Sokak Sanatlarının okulu Hall of Fame

filhakikat_sokaksanatlarınınokulu

Efe Yılmaz ve Gölge Bülbün’ün kurduğu Hall of Fame Sokak Sanatları Akademisi’ni ikilinin ağzından dinledik.

 Hall of Fame gibi bir oluşumu  hayata geçirmeye nasıl karar verdiniz?

Aslında Hall of Fame’i kurmak gibi bir amacımız yoktu. Beraber bir sahne projesi oluşturmak istiyorduk. Projenin başlangıç aşamasında hepimizin ne kadar zor şartlarda şu an olduğumuz konuma geldiğimiz üzerine sohbet ederken neden bu tecrübeleri ve birikimi yeni gelen sanatçı olmak isteyen insanlara aktarmıyoruz? dedik ve çalışmalara başladık. Kadir Has Üniversitesi ile bir birliktelik kurup Sertifika programları oluşturduk. Sebep ne diye soracak olursanız. Sokak da oluşan ve yine sokak da yetişen sanat dallarının hali hazırda olan ününden ötürü ailelerin çocuklarını güvenli ve geçerli eğitim kurumlarına daha rahat yollayabileceklerini düşündük ve Kadir Has Üniversitesi ile birlikte Türkiye’nin ve bildiğimiz ile Dünya’nın ilk Şehir Sanatları Akademisini kurduk. Şuan aramızda Türkiye’nin zor koşullarına nazaran başarılı olmuş bir çok eğitmen mevcut. Nem grubundan Hakan Özlücan, Ege Çubukçu gibi isimler de kendi tecrübelerini paylaşıyor. Esas olarak herkese açık olan Hall of Fame’de önemli sanatçıları genç yeteneklerle bir araya getirerek gelecekteki sanat hayatlarında daha hızlı ilerlebilmelerini sağlamaya çalışıyoruz.

 

Kendinizi şehir sanatları akademisi olarak tanımlıyorsunuz. Neler var bu akademinin içerisinde?

Bizim sertifika programlarımız çoğunlukla sokak da doğup büyüyen Graffiti, Breakdance ve hep underground kalmış olan Dj’lik üzerine. Bu üç ana başlığı en ince ayrıntısına kadar öğretiyoruz. Dj’lik öğrencileri setup’ların başına geçmeden nota, gam, aranjman gibi müziğin temel unsurlarını öğrenerek başlıyorlar. Keza graffiti öğrencilerimiz renk bilgisi, temel ve teknik resim gibi derslere giriyorlar. Bu detaylı eğitimler yüzünden sertifika kurlarımız en kısa iki ay ile sınırlılar. Kadir Has Üniversitesi onaylı Dj veya Graffiti sertifikasını alabilmeleri için toplamda dört kuru başarı ile tamamlamaları gerekmekte.

Sokak Sanatları Akademisi bugüne dek hangi projelerin içerisinde yer aldınız?

Hall of Fame zaten kendi projelerimizi daha rahat oluşturup uygulaya bilelim diye kurulan bir akademi. Bizim genel tavrımız öğrencilerimizin eğitim alırken aynı zamanda da uygulama yapabilmeleri üzerine. Dolayısı ile sürekli proje üreten bir akademiyiz. Bu esnada beraber çalıştığımız birçok marka mevcut. Örnek olarak 2013 senesinde Amerikan konsolosluğu  ile ortak bir Graffiti projesi için çalıştık. Bunun dışında yine 2013 senesinde İstanbul Gyeongju Dünya Kültür Fuarı’nda   Türkiye adına Koreli B-Boylar ile birlikte gösteriler yaptık. Türkiye Basketbol Federasyonu, Anadolu Efes için THY Euroleague karşılaşmalarında etkinliklerimiz oldu. Volkswagen – Mehmet Turgut ile Stüdyo VW’ya katıldık ve FIBA 3×3 Dünya şampiyonası İstanbul ayağında yer aldık. Bunların yanı sıra Dünyada isim yapmış birçok marka ile de projeler oluşturup hayata geçirdik.

 

Hall of Fame hakkında bilgi almak için info@hofteam.net