Wardruna: Benim için en önemli şey yaptığım müzikten mutlu olmam

wardruna_live_04

Einar ‘Kvitrafn’ Selvik tarafından kurulan ‘Wardruna’ şu ana kadar yayınladığı iki albümle Viking ve Norveç folk müziğini seven insanların radarına çoktan girdi. Ama onların asıl tanınmasını sağlayan olay, Vikings dizisinde yayınlanan şarkıları oldu. Lindy-Fay Hella, Einar ‘Kvitrafn’ Selvik ve Black Metal dünyasının kült ismi Gaahl’dan oluşan Wardruna geçtiğimiz cuma akşamı Garajistanbul sahnesinde Goldnights serisi kapsamında harika bir performansa imza attı.

Sahneye 7 kişiyle çıkan Norveçli topluluk, kendilerini izlemeye gelen insanları harika performanslarıyla büyülediler. Biz de yerel Norveç akustik enstrümanları eşliğinde kendi dillerinde şarkılar seslendiren Vikinglerle sahneye çıkmadan röportaj yaptık. Sorularımızı ekstrem müzik piyasasında önemli gruplarda da çalmış olan Wardruna’nın sözlerini ve müziklerini yazan Kvitrafn yanıtladı. Grubun kurucu elemanı Kvitrafn, konser sonrası bir itirafta da bulundu “Konser vermeyi çok sevmiyorum ama İstanbul’da sahne almak ilgimi çektiği için konser teklifini kabul ettim. Hiç de pişman değilim.” Açıkçası haftanın ve günün yorgunluğunu geride bırakıp gece yarısına kadar Wardruna’nın sahne almasını beklediğim için ben de pişman değilim. Çünkü onları izlerken ne yorgunluk kaldı, ne uykusuzluk…

Yayınlayacağınız yeni albümünüzün adını kısa bir süre önce paylaştınız. Peki, ‘Ragnarok’ isimli albümünüzün çıkış tarihi belli oldu mu? 
Sürecin nasıl olacağına daha karar vermedim ama tüm kayıtları yıl sonuna kadar tamamlamayı umuyorum. Ancak Wardruna ile işler genellikle biraz yavaş yürüyor, acele etmek istemiyorum. Benim için en önemli şey yaptığım müzikten mutlu olmam; başka bir şey umurumda değil. Dediğim gibi aceleci davranmıyorum; ‘Ragnarok’un çıkışı için henüz erken.

Peki, Ragnarok’un konsepti ne olacak? 
İlk albüm ‘Gap Var Ginnung’ yaratılış ve tohum ekme, ikinci albüm ‘Yggdrasil’ ise tohumun büyümesi ve köklerin güçlenmesiyle ilgiliydi. Ragnarok; büyük dönüşüm demek ve bu aslında insanların sürekli karıştırıp durduğu Armageddon’dan çok farklı. Armageddon dünyanın sonu demek. Bu İskandinav düşünce sisteminde olmayan bir şey çünkü son aynı zamanda başlangıç demektir. Kısacası Ragnarok büyük dönüşüm ve başlangıç hakkında olacak.

Oslo Viking Müzesi’nde, açık havada karlar altında, doğayla iç içe yıldızların altında kısacası çeşitli ve çok özel yerlerde konserler verdiniz. Sizin için en özel olanı hangisiydi?
Bence her konser farklıydı. En özel olanıysa Viking gemisinde olan performansımızdı. Çünkü bu ilk Wardruna konseriydi, bizim için bir tür doğum gibi oldu. Aynı zamanda Wardruna bugüne dek Viking gemisinde konser vermesine izin verilen tek grup. Bu da bizim için büyük bir onur. Ama elbette gökyüzünün altında çalmak da bizim için inanılmazdı. İnsanlarla öyle bir sahneden iletişim kurmak çok özeldi. Müziğimizi yapmak için böyle yerlere davet edildiğimizde kendimi çok şanslı hissediyorum; bu bir ayrıcalık.

wardruna_promo_08Şarkılarınız Türkiye’de de oldukça popüler ‘Vikings’ dizisinde kullanılıyor. Bu süreç nasıl gelişti? Onlar mı sizinle iletişime geçti?
En başta onlarla ben iletişim kurmaya çalışmıştım ama becerememiştim. Onlardan hiçbir cevap alamamıştım.

Sonra ne oldu?
3-4 hafta sonra, dizinin galasından hemen önce benimle iletişime geçip müziğimi dizide kullanıp kullanamayacaklarını sordular. İlk sezonda 6-7 şarkımızı kullandılar ve parçaları gerçekten çok beğendiler. Bu nedenle de ikinci sezonun içinde daha çok kullanmak istediklerini söylediler. Daha sonra benimle tekrar iletişime geçerek aynı zamanda dizinin ana bestecisi olarak çalışmak isteyip istemediğimi sordular. Bende memnuniyetle karşıladım. Çünkü diziyi de seviyorum, müziğimde diziye oldukça uygun. İkinci sezonda hem Wardruna’dan parçalar hem de Trevor ile birlikte yazdığımız pek çok beste yer alacak.

Bugün öğrendiğim kadarıyla dizide siz de oynayacakmışsınız, bu doğru mu?
Evet, doğru. Aynı zamanda kamera karşına geçmek için de bir fırsat var; bakalım, göreceğiz.

Röportaj: Ali Mert Alan