Bir peri masalı değil

eviledition

Hayatın peri masalı olmadığını anlamamız biraz zaman aldı. Çünkü biz küçükken Yeşilçam filmlerini seyrederek büyüdük. Yaşamın oradaki gibi mutlu sonlarla biteceğini zannettik. Ama realitenin böyle olmadığını kısa bir süre sonra anladık, emin olduk. Bu sayede zannetmekle emin olmak arasındaki ince ama acımasız çizgiyi de gördük. Bazılarımız bu acımasız çizgiyi görürken bazılarının hayatının başrolünde oynadı bu çizgi. Trajik bir sonla hayata nokta koydular.  Hayatları rollerindeki gibi devam etmedi.

Yeşilçam filmlerinin vazgeçilmezi, Kemal Sunal filmlerinin olmazsa olmazı Yadigar Ejder  dev cüssesi, kötü adam bakışlarıyla rol aldığı 100’ün üzerinde filmde acımasızca dayak yedi. O,  oyunculuk hayatı boyunca “yan rollerin” adamı olsa da onu, repliklerini, oynadığı filmleri asla unutmadık. Onu unutulmaz kılan dev cüssesiyle hiç bir filme dayak atmadan hep dayak yemesi miydi? Yoksa Taksim parkında son bulan yaşamı mıydı? Bilinmez ama tanıyanlar bu sert görüşlü adamın altın kalpli biri olduğunda bahseder hep. Ev kirasını ödeyemediği için yaşadığı evden çıkartılan ve uyumak için gittiği Taksim Parkı’nda bankın üzerinde donarak hayata veda eden Ejder kötü adamların en iyilerindendi. Rol icabı yediği dayaklar karşısında sesini çıkarmayan bu adam son nefesini de sessiz sedasız uykusunda verdi. Hayat iyiler için zor geçiyor. Kötü adamı oynayan iyiler içinse daha da zor.

Bıyıkları, iri cüssesi, sert bakışlarıyla tanınan  300’ün üzerinde filmde rol almış Masist Gül’de kötü görünümlü iyi adamlardandı. Kendisine “amatör kahırkeş sanat uzmanı” diyen Gül  57 yaşında vefat etti. Ve ölümünden sonra onun çizdiği karikatürler ortaya çıktı. Yeşilçam emekçisinin Kaldırım Destanı adını verdiği  maceralarını konu alan bu çizimler BAS yayınları tarafından kitaplaştırıldı. Ve pek çok insan Masist Gül’ün sert mizacının altındaki yalnız, kırılgan, küskün adamı gördü. Oyunculuğu zamanında yan rollerin adamı olan Masist Gül’ün çizgileriyle ruh verdiği maceralarından da insanlar maalesef onun ölümünden sonra haberdar oldu. Kaldırımlar Destanın mimarı görünmek, bilinmek ister miydi ? Figüranlık onun için yeter miydi? Yaşarken dev cüssesiyle bir nevi görünmez gibi olmaya alışmış mıydı ? Bilinmez.

 

Ali Mert Alan