Alegra Benardete: niyet ettim ve istedim

filhakikat_Alegra Benardete niyet ettim ve istedim

Transformal Nefes tekniği uzmanı Alegra Benardete, “Alegria” isimli bir parfüm markası kurdu. Babasının Nişantaşı’ndaki parfüm dükkânında çocukluğu geçen Benardete için koku, kalbe yapılan yolculuk demek.  Numerolojiden yola çıkarak ilk kokusuna “XVII” adını veren Alegra Benardete ile kurduğu markanın hikâyesini konuştuk.

Başarılı bir nefes eğitmeni neden bir parfüm markası kurar? 

Şu an fiziksel bir dünyada yaşıyoruz ve zihnimiz kalbin önüne geçmiş durumda. Korku, endişe, var olma, kaygı, ayakta kalma gibi endişelerle yaşamlarımızı sürdürüyoruz.  Bu da haliyle çok yıpratıcı oluyor. Bu yüzden kendime farklı bir yol çizdim. Parfümün felsefesi “aydınlanmış kalbin uyanışı”nı anlatıyor. Bu çalışmalar bana göre özünüze, kalbinize yolculuk. Bu eğitimin ardından kalbiniz açılmaya başlıyor. Bu sayede ruhunuzun istedikleriyle bağlantıya geçiyorsunuz. İşte tüm çıkış noktam bu…

Neden “Alegria” adını seçtiniz?

Benim ismim Alegra… Anlamı neşe ve mutluluk demek.Bunu hayatımın bir parçası yapmaya karar verdim. Markamın adını bulduğumda ne yapacağımı bilmiyordum. Bir buçuk yıl boyunca düşündüm ve parfüm yapma fikri aklıma geldi. Sonrasında çalışmalara başladım.

Çıkış noktanıza baktığınızda şu an bulunduğunuz yer sizi şaşırtıyor mu?

İnsanların içinde keşfedilmeye değer çok fazla hazine var. Hayatta mühim olan fırtınaların ortasında rahat ve huzurlu kalabilmek. Yaşamın akışına ve olana kabulde kalmak gerekli. Siz başınıza gelenleri kabul ederseniz evren size kapılarını açar. Koku konusunda da bu durum böyle, niyet ettim ve istedim. Sonrasında da kapılar açıldı. Siz bir adım atarsanız evren size karşılığında on adım atar…

alegriaSanırım numerolojiyle de ilgilisiniz. İlk kokunuza “XVII” adını verirken de buradan mı yola çıktınız? XVII’in anlamı nedir?
Numaralar benim hayatımda önemli bir yerde ama bu konuda takıntılı değilim. Parfümün adı çalıştığımız formülün ismiydi. Aynı zamanda XVII geometri bolluğunun da simgesi. Yeni bir başlangıç ve yedi mucizeden yola çıkarak parfüme bu adı verdik. Çok istediğim bir şeyi kısa sürede hayata geçirdim ve bu benim için bir mucize…

Genelde parfüm markaları tek bir kokuyla piyasaya çıkmaz. Kullanıcıya daha fazla seçenek sunarlar ama siz tek bir kokuyla insanların karşısına çıktınız… 

Üç ayrı parfüm yaptık ama ilk etapta sadece “XVII” isimli kokuyu insanlarla buluşturdum. Malum yaz mevsimine girdik ve XVII daha yazlık bir koku. Kullananlara mutluluk, huzur ve neşe versin istedim. Diğer iki koku önümüzdeki yıl piyasaya çıkacak.

Parfüm markaları yeni ürünlerini tanıtırken “en maskülen”, “en feminen” gibi kelimeleri kullanıyorlar ama siz daha farklı bir yol izliyorsunuz. Huzur ve sevgi dolu bir parfüm vaat ediyorsunuz. 

Hayatımda huzura ve neşeye önem veriyorum. İnanın en önemlisi kişinin iç huzuru… Bu en büyük zenginliğimiz. Bu şekilde düşündüğüm için de XVII’yi huzur ve sevgi dolu olarak tanımlıyorum.

Alegria’yla ilgili olarak bundan sonrası için hayalleriniz nedir?

Markamı yurtdışında da tanıtmak istiyorum. Markama, kozmetikle ilgili başka şeyler de eklemeyi hayal ediyorum. Markamın çok iyi bir yerlere geleceğine inanıyorum.

Babanızın 70 ve 80 yılları arasında Reyna parfümeri isimli bir dükkânı varmış. Hafızanızda nasıl bir yeri var Reyna’nın?

70-80 arası Nişantaşı’nda Hümeyra Pasajı’nın girişinde Prenses mağazası vardı. Onun iki yanındaki dükkân bizimdi. Okul çıkışları annemle Reyna’ya giderdik. Çocukluk anılarımda çok keyifli bir yeri vardır. 80 sonrası maalesef dükkânı kapattık. Babama hep “Keşke kapatmasaydın, biz devam ettirirdik” derdik. Neyse ki bir şekilde bugün bayrağı ben devraldım.

Ali Mert Alan