Erman Özgür: Yabancı futbolcuların Türk statüsüne geçmesine çok gülüyorum

Erman OzgurErman Özgür futbolculuk kariyerinde Kartalspor, Çanakkale Dardanelspor, Trabzonspor,  Akçaabat Sebatspor, Ankaraspor, Konyaspor, Mersin İdman Yurdu, Adana Demirspor, Gaziantepspor kulüplerinin formasını giydi. Futbolu kısa bir süre önce bırakan Erman Özgür şu an Four Four Two dergisinde yazılar yazıyor. Kendisiyle  yabancı futbolcuların Türkiye’de  gördüğü aşırı ilgiyi konuştuk.

Yabancı futbolcular Türkiye’ye geldiğinde takımda büyük bir ilgi görüyor. Adeta oynadıklarını kulüplerin göz bebeği oluyorlar. Ama yerli futbolcular “Onlar bizim kardeşlerimiz” denilerek ödemeleri geciktirilir, boş mukaveleye imza atarlar, paralarını alamazlar. Sizde böyle şeyler yaşadınız mı?

Çok yaşadım. Yabancı futbolcuların elinde FİFA kozu var. Onun parasını iki ay yatırmazsan adam FİFA ya da UEFA’ya başvurup senden kalan parasını alıyor. Hemde tazminatını alıyor. Sonra da elini kolunu sallayarak gidiyor. Kulüpler bunu bildikleri için yerli futbolcuların paralarını geçiktirirken yabancıların maaşlarını tıkır tıkır ödüyorlar. Bir çok takımda yabancıların kabahati olmamasına rağmen yerli oyuncuların onlara ters baktıklarını gördüm. Şimdi yanınızda oturan adam parasını alıyorsa ve siz alamıyorsanız maça giderken bile bu konuşulur. Ben yabancı oyuncuların Türk oyuncu statüsüne geçmesine de çok gülüyorum. Adamlar tamamen yerli oyuncu statüsüne geçtiklerinde aynı sıkıntıları yaşar mı? Bilemem. Olabilir. Daha fazla para kazanmak için bunu yapıyorlar. Bir kaç sene bunu yaşamıyorlar ama sonrasında onlarda zorlanıyordu. Yine de yabancı oyuncuların avantajları Türk oyuncularla kıyaslanamaz bile. Siz federasyona başvurduğunuzda  kendi takımınız sizi  hor görmeye başlıyor.

Yazı: Ali Mert Alan

Foto: Uygar Taylan