Yuri Gutsatz’ın bahçesi Le Jardin RetrouveKonuğumuz Le Jardin Retrouve ve onun yaratıcısı Yuri Gutsatz. Bir de markanın en beğendiğim parfümü Bois Tabac Virginia...

Önce Yuri Gutsatz’dan bahsedelim biraz. 1914’de St. Petersburg’da doğan Yuri, ailesinin devrimden kaçması nedeniyle önce Almanya, sonra Fransa’ya yerleşiyor. Bir süre babasıyla beraber göçmen bir Rus’un sahibi olduğu parfüm şirketi Maison Mury’de çalıştıktan sonra vatani görevini yapmak üzere askere gidiyor. Askerden sonra Grasse’de kolonya satan bir şirkette işe girip bir yandan da bu işin eğitimini almaya başlıyor. 1945’de okulunu başarıyla bitiren Yuri, Paris Etoile metro istasyonunda metronun gelmesini beklerken Roure şirketinin iki baş parfümöründen biri olan Jean Carles ile tanışıyor ve oracıkta iş teklifi alıyor.

Le Jardin Retrouve (Keşfedilen Bahçe)

Bu tanışma ve neticesindeki teklif sayesinde 30 sene sürecek Roure parfümörlüğü macerası başlıyor. 30 senenin sonunda sektörün hızlı tüketime dayalı ticarileşme ve yabancılaşmaya dayanamaması üzerine Roure’dan ayrılıp kendi parfüm şirketi olan Le Jardin Retrouve’yu (Keşfedilen Bahçe) kuruyor. İmzasını attığı parfümler gerçekten Fransız ekolünü çok güzel yansıtan birbirinden güzel kokular. İçinde günümüz parfümcülüğünü domine eden oud ve gül kombinasyonunun olmadığı, performans kaygısı gözetmeyen, sadece güzel kokmaya yönelik bir koleksiyon.

https://lejardinretrouve.com/

Bois Tabac Virginia

Gelelim bu koleksiyonda beğenerek kullandığım Bois Tabac Virginia’ya. Parfüm 1967 yılında piyasaya sürülmüş. Zaten kokladığınızda günümüze ait olmadığını anlıyorsunuz fakat bunu olumsuz olarak algılamayın sakın. Günümüz parfümleri gibi sentetik, karaktersiz ve birbirinin kopyası parfümler gibi kokmuyor. Açılışını çok kibar, tam bir beyefendi işi lavanta ile yapan parfüm, mükemmel dengelenmiş vetiver ve paçulinin devreye girmesiyle yeşil, ferah bir havaya bürünüyor. Kullanmak için yaş isteyen çok klas bir parfüm arkadaşlar.

Yuri Gutsatz’ın mirası

Le Jardin Retrouve, 2005 yılında Yuri Gutsatz’ın vefatından sonra faaliyetlerini durduruyor. Fakat Yuri’nin oğlu Michel ve eşi ellerindeki hazinenin farkında oldukları için 2016 yılında firmayı yeniden faaliyete sokuyorlar. Michel, babasından kalan mirası ona layık bir şekilde, onun reçetelerine harfiyen uyarak tekrar hayata geçiriyor. Parfümör olarak Maxence Moutte ile anlaşan şirket alkolün bile organiğini kullanıyor. Çevreci ve insan sağlığına zararsız hammadelerle hayvansal içerik kullanmadan yoluna devam ediyor.

Adem Erbay