Xerjoff: Doğa ve İtalyan işçiliğinin birleşme noktası

Sergio Momo-Xerjoff

“Xerjoff”, niş parfüm dünyasında önemli yere sahip bir İtalyan markası. Markanın kurucusu ve aynı zamanda kreatif direktörü Sergio Momo’yla, markanın başarısını ve kendi koku yolculuğunu konuştuk.

İtalyan parfüm markası Xerjoff, lüks parfümler arasında özel ve saygın bir konuma sahip. 2004 yılında kurulan Torino çıkışlı parfümevi, kullandığı kokuda kalıcılık arayan, insanları tatmin eden bir marka. Ama onları ön plana çıkartan sadece bu özellikleri değil. Kalıcılık ve fark edilirlik haricinde başarılı, dikkat çekici kokuları ve üzerinde kafa yorulmuş bir sanat eserini andıran şişeleriyle de fark yaratıyorlar. Xerjoff’un ayrıntılara gösterdiği özenin ve işçiliğin arkasındaki isim ise Sergio Momo…

 

DOĞA VE İTALYAN İŞÇİLİĞİ

Tasarım okuyan, marka tasarımı konusunda farklı ülkelerde uzun yıllar çalışan Momo, sonrasında kokularla ilgili en büyük hayalini 11 sene önce Xerjoff’u kurarak gerçekleştirmiş. Gençliği, kat ettiği yollar, gezdiği ülkeler ona markasını kurduğunda ilham kaynağı olmuş. “Ne kadar çok seyahat edersem, çeşitli ülkelere bağlı yeni kültürleri öğreniyorum. Yolumun üstünde tanıdığım her kültürden ilham alıyorum ve Xerjoff’un bütün parfümleri bu kültürel ve kostüm değişiminin bir parçası.” Şu ana dek yarattığı yedi farklı koleksiyonla 50’yi aşkın kokuyu insanlara sunan Sergio Momo, kendi parfümlerini tanımlarken koleksiyonlarının aynı felsefeyi paylaştığını belirtiyor. Ve bu felsefeyi de iki kelimeyle özetliyor: “Doğa ve İtalyan işçiliği.” Doğal hammaddeler ve sanat eserini andıran şişelerini göz önünde bulundurduğumuzda Momo’nun bu iddialı cümlesinde haklı olduğunu görebiliyoruz.

Xerjoff1

HER KOLEKSİYON BİR HİKÂYE

Sergio Momo, birçok kişi gibi parfüm dünyasına küçük yaşlardan beri ilgi duyanlardan. Öyle ki küçük bir çocukken büyük annesinin ona “Sir Joff” diye hitap etmesinden esinlenerek 11 sene önce kurduğu markasına “Xerjoff” adını vermiş. Onun için parfüm yapmak, kokuların içerisinde olma duygusu çocuk yaşlarda ailesinin de kokulara meraklı olmasıyla başlamış. İtalyan köklerine oldukça bağlı olan Momo, bu merakı daha da ileri taşımış. İtalyan ustalığı, aile kökleri ve Fransız koku bilgisini birleştirmiş… Her koleksiyonuyla farklı bir hikâye anlatan ve duygulara hitap etmeyi amaçlayan Sergio Momo için geçmiş, anılar ve çocukluğu önemli bir esin kaynağı. Çocukluk demişken belirtelim henüz o küçük bir çocukken yolu İstanbul’a düşmüş. Büyük amcasının ziyaretine İstanbul’a gelmiş. O günlerden aklında neler kaldı, zihnindeki İstanbul’un rayihası neye benziyor diye sorduğumuzda İtalyan parfümör “70’lerin sonları İstanbul yazlarına ait muhteşem hatıralarım var; Boğaz ve binlerce değişik koku, nadir renkler ve objelerin olduğu büyüleyici Kapalıçarşı. Amcamla beraber bir kafede oturup, eski İstanbul’un atmosferini izlemek hâlâ gençliğimin en ilham verici anlarıdır” cevabını veriyor. Çeşitli pazarlar için bölgenin kendi zevkine ait edisyonlarda üreten Xerjoff, belki İstanbul’dan aldığı ilhamla buraya özel bir parfüm de yapar.

 

 

 

.