundan kendi oldukça büyük bir iş alanı yaratmış.

Ali Mert Alan