Tankurt Manas: Bu sadece başlangıç!

filhakikat_Tankurt Manas Bu sadece başlangıç!

Tankurt Manas’ı pek çok kişi “O Ses Türkiye” yarışmasında iz bırakan performanslarıyla tanısa da o Türkçe rap müzik takipçilerinin yarışmadan önce de tanıdığı bir isim. Bu ay “Sıkıntı Yok” isimli single’ını yayınlayan genç müzisyenle hem son çalışmasını hem de yeni albüm hazırlıklarını konuştuk.

Rap müzik dinlemeye Cartel’le başlamışsınız. Peki, rap müzik yapmaya ne zaman karar verdiniz?

Benimle aynı jenerasyondan olup Cartel’i bilmeyen, sevmeyen hatta tişörtlerini giymeyen yok denecek kadar azdır sanırım. Ortaokul dönemlerimde rap müzik dinleyen arkadaşlarım sayesinde bu müziğin gerek Türkiye gerek yurtdışındaki temsilcilerini dinledim. 2005 yılında bildiğim şarkıları söylemek yerine yazmaya ve amatör kayıtlar alma evresine geçtim. Zamanla müzik teknolojileri bilgim, vokal tekniğim gelişti ve hâlâ gelişmeyi sürdürüyor.

“O Ses Türkiye” yarışmasına sizin adınıza arkadaşınız başvurmuş. Elemelere katılmaya hak kazandığınızda ne düşündünüz? Sürpriz oldu mu, şaşırdınız mı?

Açıkçası kafamda bir ses yarışmasına katılmak yoktu. Telefonla haber geldiğinde çok şaşırdım. Haberi aldıktan 12 saat sonra kendimi “O Ses Türkiye” sahnesinde buldum. Bu yolculuğun finale uzanacağı, bu kadar insanın sevgisini kazanacağım en başında söylense inanmaz, gülerdim (gülüyor). Çok ani ve heyecanlı oldu benim için.

Bu tip yarışmaların rap müziğe katkı sağlamadığını düşünenler de var. Bu eleştiriyi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Şahsım adına sahne deneyimi olarak Hadise ve Ebru Gündeş’ten çok iyi tecrübeler edindim. Dinleyici bu tarz eleştirileri, “Artık ünlü oldu, o bize ait değil” bilinciyle yapıyor. Gerçi yeni yükselişe geçen her sanatçının kemik kitlesinden aldığı bir tepki bu. Eleştirenlere saygım var. Fakat dışarıdan baktığımda bu bir ses yarışması ve ben de rap yaptım hepsi bu.

 “Yazdığım şarkı sözleri ruh halim sayesinde ortaya çıkıyor” dediğinizi okumuştum. Peki, “Sıkıntı Yok”u nasıl bir halet-i ruhiyeyle kaleme aldınız?

Ben tüm sözlerimi kendim yazıyorum. Zaten rap müzikte söz alım-satım gibi bir olay asla olmaz. Ve bu müziği yapmamdaki en önemli etkenlerden bir tanesi de bu. İçinizdeki şairi ortaya çıkarıyor. Yazmak için yaşamak, gözlemlemek, okumak ve hissiyat emen bir ruh gerekir. “Sıkıntı Yok” açıkçası tüm eleştirilere! “Sakin olun, sıkıntı yok. Bu sadece başlangıç!”

Daha iyisi için kemerlerinizi bağlayın” mesajı içeriyordu. Çünkü ben bu müziği sürekli kendi içimde, ilk yaptığım günden bu güne bir devinim halinde sürdürüyorum. Hayat sürekli akıyor ve bende her şeyden kendime gelişecek bir pay çıkarıyorum. Bu yüzden kaygıya gerek yok; “Sıkıntı Yok” ben varım (gülüyor).

Albüm hazırlığındasınız, albümde duyduğum kadarıyla rap dışında müzik türlerini yapan isimler de olacakmış. Kesinleşen isimler var mı, albümle ilgili taze bilgileri alabilir miyiz?

Evet, hazırlıklar sürüyor, şu an altyapılar hazırlanıyor. Türkçe Rap’in en iyi prodüktörlerinden Da Poet, birçok sahneyi paylaşacağımız DJ ve prodüktör Tanerman ve işlerini beğeniyle takip ettiğim Bugy müziklerimi yapacak. Albümün genel konsepti ve teması için çalışmalarımız bitti. Türkiye’de daha önce yapılmamış bir rap tarzı ağırlıklı olacak albümde. Albüm, Sony Music Türkiye ve Base Mode Records etiketiyle bu yıl içinde raflarda olacak.

Ali Mert Alan